روش دیمتل فازی و ANP فازی

روش دیمتل فازی-ANP فازی

در آموزش های قبل روش ترکیبی دیمتل و ANP را بیان کردیم که در محیط قطعی و با اعداد قطعی انجام میشد. در این آموزش به روش ترکیبی دیمتل (DEMATEL) فازی و ANP فازی می پردازیم این روش نیز از تکنیک های پر کاربرد در مقالات و پایان نامه های رشته های مدیریت و مهندسی صنایع می باشد. این تکنیک همانطور که از نامش پیداست در محیط فازی انجام می شود. در روش دیمتل فازی هدف شناسایی معیارهای تاثیرگذار (علت) و تاثیر پذیر (معلول) است و همچنین در انتهای این روش می توان روابط داخلی بین عوامل را با استفاده از مقدار آستانه استخراج نمود. روش ANP فازی نیز به دنبال وزن دهی به عوامل پژوهش هست (با در نظر گرفتن روابط درونی). ترکیب این رو روش نیز باعث ایجاد تکنیک ویژه ای می شود که جهت این کار دو رویکرد وجود دارد در ادامه توضیح داده خواهد شد.

رویکرد سنتی دیمتل فازی و ANP فازی (fuzzy DEMATEL-fuzzy ANP)

این رویکرد سنتی و قدیمی ترکیب این دو تکنیک است روش کار در این رویکرد به این صورت است که با استفاده از روش دیمتل فازی ماتریس ارتباطات کل عوامل ایجاد می شود و سپس بر اساس آن نمودار علی عوامل و روابط درونی حاصل می شود سپس این روابط در روش ANP فازی به عنوان ورودی به کار گرفته می شود این رویکرد یکسری محدودیت ها را بوجود می آورد از جمله اینکه وقتی تعداد عوامل زیاد است باعث افزایش مقایسات زوجی می شود و یکی از محدودیت های اصلی این رویکرد این است که وقتی در روش دیمتل فازی با استفاده از مقدار آستانه تعدادی از روابط را حذف میکنیم و به ANP فازی منتقل میکنیم اوزان نهایی عوامل ممکن است صفر شود و علت آن برقرار نبودن رابطه های درست است. بنابراین در مواقعی که مدل پژوهش ما دارای چند سطح است و همچنین تعداد عوامل زیاد باشد استفاده از این رویکرد ممکن است به ایجاد وزن صفر در نتایج ANP ختم شد.

رویکرد جدید دنپ فازی Fuzzy DANP (DEMATEL based ANP)

این رویکرد از جدیدترین تکنیک های ترکیب دیمتل فازی با ANP فازی است که به دنپ فازی (fuzzy DANP) مشهور است. در این تکنیک بعد از تشکیل ماتریس ارتباطات کل دیمتل فازی دیگر مقدار آستانه محاسبه نمی شود یعنی رابطه ای حذف نمی شود و از روی این ماتریس با یکسری گامهای دیگر سوپرماتریس ANP تشکیل شده و سپس به توان می رسد تا همگرا شود. ماتریس همگرا شده همان سوپرماتریس حددار است که وزن های نهایی عوامل را نشان می دهد.


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه خود با این روش ها هستید با ما تماس بگیرید

روش دیمتل فازی-ANP فازی


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزارهای سوپردسیژن و اکسپرت چویس/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *