تبلیغ دوم صنایع بیست

آموزش روش سوارا (SWARA)

به این مطلب امتیاز دهید
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش سوارا (SWARA) یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه است که هدف آن محاسبه وزن معیارها و زیرمعیارها است. عملکرد این روش همانند روش های بهترین بدترین (BWM) ، آنتروپی شانون و لینمپ (linmap) می باشد که معیارها را وزن دهی می کنند. روش swara توسط کرسولین، زادادسکاس و تورکسیس در سال 2010 معرفی شد. این واژه از حروف اول جمله Step wise Weight Assessment Ratio Analysis به معنی تحليل نسبت ارزيابی وزن دهی تدريجی می باشد. در این روش معیارها بر اساس ارزش رتبه بندی می شوند. در این روش به مهمترین معیار رتبه یک و به کم اهمیت ترین معیار رتبه آخر داده می شود. در این روش کارشناسان (پاسخ دهندگان) نقش مهمی در تعیین وزن معیارها دارند.

گام های روش SWARA

در شکل زیر گامهای این روش آورده شده است. در اولین گام باید معیارهای پژوهش را از منابع متفاوت استخراج نمود و سپس در گام های بعد این عوامل را ارزیابی کرد و معیارهای وابسته را حذف نمود و در نهایت مجموعه معیار نهایی باید عواملی باشند که مستقل از هم هستند. در گام های بعد نیز این عوامل در اختیار کارشناسان قرار می گیرند تا رتبه آن ها مشخص شود و سپس در الگوریتم روش SWARA قرار می گیرند تا وزن آن ها استخراج شود.

گام های روش swara سوارا

  1. گام اول روش سوارا شناسایی معیارها و زیرمعیارها می باشد. همچنین در این گام باید معیارهای وابسته حذف شوند و تمامی معیارها از نوع مستقل باشند.
  2. گام دوم این است که معیارهای نهایی را در اختیار خبرگان قرار داده تا بر اساس اهمیت مرتب کنند و سپس آن رتبه‌ها را باهم ادغام کنیم.
  3. گام سوم تعیین اهمیت نسبی معیارها (Sj) است که باید هر معیار با معیار رتبه بالاتر خود مقایسه شود.
  4. گام چهارم: با استفاده از Sj های محاسبه شده می توان وزن معیارها را بدست آورد.

فیلم آموزش این روش تهیه شده است جهت دانلود اینجا را کلیک کنید. همچنین نرم افزار روش SWARA در قالب فایل اکسل نیز در همان لینک قرار داده است فقط کافیست اطلاعات اولیه را وارد کنید. خودکار تمام محاسبات انجام می شود.

در زیر قسمتی از توضیحات فیلم آموزشی این روش قرار داده شده است

جهت دانلود نسخه کامل فیلم آموزش SWARA اینجا را کلیک کنید


مثال حل شده روش SWARA

در فیلم آموزشی که در بالا قرار داده شده است یک مثاله به صورت کامل حل شده است. که ابتدا مساله بیان می شود و سپس به صورت گام به گام در نرم افزار اکسل حل می شود.


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید 09338859181

انجام پروژه Ahp- anp- تاپسیس-ویکور-الکتره-دیمتل-فازی


مطالب مشابه و مرتبط:

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+