خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / دانلود نرم افزار ویکور فازی (fuzzy vikor)
نرم افزار ویکور فازی fuzzy vikor

دانلود نرم افزار ویکور فازی (fuzzy vikor)

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

در پست های قبل به آموزش روش ویکور فازی (Fvikor) پرداخته بودیم امروز نیز نرم افزار این روش را ارائه داده ایم. این نرم افزار در قالب فایل متلب (MATLAB) می باشد. و فقط کافیست ماتریس اولیه را وارد نمایید به صورت خودکار تمامی محاسبات را انجام داده و در خروجی اکسل قرار می دهد. روش ویکور نیز همانند روش تاپسیس یا روش الکتره قادر به محاسبه وزن معیارها نیست که می توانید ابتدا از طریق روشهایی نظیر آنتروپی شانون یا AHP و یا روشهای نوین وزن معیارها را محاسبه کرده و در نرم افزار ویکور وارد کرد. هدف این روش رتبه بندی گزینه ها (آلترناتیوها) است.

روش VIKOR به عنوان یک روش تصمیم گیری چند معیاره برای حل مسئله تصمیم گسسته با معیارهای غیرقابل تردید و متناقض توسعه یافت. این روش بر رتبه بندی و انتخاب از مجموعه ای از گزینه های دیگر تمرکز دارد و راه حل های سازش برای یک مساله با معیارهای متناقض را تعیین می کند ، که می تواند به تصمیم گیرندگان برای رسیدن به یک تصمیم نهایی کمک کند. در اینجا ، راه حل سازش یک راه حل امکان پذیر است که نزدیک به ایده آل است و سازش به معنای توافق نامه ای است که با امتیازات متقابل برقرار شده است.

مراحل حل مساله به روش ویکور

1 .تشکیل ماتریس تصمیم
2 .تعیین بردار وزن معیارها
3 .تعیین نقطه ایده آل (مثبت) و ضد ایده آل (منفی)
4 .محاسبه مقادیر سودمندی (S )و تاسف (R ) برای هر شاخص
5 .محاسبه شاخص ویکور (Q) برای هر گزینه
6 .مرتب کردن گزینه ها بر اساس S ،Q و R

تیم مهندسی صنایع20 روش ویکور فازی را در دو نرم افزار اکسل و MATLAB آموزش داده ایم. جهت ورود به صفحه آموزش های از لینک های زیر استفاده کنید:

 

چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

آموزش روش ویکور (Vikor)

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش و مشاوره تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+