تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش تخصیص خطی (گام به گام)
آموزش روش تخصیص خطی

آموزش روش تخصیص خطی (گام به گام)

روش تخصیص خطی

تکنیک تخصیص خطی (Linear Assignment Method) از روشهای تصمیم گیری چند معیاره است که هدف آن رتبه بندی گزینه های پژوهش است در این روش یک مساله تصمیم گیری چند شاخصه را در قالب مدل برنامه ریزی خطی فرموله می کنیم. این روش با استفاد از یک رتبه بندی ساده برای گزینه ها باعث می شود که از محاسبات پیچیده و وقت گیر خودداری شود. همچنین در این روش نیازی به نرمال سازی و یا یکسان سازی مقیاس ها نیست و معیارها می توانند از هر مقیاسی باشد. روش تخصیص خطی همچنین در زمره روشهای جبرانی قرار می گیرد.در مقایسه با سایر روش­های تصمیم­ گیری چندشاخصه و از جمله نقاط قوت و حائز اهمیت روش تخصیص خطی این است که این روش از جمله فنون ترکیبی (سخت و نرم) محسوب می ­شود. فنون تصمیم ­گیری سخت به فنونی اطلاق می­شود که تعریف مدل بر اساس دستگاه معادلات ریاضی انجام گیرد. فنون تصمیم گیری نرم فنونی هستند که در آن مدل بر مبنای یک جدول توافقی بیان می­شود. لذا فنون تصمیم گیری ترکیبی از ترکیب فنون سخت و فنون نرم شکل می­ گیرند به این معنی که این فنون ظاهراً از منطق فنون نرم پیروی می­ کنند و بر اساس جدول توافقی تعریف می­ شود ولی در عمل و فرایند حل، از دستگاه معادلات ریاضی بهره می­ گیرند لذا نقاط قوت فنون نرم و سخت را دارا هستند.

گام های روش تخصیص خطی

1- در اولین گام باید ماتریس تصمیم این روش را تشکیل داد ماتریس تصمیم روش تخصیص خطی یک ماتریس معیار گزینه است یعنی ماتریسی که ستون های آن را معیارها و سطرهای آن را گزینه های پژوهش تشکیل می دهد. همچنین باید وزن معیارها را نیز با استفاده از روشهای دیگر محاسبه کرد و وارد این تکنیک نمود.

2- رتبه هر گزینه را به ازای هر یک از معیارهای مساله باید مشخص نمود به عنوان مثال در یک مساله که سه گزینه و سه معیار وجود دارد این گام به صورت زیر می باشد:

x3x2x1معیار/ رتبه
A2A1A1اول
A1A3A2دوم
A3A2A3سوم

در گام بعد فراوانی رتبه هر گزینه را مشخص می کنیم:

سومدوماول
012A1
111A2
210A3

چنانچه وزن معیارها به ترتیب 0.1 و 0.4 و 0.5 باشد داریم:

سومدوماول
00.50.1+0.4A1
0.40.10.5A2
0.1+0.40.40A3

3- در این گام با استفاده از مدل برنامه ریزی خطی و حل آن رتبه بندی گزینه ها حاصل می شود. به مدل زیر برنامه ریزی صفر و یک گفته می شود. زیر جواب های این مدل تنها اعداد صفر و یک هستند که نشانه تخصیص یا عدم تخصیص هستند.

مدل تخصیص خطی


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
آموزش روش پرموتاسیون (جایگشت) permutation

  • روش تخصیص خطی
  • مثال تخصیص خطی
4٫8

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

2 دیدگاه

  1. مینا محبی

    بسیار ممنونم.
    ببخشید شما پروژه تخصیص خطی هم انجام میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − پنج =

مشاوره و انجام تخصصصی پروژه ها، مقالات و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+