خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)
آموزش تاپسیس خاکستری grey topsis

آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)

تاپسیس خاکستری یا فاصله ای همانند روش تاپسیس است یعنی برای رتبه بندی گزینه ها استفاده می شود با این تفاوت که در طیف و اعداد خاکستری (grey) در آن استفاده می شود.

عدد خاکستری، به عددی غیرقطعی اطلاق می شود که مقدار دقیق آن نامشخص، اما محدوده و بازه ای که در آن قرار می گیرد، مشخص است. عدد خاکستری را می توان عددی با اطلاعات نامطمئن تعریف کرد. مثلاً رتبه معیارها در یک تصمیم گیری، به صورت متغیرهای زبانی بیان می شود که می توان آن ها را با بازه های عددی بیان کرد. این بازه های عددی شامل اطلاعات نامطمئن خواهند بود.

اعداد خاکستری بازه ای (grey interval number)

اعداد خاکستری بازه ای را که دارای کران پایین و کران بالا هستند را اعداد خاکستری بازه­ ای می­ نامند. هر چند که به نظر می­ رسد اعداد خاکستری مشابه اعداد فازی اند، تفاوت اساسی بین اعداد خاکستری و اعداد فازی آن است که در اعداد خاکستری، مقدار دقیق عدد، نامشخص است، ولی بازه ای که مقدار آن عدد را در برمی گیرد معلوم است. به تعبیر دیگر، مقدار دقیق بال چپ و راست عدد، معلوم است؛ درحالی که در یک عدد فازی، ضمن اینکه عدد به صورت یک بازه تعریف می شود، ولی مقدار دقیق بال چپ و راست عدد، معلوم نیست و از یک تابع عضویت تبعیت می کند. همین تفاوت ظریف بین عدد خاکستری و عدد فازی موجب می شود که محاسبات با اعداد خاکستری، از سادگی بیشتری نسبت به اعداد فازی برخوردار باشد؛ زیرا تعیین تابع عضویت برای بال های چپ و راست یک عدد فازی، خود همراه با پیچیدگی ها و عملیات محاسباتی است.

گام های روش تاپسیس خاکستری

  1. تشکیل ماتریس تصمیم، شناسایی معیارهای مثبت و منفی و محاسبه وزن معیارها از روشهایی همچون آنتروپی خاکستری یا AHP خاکستری و یا وزن های قطعی.
  2. نرمال سازی ماتریس تصمیم: در این گام باید ماتریس تصمیم خاکستری را نرمال کرد تا تمام اعداد آن بین صفر و یک قرار بگیرند.
  3. وزن دار کردن ماتریس نرمال: باید عدد خاکستری وزن را که در مراحل قبل محاسبه کرده بودیم در ماتریس نرمال ضرب کنیم.
  4. محاسبه ایده آل مرجع: در این گام باید ماکزیمم کران پایین و بالای هر معیار را مشخص کرد.
  5. محاسبه امکان پذیری خاکستری: در این گام باید میزان احتمال اینکه یک عدد خاکستری از مقدار بهینه کوچکتر یا مساوی باشد بیان شود.
  6. رتبه بندی احتمالات: با توجه به احتمالات به دست آمده در مرحله قبل، هر گزینه ای که در فاصله کمتری از گزینه برتر قرار داشته باشد (احتمال کوچک تر بودن آن از گزینه برتر، کمتر باشد)  در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

جهت دانلود فیلم آموزش روش تاپسیس خاکستری اینجا را کلیک کنید

اگر نیازمند مشاوره و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

آموزش تاپسیس خاکستری (grey TOPSIS)


مطالب مشابه و مرتبط:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *