آموزش روش تاکسونومی عددی و نرم افزار اکسل

آموزش روش تاکسونومی

معرفی روش تاکسونومی عددی

روش تاکسونومی (taxonomy) اولین بار توسط آندرسون در سال ۱۷۶۳ پیشنهاد داده شد. و در سال ۱۹۵۰ توسط گروهی از ریاضی دانان بسط داده شد. روش تاکسونومی از روش های تصمیم گیری چند شاخصه MADM می باشد که از هدف آن انتخاب بهترین گزینه از بین m گزینه بر اساس n میعار می‌باشد. در این پست ابتدا به صورت گام به گام مراحل ذکر می‌گردد سپس در قالب یک ویدیو روش تاکسونومی عددی در نرم افزار اکسل (EXCEL) پیاده سازی می‌شود. در پژوهش ها و مقالات هر چا نامی از روش تاکسونومی آورده شود در ۹۹ درصد موارد منظور تاکسونومی عددی است.

پرسشنامه روش تاکسونومی نیز همانند روش های تاپسیس و یا ویکور می باشد زیرا ماتریس تصمیم روش تاکسونومی همانند روش های تاپسیس و ویکور به صورت معیار-گزینه می باشد. ویدیوی آموزش تهیه پرسشنامه این روشها را میتوانید از این لینک تهیه کنید.

مراحل روش تاکسونومی عددی

 • مشخص نمودن گزینه­‌ها و تعیین شاخص­‌های مختلف
  در این مرحله تعداد m گزینه (A1 تا Am) توسط تحلیل­گر و یا گروه کارشناسان  با توجه به n شاخص (C1 تا Cn) ارزیابی می شوند.
 • تشکیل ماتریس تصمیم و سپس محاسبه میانگین و انحراف معیار
  ماتریس تصمیم را همانند جدول زیر تشکیل می‌دهیم
cn …. c3 c2 c1
r1n …. r13 r12 r11 A1
r2n …. r34 r22 r21 A2
….. …. ….. ….. ….. …..
rmn rm3 rm2 rm1 Am
averagen average3 average2 average1 میانگین
Sigman Sigma3 Sigma2 Sigma1 انحراف معیار

در این گام نیز باید شاخص های مثبت و منفی مشخص شوند

 • تشکیل ماتریس استاندارد (نرمال شده) Z
  در ماتریس تصمیم، گزینه­ ها بر حسب شاخص ­هایی بیان شده ­اند که مقیاس ­های اندازه ­گیری مختلفی دارند و در این مرحله سعی در از بین بردن واحدهای مختلف آن­ها است که برای این کار از رابطه Z استاندارد استفاده می‌شود یعنی میانگین مقادیر هر شاخص از مقدار هر خصوصیت کم شده و بر انحراف معیار آن تقسیم می­شود.
  در انتهای ماتریس استاندارد برای هر کدام از شاخص­های مثبت، بزرگترین عدد مثبت قابل مشاهده (ایده ­آل مثبت) و برای شاخص­های منفی، بزرگترین عدد منفی (ایده ­آل منفی) تعیین می­ شود که با DOj نمایش داده می ­شود.
 • تعیین فاصله مرکب بین گزینه­ ها
  در این بخش با داشتن ماتریس استاندارد Z، فاصله هر گزینه از گزینه ­های دیگر نسبت به هر یک از شاخص ­ها از رابطه فاصله اقلیدسی تعیین می­شود.
 • تعیین کوتاه­ترین فاصله
  در این گام کمترین میزان فاصله هر سطر از ماتریس تعیین می­شود. سپس میانگین هر کدام از فاصله گزینه­ ها و انحراف معیار آن­ها به دست می آوریم.
 • تحدید گزینه­ ها (همگن سازی گزینه­ ها):
  ممکن است واحدهایی وجود داشته باشند که دارای فاصله­ های بسیار بیشتر و یا کمتر از سایر گزینه­ ها باشد. لذا باید گزینه­ های ناهمگن از مجموعه حذف شوند، برای انجام این کار حد بالا و حد پایین استفاده می شود.
 • تعیین الگو یا سرمشق گزینه ­ها
  در این گام فاصله هر یک از گزینه ­ها از مقدار ایده­ آل (مشخص شده در گام ۴) را به دست آورده، فاصله کم از ایده­ آل نمایانگر وضعیت مناسب آن است و فاصله زیاد بیان کننده وضعیت نامناسب آن گزینه می ­باشد.
 • درجه ­بندی یا رتبه­ بندی میزان توسعه یافتگی گزینه­ ها (Fi)
  در این مرحله به درجه­ بندی توسعه یافتگی و وضعیت گزینه ­ها پرداخته می شود.

جهت دانلود آموزش ویدیویی روش تاکسونومی اینجا را کلیک کنید


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
آموزش روش تاکسونومی

مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *