خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش رایگان روش DANP (دنپ)

آموزش رایگان روش DANP (دنپ)

روش DANP یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه است که با استفاده از ماتریس ارتباطات دیمتل، سوپر ماتریس ANP را تشکیل داده و وزن معیارها و زیرمعیارها را محاسبه می کند در واقع روش دنپ ترکیبی از روش دیمتل و ANP است (dematel based ANP).

در روشها سنتی و کلاسیک برای حل مدل ترکیبی دیمتل و ANP این کار صورت می گرفت که با استفاده از روش دیمتل ماتریس ارتباطات کل محاسبه می شد سپس از آن مقدار آستانه گرفته میشد و از روی مقدار آستانه و ماتریس ارتباطات کل، روابط بین معیارها و زیرمعیارها استخراج و به روش ANP داده میشد و سپس دوباره مقایسات زوجی انجام شده و وزن معیارها و زیرمعیارها محاسبه می گشت. (یکی از معایب این روش این است که با در نظر گرفتن مقدار آستانه تعداد زیادی از روابط درونی حذف می شود).

اما در روش DANP دیگر از ماتریس ارتباطات کل مقدار آستانه گرفته نمی شود (این کار باعث می شود تمام روابط درونی حفظ شود) و با همان اعداد تاثیرگذاری کل، سوپر ماتریس اولیه تشکیل شده و سپس موزون و به توان بی نهایت می رسد تا وزن نهایی معیارها و زیرمعیارها محاسبه شود.

در ویدیوی زیر روش DANP به صورت کامل در نرم افزار اکسل آموزش داده شده است و گام های آن بیان شده است.

مواردی که در این فیلم بیان شده است:

  1. ایجاد ماتریس تصمیم دیمتل
  2. نرخ پایایی (قابلیت اطمینان) روش DANP
  3. نرمال سازی ماتریس دیمتل
  4. تشکیل ماتریس ارتباطات کل دیمتل (Tc)
  5. تشکیل ماتریس ارتباطات معیارها (TD)
  6. نرمال سازی ماتریس Tc و TD و ایجاد سوپر ماتریس اولیه
  7. ایجاد سوپر ماتریس موزون
  8. به توان رساندن ماتریس موزون و به دست آوردن وزن نهایی

در ویدیویی زیر روش DANP به صورت کامل در اکسل توضیح داده شده است

جهت دانلود آموزش کامل این ویدیو کلیک کنید


دوستان عزیز نرم افزار روش DANP در قالب فایل MATLAB تهیه شده است . فقط کافیست ماتریس اولیه را وارد نمایید مابقی محاسبات توسط نرم افزار انجام می شود. توضیحات بیشتر در رابطه با این نرم افزار در لینک زیر موجود می باشد. به دوستان عزیز پیشنهاد می شود اگر ابعاد مسالتان بزرگ می باشد استفاده از اکسل زمانبر می باشد ولی این نرم افزار در عرض چند ثانیه خروجی تمام گام ها را به شما می دهد.

لینک نرم افزار DANP

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 14 =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+