تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / جزوات درسی / پاورپوینت مساله مکان یابی مسیریابی (LRP)
پاورپوینت مساله مکانیابی مسیریابی LRP

پاورپوینت مساله مکان یابی مسیریابی (LRP)

پاورپوینت مساله مکان یابی مسیریابی (LRP)
4.4 امتیاز در مجموع 8 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

در انتهای این پست پروژه مکان یابی مسیریابی در قالب WORD و PDF قرار داده شده است که جهت ارجاع به انتهای صفحه میتوانید اینجا را کلیک کنید

مقدمه

مساله مکان یابی مسیریابی (LRP) یا Location Routing Problem دو مساله مکان یابی تسهیلات و مسیریابی وسایل نقلیه (VRP) را با یکدیگر ترکیب می کند به صورت کلی تر بخواهیم بیان کنیم مساله مکان یابی مسیریابی از سه بخش مساله مکان یابی، مساله تخصیص و مساله مسیریابی تشکیل شده است.

اجزای مکان یابی مسیریابی LRP و مکان یابی مسیریابی

به طور اساسی در این پاورپوینت به تصمیم های استراتژیک مکان یابی تسهیل پرداخته شده است. این مسایل به منظور پیدا کردن مکان و تعداد مناسب تسهیلات و نیز مسیرهای توزیع و برنامه زمان بندی وسایل نقلیه تعریف شده اند. مکان یابی مسیریابی مربوط به درس طراحی سیستم های صنعتی می باشد که یکی از دروس مهندسی صنایع است. این درس از منابع کنکور دکتری مهندسی صنایع تیز می باشد.

در مدلهای مکانیابی تسهیلات کلاسیک، در هنگام محاسبه هزینه های توزیع، فرض کنیم که هر مشتری به عنوان مثال مشتری ، بازار و … در یک مسیر مستقیم رفت و برگشتی قرار گرفته است. این وضعیت تنها در صورتی درست است که تقاضای هر مشتری به طور کامل ظرفیت کامیون حامل آن را پر کند. با این حال، در بسیاری از برنامه های کاربردی که در عمل انجام میشود، ممکن است تقاضا برای هر مشتری کمتر از ظرفیت بار کامیون حامل آن باشد. به همین دلیل مشتریان متعدد در یک مسیر واحد قرار می گیرند و خدمت رسانی می شوند. در این حالت هزینه های توزیع نیز بستگی به دنباله ای از مشتریان دارد که در یک مسیر قرار میگیرند. در این مورد، برای انعکاس دقیق هزینه های توزیع مسیرها در یک مدل مکانیابی، مساله مسیریابی و مکانیابی باید به طور همزمان مورد حل واقع شوند.

به وضوح مسائل مکانیابی مسیریابی – با مسأله مکان یابی کلاسیک و مسیریابی وسیله نقلیه ارتباط دارند.که هر دو مساله اخیر به عنوان موارد خاصی از مساله مکانیابی- مسیریابی بیان می شوند و اگر لازم باشد که همه مشتریان به صورت مستقیم با یک انبار ارتباط داشته باشند آنگاه مساله مکانیابی مسیریابی به یک مساله مکان یابی استاندارد تبدیل میشود و از طرف دیگر اگر موقعیت های انبارها را ثابت نگه داریم مساله مکان یابی مسیریابی ما به مسیریابی وسیله نقلیه ساده میشود

مسئله مکان یابی – مسیریابی وسیله نقلیه یکی از مسائل جدید و پر کاربرد درمدیریت زنجیره عرضه و شبکه های پخش محصولات می باشد.این مسئله ترکیبی از مساله مکان یابی و تسهیلات و مساله مسیریابی وسایل نقلیه است و هدف آن حل همزمان این دو مسئله است. در مسئله مکان یابی – مسیریابی وسیله نقلیه تعدادی مکان بالقوه احداث دپو به همراه تعدادی مشتری با تقاضا و مکان معین و همچنین تعدادی وسایل نقلیه با ظرفیت معین و برابر وجود دارند.

بیشتر تحقیقات صورت گرفته جهت حل آن به توسعه روش های ابتکاری و فرا ابتکاری پرداخته شده است.بیشتر رویکردهای ابتکاری برای دپوهای ظرفیت دار و یا مسیرهای ظرفیت دار (نه هردو باهم )پیشنهاد گردیده اند. ولی بعضی از محققان LRP را با در نظر گرفتن دپوها و مسیرهای ظرفیت دار CLRP در نظر گرفته اند.پرینس و همکارانش 2 مدل ریاضی برای CLRP ارائه نمود.آنها مسئله CLRP را با استفاده از ترکیب رویکرد جستجوی توافقی تصادفی حریصانه  یک فرایند یادگیری و یک مکانیزم مرتبط کردن مسیرها پیشنهاد نمودند.در تحقیقی دیگر ازیک الگوریتم MEMETIC یا مدیریت جمعیت استفاده نمودند

مساله مکان یابی تسهیلات

مسأله مکانیابی تسهیلات در حالت کلی شامل یک مجموعه از تقاضاهای توزیع شده در فضای مسأله و یک مجموعه از تسهیلات برای برآورده کردن این تقاضاها است. در یک مسأله مکانیابی، به دو سوال اساسی بایستی پاسخ داده شود. این سوالات عبارتند از :

1-کدام تسهیلات بایستی استفاده شوند؟ (که این سوال خود به معنای پاسخ­ دهی به 2 سوال دیگر است که با کمی تامل قابل درک می­باشند. “چند تسهیل بایستی مستقر شود،” و “این تسهیلات در کجا مستقر شوند،”)

2-چه تقاضاهایی توسط چه تسهیلاتی برآورده شوند؟

مسأله مکانیابی تسهیلات در حوزه مدیریت زنجیره تأمین از اهمیت ویژه­ای در هر دو شاخۀ مکانیابی تسهیلات و مدیریت زنجیره تأمین دارد.

مساله مسیریابی وسیله نقلیه

بیشتر مسایل حوزه توزیع کالا می توانند به صورت مساله مسیریابی وسیله نقلیه درنظر گرفته شوند مساله مسیریابی وسیله نقلیه، شامل تعدادی مشتری است که هر یک به میزان خاصی کالا نیاز دارند که باید به آنها تحویل گردد

مساله مکان یابی –مسیر یابی

این مساله ترکیبی از مساله مکان یابی تسهیلات و مسیریابی وسیله نقلیه (VRP) می باشد که به طور همزمان هر دوی این مسایل را در نظر می گیرد. در نظر نگرفتن هر دو مساله مکان یابی تسهیلات و مسیریابی وسیله نقلیه به صورت همزمان سبب افزایش هزینه های پشتیبانی زنجیره تامین است .هر دوی این مسایل از نوع ان پی سخت می باشند ،لذا مساله مکان یابی -مسیریابی نیز با پیچیدگی زمانی از نوع ان پی سخت است.لذا حل مساله مکان یابی -مسیریابی در اندازه بزرگ با استفاده از روش های دقیق ،سخت و تقریبا ناممکن است

انواع مسایل مکان یابی مسیریابی

 • مسأله مكانیابی –مسیریابی احتمالی
 • مسأله مكانیابی –مسیریابی پویا
 • مسأله مكانیابی –مسیریابی بسیار به بسیار
 • مسأله مكانیابی –مسیریابی با گامهای مخلوط
 • سرمایه گذاری مكان یابی مسیر یابی
 • مسأله مكانیابی –مسیریابی بسیار به بسیار
 • سرمایه گذاری مكان یابی مسیر یابی چند گانه
 • مسأله مكانیابی –مسیریابی قطعی
 • مسأله مكانیابی –مسیریابی با هزینه غیر خطی
 • مسأله مكانیابی –مسیریابی مسطح (تك انباره)
 • مسأله مكانیابی –مسیریابی مسطح (چند انباره)

کاربرد مکان یابی مسیریابی در دنیای واقعی
مجموعه مقالات و کاربردهای مکان یابی مسیریابی
در عمل گاهی از ارتباط بین مسائل مکانیابی و مسیریابی چشم پوشی می شود و مسائل مکانیابی را معمولاً بدون توجه به مسیریابی های زیربنایی حل میکنند. سه دلیل ممکن را برای این امر به شرح زیر است:

 1. هنگامی که مسائل مکانیابی ویژگیهای مسیریابی را نداشته باشد حالت های عملی زیادی ایجاد می شود که در این حالت بوضوح روند مکانیابی مسیریابی – یک مورد مناسب برای حل نمی باشد.
 2. بعضی از اهداف تحقیقی در مورد مکانیابی مسیریابی – بر مبنای ناسازگاری است. یعنی مکان یابی را یک استراتژی و تدبیر کلی میدانند، در حالی که مسیریابی را یک مسأله تاکتیکی (تدبیر ساده و کوتاه مدت) می دانند . مسیرها به کرات (حتی روزان) می توانند محاسبه شوند اما مکانیابیهای انبارها معمولاً برای یک دورة بسیار طولانی هستند . بنابراین ایدة آنها این است که ترکیب مکانیابی و مسیریابی در چهارچوب برنامهریزی مشابه در مورد برنامه های متفاوت غیرمقتضی است.
 3. از لحاظ مفهومی، مساله مکانیابی- مسیریابی، بسیار مشکل تر از مسأله موقعیت یابی کلاسیک است. آقای برمن نشان داد که در مساله مکانیابی- مسیریابی مرکزوت ارتباط گروه های اجرایی نقاط تقاضا، تسهیلات هستند. به این ترتیب حرکت از بین همه آن ها هنوز ناشناخته است. به صورت متفاوت تسهیلات و … در مسائل مکانیابی کلاسیک باید با فاصله های مورد نظر از نقاط تقاضای منحصر به فرد مکانیابی شوند که این امر باعث می شود که مسأله ما کنترل پذیری بیشتری داشته باشد که به پیشرفت مساله مکانیابی- مسیریابی کمک می کند.

در این پاورپوینت به مباحث زیر پرداخته می شود:

 • مقدمه
 • بیان مساله و اهداف
 • ضرورت و اهمیت موضوع
 • کاربردها در دنیای واقعی
 • بیان مدل اصلی LRP
 • بررسی مقالات LRP
 • نتیجه گیری

دریافت فایل پاورپوینت


گیف اشاره 2 دوستان عزیز از طریق لینک زیر می توان پروژه کامل مکان یابی مسیریابی (LRP) در قالب WORD را تهیه نمایید این پروژه شامل بیان مساله، مرور ادبیات و… می باشد و پاورپوینتی که قرار داده شده است از روی این پروژه تهیه شده است.ابتدا فایل توضیحات را دانلود کنید تا فهرست مطالب را مشاهده نمایید و در صورت لزوم فایل اصلی را خریداری نمایید.

قیمت: 35.000 تومان

فایلهای دانلود: پروژه کامل در قالب WORD

دانلود فایل توضیحات

پرداخت آنلاین و دانلود فایل


مطالب مشابه و مرتبط:

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

یک دیدگاه

 1. آرمان سعادتی

  با سلام.
  فایل بسیار عالی بود.
  لطفا اگر امکانش هست چند نمونه از حل مدل های مقالات هم قرار دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+