تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش ویکور خاکستری (فاصله ای) Grey vikor
آموزش ویکور خاکستری

آموزش روش ویکور خاکستری (فاصله ای) Grey vikor

آموزش روش ویکور خاکستری (فاصله ای) Grey vikor
4 امتیاز در مجموع 2 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش ویکور (VIKOR) از تکنیک های پر کاربرد تصمیم گیری چند معیاره است که پیاده سازی این تکنیک در محیط خاکستری (Grey) نیز به علت غلبه بر ابهامات موجود در تصمیم گیری می باشد. در مواقعی که در روش ویکور به جای استفاده از طیف های کلامی از اعدا واقعی فاصله ای استفاده شود به ویکور فاصله ای (Interval) شناخته می شود. روش ویکور در سال 1974 توسط اپریکوویک ارائه شد و سالهای بعد توسط تزنگ نیز توسعه داده شد.

عدد خاكستري، به عددي غيرقطعي اطلاق مي شود كه مقدار دقيق آن نامشخص، اما محدوده و بازه اي كه در آن قرار مي گيرد، مشخص است. عدد خاكستري را مي توان عددي با اطلاعات نامطمئن تعريف كرد. مثلاً رتبة معيارها در يك تصميم گيري، به صورت متغيرهاي زباني بيان مي شود كه مي توان آن ها را با بازه هاي عددي بيان كرد. اين بازه هاي عددي شامل اطلاعات نامطمئن خواهند بود.شکل زیر نمایی از یک سیستم خاکستری را نشان می دهد.

سیستم خاکستری grey

گام های روش ویکور خاکستری (فاصله ای)

1- در گام اول باید ماتریس تصمیم خاکستری را تشکیل داد ماتریس تصمیم این روش شامل معیار و گزینه است یعنی معیارها در ستون و گزینه ها در سطر قرار دارند و هر سلول ارزیابی هر گزینه نسبت به هر معیار است. این ارزیابی می تواند بر اساس طیف خاکستری (grey Scale) زیر انجام شود.

مقیاس ویکور خاکستری

2- در گام دوم باید نظرات خبرگان که بر اساس طیف بالا به گزینه ها داده اند جمع آوری کرد و با استفاده از رابطه زیر نظرات افراد را ادغام نمود.

ادغام نظرات

3- در گام سوم باید راحل ایده آل مثبت (PIS) و راه حل ایده آل منفی (NIS) را با استفاده از روابط زیر تعیین نمود. در این روابط ایده آل مثبت برای معیاری مثبت برابر با بزرگترین حد بالای عدد خاکستری و برای معیارهای منفی برابر با کوچکترین مقدار حد پایین خاکستری. برای محاسبه ایده آل منفی نیز به صورت بالعکس.

محاسبه PIS و NIS

4- در این گام باید سودمندی (S) و تاسف (R) گزینه ها با استفاده از روابط زیر تعیین نمود که در واقع S بیانگر فاصله نسبی گزینه iام از ایده آل مثبت و R بیانگر حداکثر ناراحتی گزینه iام به خاطر فاصله از ایده آل مثبت می باشد. همچنین در روابط زیر مقدار W وزن گزینه ها می باشد که می توان از روشهایی نظیر آنتروپی خاکستری و یا AHP خاکستری محاسبه نمود.

سودمندی و تاسف ویکور خاکستری

5- در گام پنجم شاخص ویکور خاکستری با استفاده از رابطه زیر محاسبه می شود. V عددی بین صفر و یک می باشد که نشان دهنده حداکثر مطلوبیت گروهی است.

شاخص ویکور خاکستری

6- در گام ششم باید مقادیر خاکستری R و S و Q را تبدیل به عدد قطعی نمود برای تبدیل یک عدد خاکستری به عدد قطعی کافیست از آن میانگین گرفته شود. سپس گزینه‌ها براساس مقادیر Q, R, S در سه گروه از کوچک به بزرگ مرتب می‌شوند. بهترین گزینه آن است که کوچکترین Q را داشته باشد به شرط آنکه دو شرط زیر برقرار باشد:

شرط یک: اگر گزینه A1 و A2 در میان m گزینه رتبه اول و دوم را داشته باشند، باید رابطه زیر برقرار باشد:

رتبه نهایی ویکور خاکستری

اگر این شرط برقرار نباشد مجموعه ای از گزینه ها به صورت زیر به عنوان گزینه های برتر انتخاب می شوند.

best alternative=A1,A2,…,Am

بیشترین مقدار m با توجه به رابطه زیر محاسبه می شود:

Q(Am)-Q(A1)<1/(n-1)à Q(Am)<(1/n-1)+Q(A1)


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
آموزش روش ویکور (Vikor)

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

یک دیدگاه

  1. nmaleki.maleki

    من میتونم فایل ورد این متن بالا رو داشته باشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+