خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)
آموزش کوپراس خاکستری copras G

آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)

روش کوپراس جی یا کوپراس خاکستری (Grey COPRAS) یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه می باشد که با اعداد خاکستری در رابطه است. این روش توسط یک مقاله بیس ISI روش COPRAS-G پیاده سازی می شود. تئوری خاکستری اولین بار توسط دنگ (Deng) در سال 1982 ارائه شد و بسیار شبیه به تئوری فازی آقای زاده می باشد. ریاضیات فازی بطور کلی با مسائلی مواجه است که به علت نبود قطعیت توسط خبرگان بوسیله تابع عضویت بیان می شود. در صورتیکه اطلاعات و داده ناکافی، یا در حجم نمونه محدودیت وجود داشته باشد و  نتوان تابع عضویت را استخراج کرد، می توان از نظریه سیستم های خاکستری استفاده نمود به طور کلی روابط ریاضی زیر بین اعداد خاکستری وجود دارد.

آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)

گام های روش کوپراس خاکستری همانند روش کوپراس قطعی است که در ادامه آورده شده است.

گام های روش کوپراس جی (COPRAS-G)

1- تشکیل ماتریس تصمیم خاکستری: ماتریس تصمیم این روش نیز همانند روش قطعی شامل ماتریس معیار-گزینه است یعنی ماتریسی که ستون ها معیار و سطرها گزینه ها هستند. همانطور در رابطه زیر مشاهده می شود ماتریس تصمیم دارای اعداد خاکستری هستند.

آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)

2- نرمال سازی ماتریس تصمیم: نرمال سازی در این روش با استفاده از رابطه زیر بدست می آید:

آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)

3- وزن دار کردن ماتریس نرمال شده: در این گام باید وزن معیارها که از روشهای دیگر نظیر روش AHP و یا AHP خاکستری و یا آنتروپی خاکستری بدست آمده است را در ماتریس نرمال شده گام 2 ضرب کرد.

4- محاسبه P و R در روش کوپراس خاکستری: مقادیر p و R که از روی ماتریس وزین نرمال گام سوم حاصل می شود از روابط زیر بدست می ایند:

آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)

5- محاسبه شاخص کوپراس خاکستری: در این گام باید با استفاده از رابطه زیر شاخص کوپراس را محاسبه کرد و سپس بر اساس آن گزینه ها را رتبه بندی نمود. هر چقدر این شاخص بزرگتر باشد رتبه گزینه بهتر است.

آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − دوازده =

توجه مهم: دوستان عزیز چنانچه هنگام خرید فایل با پیغام "قطع بودن درگاه پرداخت" مواجه شدید با شماره 09338859181 تماس بگیرید.تماس باما
+