تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / روش بردا، کپ لند و میانگین گیری (ادغام نتایج)
آموزش روش بردا کپ لند میانگین

روش بردا، کپ لند و میانگین گیری (ادغام نتایج)

در یک مساله تصمیم گیری چند معیاره، ممکن است از چند روش تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) استفاده شود که نتایج این روشها همیشه یکسان نیستند. در این حال سه روش میانگین گیری، بردا (Borda) و کپ لند (Copeland) مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع در چنین مواقعی که نتایج روشهای مختلف تصمیم گیری چند معیاره یکسان نیست سوالی که مطرح می شود این است که کدام گزینه باید انتخاب شود؟ در چنین مواقعی است که باید از روشهای ادغام که در بالا نام برد استفاده شود. در این مطلب ابتدا تئوری روشها توضیح داده می شود و سپس در یک فیلم آموزشی این سه روش را توضیح خواهیم داد.

به عنوان مثال فرض کنید که در یک مساله مکان یابی کارخانه 5 معیار دارید و 4 مکان، که میخواهید یک مکان مناسب برای احداث کارخانه انتخاب کنید. حال ممکن است با روشهای مختلفی نظیر AHP ، تاپسیس و یا روشهای جدید مانند WASPAS مکان ها را رتبه بندی نمایید. هر روش ممکن است یک رتبه بندی متفاوت ارائه دهد. حال برای ادغام نتایج رتبه بندی روشها از این سه تکنیکی که در ادامه به آن ها می پردازیم استفاده می شود.

روش میانگین گیری

این روش به میانگین رتبه ها معروف است در این روش رتبه گزینه ها را بر اساس هر روش تصمیم گیری چند معیاره محاسبه می کنیم سپس برای هر گزینه، میانگین حسابی رتبه های بدست آمده با استفاده از روشهای مختلف تصمیم گیری تعیین می شود و بر این اساس گزینه ها اولویت بندی می شوند بدیهی است که گزینه های با میانگین حسابی بالاتر در اولویت خواهند بود. به عنوان مثال در جدول زیر ما گزینه های پژوهش را بر اساس سه روش AHP و تاپسیس و واسپاس رتبه بندی کرده ایم. حال برای دستیابی به رتبه نهایی از میانگین گیری استفاده کرده ایم.

روش میانگین رتبه ها

روش بردا (Borda)

در این روش برای تصمیم گیری، ماتریس مقایسه زوجی بین گزینه ها ایجاد می شود. در صورتی که بر اساس روشهای مختلف تصمیم گیری چند معیاره، تعداد ارجحیت گزینه ای بر گزینه دیگر بیش از تعداد مغلوب شدن آن گزینه بر گزینه دیگری باشد، در ماتریس مقایسه زوجی عدد 1 گذاشته می شود و در صورتیکه رای اکثریت وجود نداشت و یا آراء با هم مساوی باشند، در ماتریس مقایسه زوجی عدد صفر گذاشته می شود. عدد 1 به منزله آن است که سطر بر ستون ارجحیت دارد و عدد صفر به منزله آن است که ستون بر سطر ارجحیت دارد. پس از بررسی گزینه ها، ماتریس مقایسه زوجی شکل خواهد گرفت و مجموع عناصر هر سطر تعداد مسلط شدن هر گزینه را نشان می دهد و گزینه ها بر اساس تعداد مسلط شدن اولویت بندی می شوند.

روش بردا borda

روش کپ لند

این روش اصلاح شده روش بردا است با این تفاوت که در اولویت بندی علاوه بر تعداد مسلط شدن (مجموع عناصر هر سطر)، تعداد مغلوب شدن (مجموع عناصر هر ستون) نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بدین منظور گزینه ها بر اساس تفاضل مقادیر تعداد مسلط شدن و تعداد مغلوب شدن اولویت بندی می شوند.

روش کپ لند Copeland

در ویدیوی زیر این سه روش به صورت کامل آموزش داده شده است:

  • آموزش روش بردا
  • آموزش روش کپلند
  • آموزش روش میانگین رتبه ها
4٫9

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 3 =

مشاوره و انجام تخصصصی پروژه ها، مقالات و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+