خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش پرومته (promethee) و نرم افزار ویژوال پرومته
آموزش روش پرومته promethee

آموزش روش پرومته (promethee) و نرم افزار ویژوال پرومته

معرفی روش پرومته (promethee)

این روش یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) می باشد که هدف آن رتبه بندی گزینه ها می باشد. روش پرومته چندین نسخه دارد از جمله: پرومته ۱ آلترناتیوها را به صورت جزیی رتبه بندی می کند. پرومته ۲ آلترناتیوهای گسسته را به صورت کامل رتبه بندی می کند. پرومته ۳ روابط ترجیح و غیرترجیح را براساس میانگین و انحراف معیار شاخص های ترجیح تعریف می کند. پرومته ۴ می تواند برای گزینه های نامحدود کاربرد داشته باشد. پرومته ۵ یک ذوش چندمعیاره برای انتخاب گزینه ها همراه با لحاظ کردن محدودیت ها تعریف میکند و پرومته ۶ الگویی از مغز انسان است. در روش پرومته ۳ رتبه بندی بر اساس بازه ها و در روش پرومته ۴ رتبه بندی در مقیاس پیوسته صورت می گیرد. و برای آلترناتیوها گسسته کارا نیستند. برای ارزیابی و اولویت بندی گزینه های گسسته و انتخاب بهترین گزینه روش پرومته ۲ بکار می رود.

گام های روش پرومته

روش پرومته دارای چندین گام می باشد.

اولین گام آن تشکیل ماتریس تصمیم می باشد ماتریس تصمیم این روش از نوع معیار- گزینه می باشد. و همانند ماتریس تصمیم روش تاپسیس و یا ویکور است. یعنی برای تهیه پرسشنامه روش پرومته کافیست همانند تهیه پرسشنامه تاپسیس و یا ویکور اقدام کرد. که آموزش تهیه پرسشنامه تاپسیس و ویکور را میتوانید از این لینک دانلود کنید.

دومین گام تبدیل شاخص های کیفی به کمی می باشد.

سومین گام: بدست آوردن وزن معیارها از روشهایی چون آنتروپی شانون. که فیلم آموزش محاسبه وزن معیارها از طریق آنتروپی شانون را نیز می توانید از این لینک تهیه کنید.

چهارمین گام: تعیین توابع برتری P و Q

و …..

در ادامه فیلم آموزش روش پرومته ۱ و ۲ قرار داده شده است که به همراه یک مثال حل شده هم به صورت تئوری و هم در نرم افزار ویژال پرومته انجام گرفته است. جهت دانلود این فیلم آموزشی اینجا را کلیک کنید


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
آموزش روش پرومته (promethee) و نرم افزار ویژوال پرومته

مطالب مشابه و مرتبط:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزارهای سوپردسیژن و اکسپرت چویس/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *