خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)
آموزش کوپراس خاکستری copras G

آموزش روش کوپراس خاکستری (COPRAS-G)

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

ما در یک دنیای نامعلوم زندگی می کنیم که در آن موقعیت های روشن به ندرت وجود دارد. دنگ در اطلاعات مبهم به نام فواصل خاکستری کار می کند که عدم اطمینان دارند و معمولا با اطلاعات ضعیف به دست می آیند (Deng، 1982).

 COPRAS-G یک روش مبتنی بر چنین اعدادی است. سیستم خاکستری به راحتی محاسبه می شود، نیازی به توزیع نمونه ها ندارد. علاوه بر این، نتایج کوانتومی نتیجه های متناقض تجزیه و تحلیل کیفی را نتیجه نمی دهد و مدل تولید شده یک مدل عملکردی انتقال یافته است که در هنگام برخورد با داده های گسسته موثر است (Deng,1988). این مزایا محققین را به تجزیه و تحلیل خاکستری بیشتر تشویق کردند.

روش کوپراس جی یا کوپراس خاکستری (Grey COPRAS) یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه می باشد که با اعداد خاکستری در رابطه است. این روش توسط یک مقاله بیس ISI روش COPRAS-G پیاده سازی می شود. تئوری خاکستری اولین بار توسط دنگ (Deng) در سال 1982 ارائه شد و بسیار شبیه به تئوری فازی آقای زاده می باشد. ریاضیات فازی بطور کلی با مسائلی مواجه است که به علت نبود قطعیت توسط خبرگان بوسیله تابع عضویت بیان می شود. در صورتیکه اطلاعات و داده ناکافی، یا در حجم نمونه محدودیت وجود داشته باشد و  نتوان تابع عضویت را استخراج کرد، می توان از نظریه سیستم های خاکستری استفاده نمود به طور کلی روابط ریاضی زیر بین اعداد خاکستری وجود دارد.

محاسبات اعداد خاکستری

گام های روش کوپراس خاکستری همانند روش کوپراس قطعی است که در ادامه آورده شده است.

مراحل روش COPRAS-GRAY

گام های روش کوپراس جی (COPRAS-G)

1- تشکیل ماتریس تصمیم خاکستری: ماتریس تصمیم این روش نیز همانند روش قطعی شامل ماتریس معیار-گزینه است یعنی ماتریسی که ستون ها معیار و سطرها گزینه ها هستند. همانطور در رابطه زیر مشاهده می شود ماتریس تصمیم دارای اعداد خاکستری هستند.

ماتریس تصمیم کوپراس خاکستری

2- نرمال سازی ماتریس تصمیم: نرمال سازی در این روش با استفاده از رابطه زیر بدست می آید:

نرمال سازی کوپراس خاکستری

3- وزن دار کردن ماتریس نرمال شده: در این گام باید وزن معیارها که از روشهای دیگر نظیر روش AHP و یا AHP خاکستری و یا آنتروپی خاکستری بدست آمده است را در ماتریس نرمال شده گام 2 ضرب کرد.

4- محاسبه P و R در روش کوپراس خاکستری: مقادیر p و R که از روی ماتریس وزین نرمال گام سوم حاصل می شود از روابط زیر بدست می ایند:

مجموع P و R کوپراس خاکستری

5- محاسبه شاخص کوپراس خاکستری: در این گام باید با استفاده از رابطه زیر شاخص کوپراس را محاسبه کرد و سپس بر اساس آن گزینه ها را رتبه بندی نمود. هر چقدر این شاخص بزرگتر باشد رتبه گزینه بهتر است.

شاخص کوپراس خاکستری

ادبیات روش COPRAS-G

Liou  و همکاران در سال 2015، یک مدل ریاضی ترکیبی ارائه دادند که روابط وابسته بین معیارهای مختلف و اطلاعات مبهم از تصمیم گیرندگان را بیان می کند. روش پردازش شبكه تحلیلی(ANP) مبتنی بر DEMATEL در دستیابی به معیارهای مهم تاثیرگذار است. از آنجا که تصمیم گیرندگان ممکن است نظرات و ترجیحات متنوعی را به دلیل اطلاعات ناقص، تفاوت در دانش و یا صرفا درگیری هایی که بین ادارات مختلف وجود دارد، داشته باشند آنها  یک راه حل یعنی از روش COPRAS تغییر یافته از گزینه های با روابط خاکستری استفاده کردند.

 

Beheshti  و همکاران در سال 2016، یک مدل جامع برای ارزیابی و انتخاب استراتژی های سازمانی براساس محدوده منابع آن ارائه دادند. برای دستیابی به چنین مدل، ابتدا مدل COPRAS خاکستری برای ارزیابی استراتژی های سازمانی در شرایط عدم قطعیت استفاده شد. سپس، بر اساس روش فوق، یک مدل برنامه ریزی خطی چند هدفه عدد صحیح مختلط برای بهینه سازی فرآیند انتخاب استراتژی بر اساس نتایج مهم اهمیت استراتژی COPRAS-G و با توجه به زمان، هزینه و سایر محدودیت های ساختاری و همچنین سیاست های سازمانی ارائه شد . در نهایت، COPRAS G-MODM مختلط به یک مدل برنامه ریزی آرمانی باینری تبدیل شد و رویکرد پیشنهاد شده در بورس اوراق بهادار ایران برای بهینه سازی سبدسهام استراتژی استفاده شد


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

آموزش روش کوپراس (COPRAS)


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش و مشاوره تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+