تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / روش AHP فازی میخایلو (اولویت بندی فازی)
روش AHP فازی میخایلو

روش AHP فازی میخایلو (اولویت بندی فازی)

روش AHP فازی میخایلو (اولویت بندی فازی)
4.5 امتیاز در مجموع 2 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

آقای میخایلو در سال 2004 رویکردی جدید برای محاسبه اوزان در روش AHP فازی ارائه داد وی نام این روش را اولویت بندی فازی (fuzzy prioritization) نهاد. از مهمترین ویژگی های این روش محاسبه نرخ سازگاری در حالت فازی است. اوزان در این روش از حل یک مدل بهینه سازی غیرخطی حاصل می شود. یکی از دلایلی که این روش محبوبیت ویژه پیدا کرده این است که عموما در بیشر کارها و مقالات از روش آنالیز توسعه چانگ اوزان AHP فازی محاسبه می شود که از معایب روش AHP فازی چانگ این است که در بسیاری از مواقع وزن معیارها صفر و یا منفی می شود که این مشکل از ذات روش چانگ است. البته در پست های قبل نیز روش بسط یافته با عنوان AHP فازی بهبود یافته را نیز ارائه کرده بودیم که یکی از روشهای مناسب جهت محاسبه اوزان نیز می باشد. به هر حال این روش اولویت بندی فازی میخایلو نیز از اعتبار و اهمیت بالا برخوردار است.

مجموعه های فازی

در تعریف مجموعه های فازی اجازه دهید اول یک مثال ذکر شود. به عنوان مثال A مجموعه اعداد حقيقي بزرگ ؟ آيا 100 عضو  A مي باشد؟  1000 چطور ؟ 10000 چطور ؟

 ويژگي بزرگ بودن براي اعداد حقيقي دقيق، معين و خوش تعريف نيست و نظريه مجموعه ها از توصيف آن ناتوان است.  به هر عدد از مجموعه اعداد حقيقي، عددي از بازه ] 1و 0 [ به عنوان درجه بزرگي آن عدد نسبت مي دهيم.

 هر چه يك عدد بزرگ تر بود عدد مربوط به عضويت آن در A به يك نزديكتر باشد و هر چه يك عدد كوچكتر بود عدد مربوط به عضويت آن در A به صفر نزديكتر باشد پس به جاي اينكه بگوييم 1000 عضو A هست يا نه، مي گوييم با درجه 0.7 عضو A مي باشد.

مراحل AHP فازی میخایلو

در این روش فرض می‌شود مقایسه‌های زوجی فازی به صورت اعداد فازی مثلثی  است. بردار قطعی وزن (اولویت) w=(w1,w2,…,wn) به گونه‌ای استخراج می‌شودکه نرخ اولویت تقریباً در محدوده قضاوت‌های فازی ابتدایی قرار گیرد. به عبارت دیگر وزن‌ها طوری تعیین می‌شود که رابطه زیر برقرار باشد.

تابع AHP فازی هر بردار وزنی قطعی (w) با درجه‌ای در نامعادلات فازی فوق صدق می‌کند که از طریق تابع عضویت خطی رابطه زیر (بر حسب نرخ مجهول ) قابل اندازه‌گیری است:

با در نظر گرفتن شکل خاص توابع عضویت، مسئله اولویت‌بندی فازی به یک مساله بهینه‌سازی غیر خطی به شکل زیر تبدیل می‌شود.

در فیلم زیر ما آموزش کامل این روش را ارائه کرده ایم و همچنین نرم افزار ویژه ای برای آن طراحی نموده ایم که به راحتی فقط باید عملیات کپی و paste قادر خواهید بود نتیجه نهایی را مشاهده نمایید.

جهت مشاهده و آموزش کامل این روش اینجا را کلیک کنید


مطالب مشابه و مرتبط

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+