تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / دانلود پرسشنامه AHP (فرایند سلسله مراتبی)
پرسشنامه AHP

دانلود پرسشنامه AHP (فرایند سلسله مراتبی)

روش AHP از روش های تصمیم گیری چند معیاره است که کاربرد زیادی در رشته های مدیریت و مهندسی از جمله مهندسی صنایع دارد. برای تحلیل این روش نیازمند تهیه پرسشنامه AHP هستیم. پرسشنامه AHP به نام مقایسات زوجی معروف است. یعنی در هر پرسش آن معیارها یا گزینه ها دو به دو با هم مقایسه می شوند.

گام های تشکیل پرسشنامه AHP

1- در گام اول باید عوامل و گزینه های پژوهش را شناسایی و استخراج نماییم. این گام از مهمترین گام های AHP است. باید به صورت دقیق مشخص کنیم که مساله چندمعیار، زیرمعیار و یا گزینه دارد. البته وجود زیرمعیار الزامی نمی باشد.

2- در گام بعد باید مقایسات زوجی معیارها و گزینه ها را تشکیل داد. یعنی ابتدا مقایسه زوجی معیارها نسبت به هدف و دوم مقایسه زوجی گزینه ها نسبت به تک تک معیارها.

3- بعد از تشکیل جداول مقایسه زوجی (پرسشنامه) آن ها را در اختیار خبرگان قرار می دهیم تا مقایسات بین آن ها را بر اساس طیف 1 تا 9 ساعتی که بر اساس زیر می باشد تعیین کنند.

مقایسات زوجی AHP

چند نکته بسیار مهم که همیشه دوستان عزیز درگیر آن هستند:

1- پرسشنامه مقایسات زوجی AHP روایی و پایایی ندارد و تنها نرخی به نام نرخ ناسازگاری دارد که بسیاری آن را همان پایایی می نامند.

2- روش AHP از روشهای خبره محور است و نمونه گیری در روش های تصمیم گیری چند معیاره از نوع غیر تصادفی هدفمند است یعنی به دنبال افرادی هستیم که خبره موضوع در نظر گرفته شده باشند در صورتیکه در روش های آماری با استفاده از فرمول حجم نمونه، ابتدا تعداد نمونه را محاسبه می کنیم. تعداد نمونه در روش های AHP و ANP بر اساس نظر آقای ساعتی و بسیاری از صاحبنظران بین 10 تا 20 نفر می باشد.

از طریق لینک زیر می توانید ویدیوی آموزش تهیه پرسشنامه AHP را تهیه نمایید

ورود به صفحه آموزش


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
آموزش ویکور فازی (fuzzy vikor)

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =

مشاوره و انجام تخصصصی پروژه ها، مقالات و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+