تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش ترکیبی دیمتل و ANP
آموزش روش ترکیبی دیمتل و ANP

آموزش روش ترکیبی دیمتل و ANP

آموزش روش ترکیبی دیمتل و ANP
4.4 امتیاز در مجموع 5 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

استفاده از روشهای ترکیبی در مدل های تصمیم گیری چند معیاره همواره باعث کاهش حجم محاسبات و افزایش دقت در نتایج شده است. در آموزش های قبل روش دیمتل را به صورت کامل توضیح دادیم و گامهای آن را تشریح کردیم. همچنین روش فرایند تحلیل شبکه ای (ANP) در نرم افزار سوپر دسیژن را نیز آموزش دادیم در این قسمت به بررسی روش ترکیبی دیمتل (DEMATEL) و ANP می پردازیم. این روش ترکیبی شامل دو رویکرد می باشند که هر کدام بیانگر یک مدل از روش حل می باشد. عموما روش های ترکیبی به صورتی استفاده می شوند که خروجی یک روش به عنوان ورودی روش بعد انتخاب می شود و  از طرفی روشهای ترکیبی حل مساله را ساده تر می کنند. روش دیمتل و ANP نیز از این خصوصیت پیروی میکند یعنی خروجی دیمتل به نحوی به عنوان ورودی ANP استفاده می شود.

رویکرد اول (رویکرد کلاسیک)

این رویکرد از قدیمی ترین های ترکیب این دو تکینک است که در بیشتر مقالات و پایان نامه ها از این روش استفاده می شود. در این روش ما از خروجی دیمتل (DEMATEL) به عنوان ورودی ANP استفاده می کنیم به این صورت که ابتدا روش دیمتل پیاده سازی می شود و سپس در گام آخر توسط روابطی که روش دیمتل تعیین میکند در ANP بکار گرفته می شود. این رویکرد از معتبرترین روشهای ترکیبی دیمتل با ANP می باشد. در این روش نیاز به دو پرسشنامه داریم یکی پرسشنامه دیمتل و دیگری پرسشنامه روش ANP. همچنین در این تکنیک در مقایسات زوجی باید نرخ ناسازگاری ANP بررسی شود و همواره کمتر از 0.1 باشد.

نکته: در رویکرد کلاسیک بر اساس مقالات و منابع معتبر موجود، از خروجی دیمتل هیچ عدد و یا امتیازی وارد ANP نمیشود فقط و فقط رابطه بین معیارها وارد ANP می گردد.

مزیت های رویکرد کلاسیک

  1. سادگی محاسبات
  2. وجود نرم افزارهای معتبر برای هر روش: به عنوان مثال برای روش دیمتل می توان از نرم افزار اکسل و برای روش ANP از نرم افزار سوپر دسیژن (Super Decision) استفاده کرد.
  3. پیشینه پژوهش زیاد: تقریبا مقالاتی که با این رویکرد کار شده اند زیاد می باشند.

معایب رویکرد کلاسیک

  1. حذف بسیاری از روابط در مدل خروجی از دیمتل: به علت وجود مقدار آستانه از ماتریس ارتباطات کامل دیمتل (T)، بسیاری از روابط حذف می شوند.
  2. احتمال بوجود آمدن وزن صفر در روش ANP (در 90% مواقع)

در ویدیوی زیر می توانید قسمتی از این آموزش ترکیبی دیمتل و ANP را مشاهده نمایید.

رویکرد دوم (روش DANP)

در روش دنپ (DANP) با استفاده از ماتریس روابط کل دیمتل (T) به وزن معیارها و زیرمعیارها محاسبه می شود به این صورت که بعد از تشکیل ماتریس روابط کل (T) و نرمال کردن آن با استفاده از روابطی تبدیل به سوپر ماتریس شده و سپس به توان بی نهایت می رسد تا همگرا شود. و از روی سوپر ماتریس همگرا شده وزن معیارها و زیر معیارها بدست می آید. این رویکرد جدیدترین رویکرد ترکیبی دیمتل و ANP است. مقالاتی که در این زمینه کار شده است تقریبا کم می باشد این روش به سرعت دارد جایگاه خود را در بین روشهای ترکیبی تصمیم گیری چند معیاره پیدا می کند. در مواردی که در رویکرد سنتی وزن عوامل در روش ANP صفر شود روش جدید DANP ناجی مدل ما خواهد بود.

گیف اشاره 2جهت دانلود ویدیوی آموزش روش DANP کلیک کنید


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
انجام پروژه تصمیم گیری چند معیاره mcdm

مطالب مرتبط و مشابه:

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس (مشاوره و تحلیل)
تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+