آموزش روش کوپراس (COPRAS)

0
120
آموزش روش کوپراس copras

در سالهای اخیر استفاده از روش کوپراس (copras) به عنوان یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه زیاد شده است و دلیل آن سادگی محاسبه، رتبه بندی کامل گزینه ها و درنظر گرفتن معیارهای مثبت و منفی می باشد.

گامهای روش کوپراس

  1. تشکیل ماتریس تصمیم کوپراس: ماتریس تصمیم کوپراس همانند ماتریس تصمیم تاپسیس یا ویکور یا الکتره می باشد. یعنی ماتریس معیار-گزینه است. طریق ساخت پرسشنامه کوپراس کاملا مشابه پرسشنامه تاپسیس یا ویکور می باشد. اگر با طریقه ساخت پرسشنامه کوپراس یا تاپسیس آشنایی ندارید اینجا را کلیک کنید تا ویدیوی آموزش تهیه این مدل پرسشنامه را فرابگیرید.
  2. محاسبه وزن معیارها: در این گام باید وزن معیارها را با یکی از روش های محاسبه وزن از جمله روش آنتروپی بدست آورد. اگر به روش آنتروپی شانون آشنا نیستید ویدیوی آموزش روش پیاده سازی آنتروپی شانون در اکسل برای محاسبه وزن معیارها را در این لینک مشاهده کنید.
  3. تعیین معیارهای مثبت و منفی: معیارهای مثبت معیارهایی هستند که افزایش آن باعث بهتر شد شرایط شود. و معیارهای منفی معیارهایی هستند که کاهش آن به صرفه تر باشد و باعث بهتر شدن شرایط شود.
  4. نرمال سازی ماتریس تصمیم: در این گام باید ماتریس تصمیم روش کوپراس را نرمال کرد.
  5. محاسبه مجموع وزن معیارها: در این گام باید مجموع وزن معیارهای مثبت را جدا و مجموع وزن معیارهای منفی را جدا برای هر گزینه محاسبه کرد
  6. رتبه بندی نهایی الترناتیوها (گزینه ها): در این گام با توجه به فرمول مخصوص رتبه بندی گزینه ها پژوهش را رتبه بندی می کنیم.

اگر نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه خود در این زمینه هستید با ما تماس بگیرید— 09338859181

از طریق لینک زیر می توانید فیلم ویدئویی این آموزش را تهیه کنید.

banner

لینک کوتاه : http://sanaye20.ir/?p=6785

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید