آموزش روش ANP (فرایند تحلیل شبکه ای)

0
125
روش ANP با مثال

روش ANP یکی از روش های تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) است که همانند روش AHP می باشد اما در آن معیارها یا زیرمعیارها و یا گزینه ها دارای وابستگی یا رابطه هستند. اگر مسئله ای وجود داشته باشید که در آن معیارها دارای رابطه باهم باشند و یا زیرمعیارها دارای روابط داخلی باشند دیگر این نوع مسئله از طریق روش AHP قابل انجام نیست زیرا دیگر مسئله از حالت سلسله مراتبی خارج می شود و یک حالت شبکه ای ایجاد میکند. در این حالت باید مسئله را از طریق روش ANP حل کرد.

گام های روش ANP

  1. ساختن نمودار شبکه ای پژوهش: در این گام باید مساله را به سطوح معیار و در صورت وجود زیرمعیار و گزینه تقسیم کرد و روابط بین آنها را تعیین نمود.
  2. تشکیل ماتریس مقایسات زوجی: در این مرحله عناصر هر سطح نسبت به سایر عناصر مربوط خود در سطح بالاتر به صورت زوجی مقایسه شده و ماتریس های مقایسات زوجی تشکیل می شوند. همچنین در انتها باید مقایسه زوجی روابط درونی نیز تشکیل گردد.
  3. محاسبه نرخ ناسازگاری: در این گام نرخ ناسازگاری ماتریس ANP را محاسبه میکنیم. چنانچه این نرخ از 0.1 کمتر باشد نشان از سازگاری ماتریس است.
  4. تشکیل سوپر ماتریس اولیه: با استفاده از وزن مقایسات زوجی بدست آمده سوپر ماتریس اولیه را تشکیل می دهیم
  5. ایجاد سوپر ماتریس موزون: بعد از ایجاد سوپر ماتریس اولیه، باید سوپر ماتریس موزون را ایجاد کرد.
  6. ایجاد سوپر ماتریس حدی: سوپر ماتریس موزون را باید به توان بی نهایت رساند تا هر سطر آن به عددی همگرا شود. و آن عدد وزن آن معیار یا زیرمعیار و یا گزینه است.

تمامی مراحل روش ANP به صورت خودکار توسط نرم افزار سوپر دسیژن (super decision) انجام می گیرد و نیاز به هیچ محاسبه دستی از جانب محقق نیست. پس پیشنهاد ما این است حتما آموزش این نرم افزار را از لینک زیر مطالعه کنید.

اگر نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه های خود در این زمینه هستید با ما تماس بگیرید 09338859181

فایل زیر یک مثال از روش ANP می باشد


مطالب مشابه و مرتبط

banner

لینک کوتاه : http://sanaye20.ir/?p=6804
کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه در محیط های قطعی و فازی/مسلط به نرم افزارهای سوپردسیژن و اکسپرت چویس

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید