خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / پرسشنامه BWM (روش بهترین-بدترین)
پرسشنامه BWM روش بهترین بدترین

پرسشنامه BWM (روش بهترین-بدترین)

روش BWM یا روش best worst method یکی از روشهای نوین تصمیم گیری چند معیاره است که به روش بهترین بدترین معروف است. این روش توسط دکتر رضایی برای اولین بار در سال 2015 طی یک مدل غیر خطی بیان شد سپس در سال 2016 مدل خطی آن نیز در مقاله ای ارائه گشت. جهت تحلیل این روش نیز همانند دیگر روشهای تصمیم گیری باید ماتریس تصمیم یا پرسشنامه BWM طراحی گردد این پرسشنامه در واقع مقایسه زوجی بهترین معیار با دیگر معیارها و دیگر معیارها با بدترین معیار است. منظور از بهترین معیار، آن معیاری است که در سیستم اهمیت بیشتری نسبت به بقیه دارد و بدترین معیار آن معیاری است که اهمیت کمتری نسبت به دیگر معیارها دارد.

طیف های کلامی روش BWM

در مقایسات زوجی روش بهترین-بدترین از طیف 9 تایی و استانداردی که برای روش AHP نیز کاربرد دارد استفاده می شود. سپس به پرسشنامه بر اساس طیف زیر پاسخ داده می شود.

پرسشنامه BWM (روش بهترین-بدترین)

ادغام پرسشنامه های روش BWM

بعد از ایجاد پرسشنامه ها، باید در اختیار پاسخ دهندگان قرار گیرد تا بر اساس طیف کلامی بالا به آن ها پاسخ دهند بعد از جمع آوری آن ها باید تمامی پرسشنامه ها ادغام شده تا تبدیل به یک پرسشنامه شوند برای این کار از روش میانگین هندسی استفاده می شود و سپس تمامی تحلیل ها بر روی پرسشنامه ادغام شده صورت بگیرد.

تفاوت پرسشنامه BWM با پرسشنامه AHP

همانطور که در مقالات بیس این روش گفته است جایگزین مناسبی برای روش AHP است هنگامی که تعداد معیارها زیاد باشد. فرض کنید در مدلی 10 معیار وجود دارد تعداد مقایسات زوجی در پرسشنامه AHP برابر با n*(n-1)/2 است یعنی 45 مقایسه زوجی. اما در روش BWM برابر با 2n-3 است یعنی 17 مقایسه زوجی. پس همانطور که نشان داده شد تعداد مقایسات زوجی را به شدت کاهش داده که این باعث می شود زمان کمتری نیاز باشد و نتایج نیز دقیق تر شود.

از طریق لینک زیر می توانید آموزش ویدیویی این روش را مشاهده نمایید.

آموزش روش بهترین-بدترین (best-worst method)


پرسشنامه BWM (روش بهترین-بدترین)


مطالب مشابه و مرتبط:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

توجه مهم: دوستان عزیز چنانچه هنگام خرید فایل با پیغام "قطع بودن درگاه پرداخت" مواجه شدید با شماره 09338859181 تماس بگیرید.تماس باما
+