خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش ترکیبی دیمتل و ANP
آموزش روش ترکیبی دیمتل و ANP

آموزش روش ترکیبی دیمتل و ANP

در آموزش های قبل روش دیمتل را به صورت کامل توضیح دادیم و گامهای آن را تشریح کردیم. همچنین روش ANP در نرم افزار سوپر دسیژن را نیز آموزش دادیم در این قسمت به بررسی روش ترکیبی دیمتل (DEMATEL) و ANP می پردازیم. این روش ترکیبی شامل دو رویکرد می باشند که هر کدام بیانگر یک مدل از روش حل می باشد. عموما روش های ترکیبی به صورتی استفاده می شوند که خروجی یک روش به عنوان ورودی روش بعد انتخاب می شود و  از طرفی روشهای ترکیبی حل مساله را ساده تر می کنند. روش دیمتل و ANP نیز از این خصوصیت پیروی میکند یعنی خروجی دیمتل به نحوی به عنوان ورودی ANP استفاده می شود.

رویکرد اول (رویکرد کلاسیک)

در این روش ما از خروجی دیمتل (DEMATEL) به عنوان ورودی ANP استفاده می کنیم به این صورت که ابتدا روش دیمتل پیاده سازی می شود و سپس در گام آخر توسط روابطی که روش دیمتل تعیین میکند در ANP بکار گرفته می شود. این رویکرد از معتبرترین روشهای ترکیبی دیمتل با ANP می باشد. در این روش نیاز به دو پرسشنامه داریم یکی پرسشنامه دیمتل و دیگری پرسشنامه روش ANP.

مزیت های رویکرد کلاسیک

  1. سادگی محاسبات
  2. وجود نرم افزارهای معتبر برای هر روش: به عنوان مثال برای روش دیمتل می توان از نرم افزار اکسل و برای روش ANP از نرم افزار سوپر دسیژن استفاده کرد.
  3. پیشینه پژوهش زیاد: تقریبا مقالاتی که با این رویکرد کار شده اند زیاد می باشند.

معایب رویکرد کلاسیک

  1. حذف بسیاری از روابط در مدل خروجی از دیمتل: به علت وجود مقدار آستانه از ماتریس ارتباطات کامل دیمتل (T)، بسیاری از روابط حذف می شوند.
  2. احتمال بوجود آمدن وزن صفر در روش ANP (در 90% مواقع)

در ویدیوی زیر می توانید قسمتی از این آموزش ترکیبی دیمتل و ANP را مشاهده نمایید

رویکرد دوم (روش DANP)

در روش دنپ (DANP) با استفاده از ماتریس روابط کل دیمتل (T) به وزن معیارها و زیرمعیارها محاسبه می شود به این صورت که بعد از تشکیل ماتریس روابط کل (T) و نرمال کردن آن با استفاده از روابطی تبدیل به سوپر ماتریس شده و سپس به توان بی نهایت می رسد تا همگرا شود. و از روی سوپر ماتریس همگرا شده وزن معیارها و زیر معیارها بدست می آید. این رویکرد جدیدترین رویکرد ترکیبی دیمتل و ANP است. مقالاتی که در این زمینه کار شده است تقریبا کم می باشد این روش به سرعت دارد جایگاه خود را در بین روشهای ترکیبی تصمیم گیری چند معیاره پیدا می کند. در مواردی که در رویکرد سنتی وزن عوامل در روش ANP صفر شود روش جدید DANP ناجی مدل ما خواهد بود.

جهت دانلود ویدیوی آموزش روش DANP کلیک کنید


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
آموزش روش ترکیبی دیمتل و ANP

مطالب مرتبط و مشابه:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

توجه مهم: دوستان عزیز چنانچه هنگام خرید فایل با پیغام "قطع بودن درگاه پرداخت" مواجه شدید با شماره 09338859181 تماس بگیرید.تماس باما
+