آموزش روش سوارا (SWARA)

روش سوارا (SWARA) یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه است که هدف آن محاسبه وزن معیارها و زیرمعیارها است. عملکرد این روش همانند روش های بهترین بدترین (BWM) ، آنتروپی شانون و لینمپ (linmap) می باشد که معیارها را وزن دهی می کنند. روش swara توسط کرسولین، زادادسکاس و تورکسیس در سال ۲۰۱۰ معرفی شد. این واژه از حروف اول جمله Step wise Weight Assessment Ratio Analysis به معنی تحلیل نسبت ارزیابی وزن دهی تدریجی می باشد. در این روش معیارها بر اساس ارزش رتبه بندی می شوند. در این روش به مهمترین معیار رتبه یک و به کم اهمیت ترین معیار رتبه آخر داده می شود. در این روش کارشناسان (پاسخ دهندگان) نقش مهمی در تعیین وزن معیارها دارند.

گام های روش SWARA

در شکل زیر گامهای این روش آورده شده است

آموزش روش سوارا (SWARA)

  1. گام اول روش سوارا شناسایی معیارها و زیرمعیارها می باشد. همچنین در این گام باید معیارهای وابسته حذف شوند و تمامی معیارها از نوع مستقل باشند.
  2. گام دوم این است که معیارهای نهایی را در اختیار خبرگان قرار داده تا بر اساس اهمیت مرتب کنند و سپس آن رتبه‌ها را باهم ادغام کنیم.
  3. گام سوم تعیین اهمیت نسبی معیارها (Sj) است که باید هر معیار با معیار رتبه بالاتر خود مقایسه شود.
  4. گام چهارم: با استفاده از Sj های محاسبه شده می توان وزن معیارها را بدست آورد.

فیلم آموزش این روش تهیه شده است جهت دانلود اینجا را کلیک کنید. همچنین نرم افزار روش SWARA در قالب فایل اکسل نیز در همان لینک قرار داده است فقط کافیست اطلاعات اولیه را وارد کنید. خودکار تمام محاسبات انجام می شود.

در زیر قسمتی از توضیحات فیلم آموزشی این روش قرار داده شده است

مثال حل شده روش SWARA

در فایل زیر سه مقاله فارسی در رابطه با این روش قرار داده شده اند که هر کدام نیز مراحل را در قالب مثال توضیح داده اند.

چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید ۰۹۳۳۸۸۵۹۱۸۱

آموزش روش سوارا (SWARA)


مطالب مشابه و مرتبط:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *