نرم افزار AHP فازی

دانلود نرم افزار AHP فازی

روش AHP فازی یکی از روشهای تصمیم گیری چند معیاره است که هدف آن محاسبه وزن معیارها و گزینه ها در محیط فازی است. این روش توسط سه تکنیک حل می شود که در این پست علاوه بر توضیح این سه تکنیک، نرم افزار AHP فازی آموزش داده می شود. در این نرم افزار فقط کافیست اطلاعات اولیه پرسشنامه را وارد نمایید به صورت خودکار پرسشنامه ها را ادغام میکند و ماتریس مقایسه زوجی ادغامی را نمایش می دهد و وزن ها را تعیین میکند.

۱- حل مدل AHP فازی توسط نرم افزارروش آنالیز توسعه چانگ

روش چانگ یکی از تکنیک های حل مدل AHP فازی است. در لینک زیر این آموزش این روش و نرم افزار ویژه روش AHP فازی چانگ قرار داده شده است. دو نرم افزار از این روش قرار داده شده است یکی در اکسل و یکی در متلب، فقط کافیست طبق فیلم زیر ماتریسهای اولیه را وارد کنید.

دانلود آموزش و نرم افزار روش AHP فازی چانگ

۲- حل مدل AHP فازی توسط نرم افزار روش اولویت بندی فازی

این روش توسط آقای میخایلو در سال ۲۰۰۴ ارائه شد. در این روش ماتریس مقایسات زوجی روش AHP فازی به یک مدل بهینه سازی تبدیل شده و سپس توسط نرم فزارهای بهینه سازی مانند لینگو و یا گمز حل می شود. نرم افزار این روش نیز تحت اکسل تهیه شده است در این روش نیز فقط کافیست ماتریس اولیه را وارد کنید خود کار ماتریس ادغام شده را نمایش می دهد و سپس با یک عملیات کپی و paste ساده وزن تمامی معیارها نمایش داده می شود. در فیلم زیر توضیحات این روش و نحوه کار آمده است.

دانلود آموزش و نرم افزار روش اولویت بندی فازی میخایلو

۳- تکنیک بهبود یافته (بسط یافته) برای حل مدل AHP فازی

اصل این تکنیک توسط آقای باکلی ارائه شد. این روش موسوم به روش میانگین هندسی باکلی است. نرم افزار این روش در قالب اکسل نیز قرار داده شده است فقط کافیست تعداد معیار خود را انتخاب کنید و ماتریس را وارد نمایید خودکار محاسبات انجام می شود و وزن نهایی نمایش داده می شود.

دانلود آموزش و نرم افزار روش AHP فازی بهبود یافته (بسط یافته)

چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید

دانلود نرم افزار AHP فازی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزارهای سوپردسیژن و اکسپرت چویس/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *