تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش رایگان روش ANP فازی (FANP)
آموزش روش ANP فازی

آموزش رایگان روش ANP فازی (FANP)

آموزش رایگان روش ANP فازی (FANP)
3.5 امتیاز در مجموع 6 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

در این پست به آموزش روش ANP فازی (FANP) می پردازیم و براساس یک مقاله بیس روش ANP فازی را به صورت کامل آموزش میدهیم. در این آموزش ما میتوانیم توسط یکی از نرم افزار متلب، اکسل و یا لینگو و با کمک نرم افزار سوپر دسیژن روش ANP فازی را حل کنیم. روش ANP فازی (fuzzy ANP) یکی از روشهای تصمیم گیری چند معیاره می باشد که زیر شاخه روش madm (تصمیم گیری چند شاخصه) است و یکی از روشهای پرکاربرد و مهم در پروژه ها و مقالات و پایان نامه ها می باشد.

به طور در بیشتر مقالات دو مدل رویکرد حل برای مدلهای FANP معرفی شده است:

1- رویکرد سوپرماتریس

2- رویکرد ضربی

که در این پست به رویکرد سوپر ماتریس می پردازیم.

مراحل روش ANP فازی

1- شناسایی معیارها، زیرمعیارها و یا گزینه های پژوهش : در این گام می بایست از طریق روش هایی همچون ادبیات پژوهش و یا نظرات و سوال از خبرگان عوامل و مولفه های پژوهش استخراج شوند. یکی از تکنیک هایی که در این گام می توان از آن بهره جست روش دلفی فازی (fuzzy delphi) است.

2- تعیین روابط بین عوامل و مولفه ها: یکی از گام های روش ANP فازی این است که روابط درونی بدست آید این کار از طریق روشی همچون دیمتل فازی یا نظرات جمعی خبرگان حاصل می شود. روش دیمتل فازی از تکنیک های پر کاربرد تصمیم گیری چند معیاره است که هدف آن بررسی تاثیرگذاری و تاثیرپذیری عوامل و تعیین روابط درونی بین معیارها است. در روش دیمتل فازی با استفاده از طیف زیر ماتریس آن شکل می گیرد.

طیف دیمتل فازی

3- تشکیل جداول مقایسه زوجی و محاسبه اوزان: با توجه به نمودار شبکه ای پژوهش جداول مقایسه زوجی را تشکیل می دهیم و وزن معیارها و زیرمعیارها را بدست می آوریم. مقایسات زوجی اصولا بر اساس طیف 9 تایی فازی تکمیل می شود فرایند به این صورت انجام میگیرد که ابتدا مقایسات زوجی فازی در اختیار خبرگان قرار می گیرد بعد از پاسخگویی، نرخ ناسازگاری ANP فازی محاسبه شده و سپس با استفاده از روش میانگین هندسی، مقایسات را ادغام می کنیم. بعد از فرایند ادغام سازی، با استفاده از یکی از تکنیک های محاسبه وزن زیر، اوزان را محاسبه می کنیم.

  • آنالیز توسعه چانگ
  • میانگین هندسی باکلی
  • روش ارجحیت فازی میخایلوف

4- تشکیل سوپر ماتریس اولیه: با توجه به اوزان بدست آمده در مرحله سوم، سوپر ماتریس اولیه ANP را ایجاد می کنیم. این سوپرماتریس در واقع همان اوزان نسبی هست که در گام سوم محاسبه کردیم.

5- سوپر ماترس موزون: در این گام سوپر ماتریس موزون را بدست می آوریم. سوپر ماتریس موزون از نرمال سازی سوپرماتریس اولیه حاصل می شود برای نرمال سازی کافیست هر درایه را بر مجموع درایه های هر ستون تقسیم کرد.

6- سوپرماتریس حدی و وزن نهایی معیارها: از به توان رساندن ماتریس وزین، ماتریس حدی حاصل می شود که همان وزن نهایی معیارها و زیرمعیار و یا گزینه های پژوهش است.

اگر نیازمند مشاوره در انجام پروژه های خود هستید با ما تماس بگیرید 09338859181

قسمتی از ویدیوی آموزش روش ANP فازی

جهت تهیه فیلم این آموزش اینجا را کلیک کنید


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس (مشاوره و تحلیل)
تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+