تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / زمان سنجی با کرنومتر (Stop Watch)
زمان سنجی با کرنومتر stop watch

زمان سنجی با کرنومتر (Stop Watch)

زمان سنجی با کرنومتر (Stop Watch)
4 امتیاز در مجموع 4 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

زمان سنجی چیست

زمان سنجی یکی از تکنیک های ارزیابی کار و زمان است. در این تکنیک از روشهایی نظیر زمان سنجی با کرنومتر (Stop Watch) و یا زمان سنجی Most استفاده می شود. این تکنیک در مهندسی صنایع و مدیریت بسیار کاربرد دارد. امروزه تکنیک زمان سنجی در صنعت بسیار استفاده می شود بنابراین یادگیری این تکنیکها کمک ویژه ای به شرکت ها میکند تا بهره وری خود را افزایش دهند. در زمان سنجی ما به دنبال این هستیم که زمان استاندارد انجام یک کار مشخص توسط یک فرد یا اپراتور را بدست آوریم. این زمان استاندارد کاربردهای زیادی دارد از جمله برنامه ریزی نیروی انسانی و محاسبه تعداد ماشین آلات، محاسبه قیمت تمام شده کالا و…

زمان سنجی با کرنومتر

زمان سنجی با کرنومتر (Stop watch)

هنگام زمان سنجی با کرنومتر باید ابتدا کار را به عوامل اساسی تقسیم کرد یعنی عوامل هر جزء دارای نقطه شروع و پایان باشند. پس اولین مرحله این است که کار به عناصر کوچکتر تقسیم شود. در گام دوم برای هر کدام از عناصر کاری که تقسیم شده است زمان مشاهده شده و ضریب عملکرد مشخص شود. در گام سوم این زمان مشاهده شده به زمان نرمال تبدیل می شود و در گام آخر با در نظر گرفتن بیکاریهای مجاز زمان نرمال به زمان استاندارد تبدیل می شود.

زمان سنجی

در زمان سنجی ضربی به نام ضربی عملکرد موجود می باشد که در ادامه در مورد آن صحبت میکنیم.

روش وستینگهاوس برای تعیین ضریب عملکرد

یکی از قدیمیترین و رایج ترین این سیستمها توسط شرکت الکتریکی وستینگهاوس پایه گذاری شده است. ضریب عملکرد به معنی این است که اپراتور تا چه میزان تسلط به کار است برای تعیین این ضریب از روش وستینگهاوس استفاده می شود در این روش ما برای هر اپراتور 4 عامل مهارت، تلاش، شرایط و سازگاری را در نظر میگیریم و بر اساس آن ها ضریب عملکرد اپراتور را مشخص میکنیم. این ضریب برای تعیین زمان نرمال لازم است. با استفاده از جدول زیر می توان ضریب عملکرد وستیگهاوس را محاسبه کرد.

روش وستینگهاوس ضریب عملکرد

بیکاری های مجاز در زمان سنجی

یکی دیگر از موارد مهم که در زمان سنجی مورد استفاده قرار میگیرد بیکاری های مجاز است این بیکاری ها با درصدی خاص در تکنیک، بکار گرفته می شود. از جمله بیکاری های مجاز شامل بیکاری هایی که شامل ماهیت کار می شوند و یا شرایط محیطی و سیاست های مدیریت. زمان بیکاری های مجاز مستقیما بر روی زمان استاندارد تاثیر می گذارد.


دوستان عزیز فیلم آموزش روشهای زمان سنجی با تاکید بر نیاز صنعت تهیه شده است مدت زمان این فیلم آموزشی 3 ساعت می باشد و به صورت کامل روشهای مهم زمان سنجی که در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد را آموزش می دهد و سپس با ارائه مثال های جامع در نرم افزار اکسل پیاده سازی می شود. از طریق لینک زیر می توانید این فیلم آموزشی ویژه را تهیه نمایید.

 گیف اشاره 2فیلم آموزش زمان سنجی


 

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+