خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / روش AHP فازی میخایلو (اولویت بندی فازی)
روش AHP فازی میخایلو

روش AHP فازی میخایلو (اولویت بندی فازی)

آقای میخایلو در سال 2004 رویکردی جدید برای محاسبه اوزان در روش AHP فازی ارائه داد وی نام این روش را اولویت بندی فازی (fuzzy prioritization) نهاد. از مهمترین ویژگی های این روش محاسبه نرخ سازگاری در حالت فازی است. اوزان در این روش از حل یک مدل بهینه سازی غیرخطی حاصل می شود. یکی از دلایلی که این روش محبوبیت ویژه پیدا کرده این است که عموما در بیشر کارها و مقالات از روش آنالیز توسعه چانگ اوزان AHP فازی محاسبه می شود که از معایب روش AHP فازی چانگ این است که در بسیاری از مواقع وزن معیارها صفر و یا منفی می شود که این مشکل از ذات روش چانگ است. البته در پست های قبل نیز روش بسط یافته با عنوان AHP فازی بهبود یافته را نیز ارائه کرده بودیم که یکی از روشهای مناسب جهت محاسبه اوزان نیز می باشد. به هر حال این روش اولویت بندی فازی میخایلو نیز از اعتبار و اهمیت بالا برخوردار است.

مراحل AHP فازی میخایلو

در این روش فرض می‌شود مقایسه‌های زوجی فازی به صورت اعداد فازی مثلثی  است. بردار قطعی وزن (اولویت) w=(w1,w2,…,wn) به گونه‌ای استخراج می‌شودکه نرخ اولویت تقریباً در محدوده قضاوت‌های فازی ابتدایی قرار گیرد. به عبارت دیگر وزن‌ها طوری تعیین می‌شود که رابطه زیر برقرار باشد.

روش AHP فازی میخایلو (اولویت بندی فازی) هر بردار وزنی قطعی (w) با درجه‌ای در نامعادلات فازی فوق صدق می‌کند که از طریق تابع عضویت خطی رابطه زیر (بر حسب نرخ مجهول ) قابل اندازه‌گیری است:

روش AHP فازی میخایلو (اولویت بندی فازی)

با در نظر گرفتن شکل خاص توابع عضویت، مسئله اولویت‌بندی فازی به یک مساله بهینه‌سازی غیر خطی به شکل زیر تبدیل می‌شود.

روش AHP فازی میخایلو (اولویت بندی فازی)

در فیلم زیر ما آموزش کامل این روش را ارائه کرده ایم و همچنین نرم افزار ویژه ای برای آن طراحی نموده ایم که به راحتی فقط باید عملیات کپی و paste قادر خواهید بود نتیجه نهایی را مشاهده نمایید.

جهت مشاهده و آموزش کامل این روش اینجا را کلیک کنید


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 2 =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+