آموزش نرم افزار اکسپرت چویس expert choice

0
154
آموزش نرم افزار اکسپرت چویس

معرفی نرم افزار اکسپرت چویس expert choice

این نرم افزار از سری نرم افزارهای تصمیم گیری چند شاخصه می باشد که به حل مدل AHP و AHP گروهی می پردازد. آخرین نسخه این نرم افزار expert choice 11 می باشد که با کرک ارائه شده است. همچنین بعد از نصب و کرک نرم افزار برای اجرای صحیح آن باید هر بار اجرا تاریخ سیستم خود را به قبل از سال 2000 تغییر دهید. آموزش نحوه صحیح نصب و کرک این نرم افزار توسط ویدیوی آموزشی در انتهای پست آورده شده است.

آموزش نرم افزار اکسپرت چویس

نرم افزار expert choice امکانات زیادی برای حل مدل AHP دارد از جمله ایجاد مدل سلسله مراتبی، انجام مقایسات زوجی به صورت عبارات کلامی، انجام مقایسات زوجی با عبارات عددی و گرافیکی و وارد کردن مستقیم اوزان بدون نیاز به انجام مقایسات زوجی. از جمله کاربرهای دیگر نرم افزار اکسپرت چویس انجام تحلیل حساسیت در نرم افزار می باشد. تحلیل حساسیت به این معنی می باشد که با تغییر وزن معیارهای اصلی چه تغییری در رتبه گزینه ها حاصل می شود. از جمله تحلیل حساسیت نرم افزار Expert choice شامل تحلیل حساسیت عملکری (Performance)، تحلیل حساسیت پویا(Dynamic)، تحلیل حساسیت گرادیانی، تحلیل حساسیت سربه سر و تحلیل حساسیت دو بعدی است. یکی دیگر از قابلیت های مهم نرم افزار expert choice ایجاد روش AHP گروهی در نرم افزار است که در مواقعی استفاده می شود که تعداد پاسخ دهندگان بیشتر از 1نفر باشند که پاسخ ها همگی در نرم افزار وارد شده و سپس به صورت خودکار از همگی پاسخ ها میانگین هندسی گرفته می شود.

در ویدیوی انتهای این مطلب، آموزش کامل اکسپرت چویس قرار داده شده است که به صورت کامل و گام به گام این نرم افزار آموزش داده شده است

بعد از اولین به ورود به نرم افزار هدف مساله پرسیده می شود که باید در قسمت Goal هدف مساله وارد شود. منظور از هدف مساله این هست که مل سلسله مراتبی شما چه هدفی را دنبال می کند این هدف می تواند خرید منزل، خرید خودرو، استخدام یک کارمند و… باشد.

آموزش نرم افزار اکسپرت چویس expert choice

 

 

 

 

 

 

 

سپس برای وارد کردن معیارها و زیرمعیارها به صورت زیر اقدام می کنیم. (در این مثال ما 4 معیار داریم که هر کدام 2 زیرمعیار دارند)

بر روی goal کلیک راست می کنیم و گزینه insert child of current Node یا کلیک ترکیبی Ctrl+H را میفشاریم و فقط نام معیار را وارد میکنیم و کلید اینتر می زنیم (توجه داشته باشید برای ثبت، نام معیار فقط کلیک اینتر Enter صفحه کلید را بزنید).

آموزش نرم افزار اکسپرت چویس expert choice

در گام بعد برای ایجاد زیرمعیار نیز بر روی تک تک معیارها کلیک راست میکنیم و گزینه گزینه insert child of current Node یا کلیک ترکیبی Ctrl+H را میفشاریم و فقط نام زیرمعیار را وارد میکنیم و کلید اینتر می زنیم (توجه داشته باشید برای ثبت، نام زیرمعیار فقط کلیک اینتر Enter صفحه کلید را بزنید) نتایج به صورت تصویر زیر می باشد.

آموزش نرم افزار اکسپرت چویس expert choice

بعد از تشکیل مدل اصلی برای ایجاد گزینه یا آلترناتیو در نرم افزار Expert choice از طریق شکل زیر اقدام کنید. گزینه یا آلترناتیو برای مثال اگر هدف خرید خانه باشه شامل خانه شماره 1 یا … می شود اگر هدف استخدام کارمند باشد گزینه یا الترناتیو شامل افرادی می شود که قصد استخدام شدن دارند.

آموزش نرم افزار اکسپرت چویس expert choice

بعد از اینکه بر روی علامت بالا کلیک کردید نام تک تک گزینه ها را وارد نموده و اینتر کنید بعد از تکمیل مدل برای انجام مقایسات زوجی از طریق ابزار زیر موجود در نرم افزار اکسپرت چویس استفاده کنید این ابزار در قسمت بالای مدل قرار دارد.

آموزش نرم افزار اکسپرت چویس expert choiceگزینه 3:1 در شکل بالا را کلیک کنید این مختص پاسخگویی بر اساس طیف عددی 9 تایی ساعتی می باشد که فقط کافیست در خانه های مشخص شده اعداد 1 تا 9 قرار دهید.

گزینه ABC در شکل بالا مختص پاسخگویی بر اساس طیف های کلامی می باشد.

تحلیل حساسیت در نرم افزار اکسپرت چویس

چندین نمودار تحلیل حساسیت در نرم افزار اکسپرت چویس موجود می باشد که در منوی sensitivity Graphs قرار دارند. از جمله تحلیل حساسیت عملکردی، تحلیل حساسیت پویا، تحلیل حساسیت سر به سر و تحلیل حساسیت دو بعدی. تحلیل حساسیت بیان می کند که به ازای تغییر وزن معیارها، رتبه بندی نهایی گزینه ها به چه صورت تغییر می کند.

جهت دانلود و مشاهده فیلم کامل اینجا را کلیک کنید.

اگر نیاز به مشاوره رایگان برای انجام پروژه های تصمیم گیری خود دارید با ما تماس بگیرید 09338859181


مطالب مشابه و مرتبط:

banner

لینک کوتاه : http://sanaye20.ir/?p=6741

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید