تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / پرسشنامه BWM (روش بهترین-بدترین)
پرسشنامه BWM روش بهترین بدترین

پرسشنامه BWM (روش بهترین-بدترین)

پرسشنامه BWM (روش بهترین-بدترین)
4 امتیاز در مجموع 2 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش BWM یا روش بهترین بدترین (best worst method) یکی از روشهای نوین تصمیم گیری چند معیاره است که هدف آن محاسبه وزن معیارهای پژوهش است. این روش توسط دکتر رضایی برای اولین بار در سال 2015 طی یک مدل غیر خطی بیان شد سپس در سال 2016 مدل خطی آن نیز در مقاله ای ارائه گشت. جهت تحلیل این روش نیز همانند دیگر روشهای تصمیم گیری باید ماتریس تصمیم یا پرسشنامه BWM طراحی گردد این پرسشنامه در واقع مقایسه زوجی بهترین معیار با دیگر معیارها و دیگر معیارها با بدترین معیار است. منظور از بهترین معیار، آن معیاری است که در سیستم اهمیت بیشتری نسبت به بقیه دارد و بدترین معیار آن معیاری است که اهمیت کمتری نسبت به دیگر معیارها دارد.

طیف های کلامی روش BWM

در مقایسات زوجی روش بهترین-بدترین از طیف 9 تایی و استانداردی که برای روش AHP نیز کاربرد دارد استفاده می شود. سپس به پرسشنامه بر اساس طیف زیر پاسخ داده می شود. این طیف از اهمیت برابر شروع شده و به “کاملا مهمتر” ختم می شود. تعداد مقایسات زوجی که در یک مدل باید صورت بگیرد به تعداد 2n-3 است که n تعداد معیارها است.

طیف 9 تایی

ادغام پرسشنامه های روش BWM

بعد از ایجاد پرسشنامه ها، باید در اختیار پاسخ دهندگان قرار گیرد تا بر اساس طیف کلامی بالا به آن ها پاسخ دهند بعد از جمع آوری آن ها باید تمامی پرسشنامه ها ادغام شده تا تبدیل به یک پرسشنامه شوند برای این کار از روش میانگین هندسی استفاده می شود و سپس تمامی تحلیل ها بر روی پرسشنامه ادغام شده صورت بگیرد.

تفاوت پرسشنامه BWM با پرسشنامه AHP

همانطور که در مقالات بیس این روش گفته است جایگزین مناسبی برای روش AHP است هنگامی که تعداد معیارها زیاد باشد. فرض کنید در مدلی 10 معیار وجود دارد تعداد مقایسات زوجی در پرسشنامه AHP برابر با n*(n-1)/2 است یعنی 45 مقایسه زوجی. اما در روش BWM برابر با 2n-3 است یعنی 17 مقایسه زوجی. پس همانطور که نشان داده شد تعداد مقایسات زوجی را به شدت کاهش داده که این باعث می شود زمان کمتری نیاز باشد و نتایج نیز دقیق تر شود.

از طریق لینک زیر می توانید آموزش ویدیویی این روش را مشاهده نمایید.

آموزش روش بهترین-بدترین (best-worst method)


آموزش تحلیل رابطه خاکستری (GRA)


مطالب مشابه و مرتبط:

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

3 دیدگاه

  1. سلام
    توی این روش بهترین معیار و بدترین معیار چجوری انتخاب میشن؟ از خبره باید بپرسیم یا خودمون انتخاب کنیم؟
    مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس (مشاوره و تحلیل)
تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+