خانه / مقاله-یادداشت / پیاده سازی تولید ناب و نقشه برداری جریان ارزش
پیاده سازی تولید ناب و نقشه برداری جریان ارزش

پیاده سازی تولید ناب و نقشه برداری جریان ارزش

پیاده سازی تولید ناب

نقشه برداری جریان ارزش اولین گام در جهت پیاده سازی تولید ناب (lean Production)

پیاده سازی تولید ناب و نقشه برداری جریان ارزش

 همانطور که برای ساختن یک بنا احتیاج به نقشه ساخت داریم جهت پیاده سازی سیستم تولید ناب نیز احتیاج به یک نقشه راهنما داریم. نقشه ای که در سیستم تولید ناب بعنوان راهنما از آن استفاده می گردد نقشه جریان ارزشValue-stream mapping نام دارد. بر خلاف تصور این نقشه همانند یک نقشه لی اوت کارخانه نمیباشد و تمرکز ما در این نقشه بروی مشخص کردن اعمالی است که از دید مشتری ارزش آفرین و یا فاقد ارزش میباشد. در این نقشه گرافیکی که با علایم ساده و قابل فهم ترسیم میشود میتوان حرکت مواد و اطلاعات از در ورود تا در خروج کارخانه را نشان داد. جهت رسم این نقشه باید کاغذ و مدادی تدارک ببینید و شخصا در کارگاه حضور یابید تا با پیمایش مراحل تولید بتوانید به درک درستی از حرکت و توالی فرآیندها دست یابید. توصیه میشود جهت رسم نقشه جریان ارزش معکوس عمل نمایید و از قسمت ارسال محصول نهایی شروع کنید و از قسمت های مختلف عبور کنید تا به بخش دریافت مواد اولیه برسید. در طی این پیمایش مسیر می بایست اطلاعاتی را از ایستگاه های کاری جمع آوری نمایید. بهتر است این اطلاعات شامل :

 • زمان چرخه محصول ( cycle time ) که نشان دهنده زمانی است که یک قطعه از فرآیندی خارج میشود .
 • زمان تبدیل ( change overtime) که بیانگر زمان جابجایی تولید یک نوع محصول به تولید نوع دیگر میباشد.
 • زمان قابل استفاده بودن ماشین آلات.
 • اندازه دسته های تولید.
 • تعداد اپراتور.
 • زمان مفید کاری.
 • میزان نرخ ضایعات و غیره.

بیاد داشته باشید تمامی اطلاعات مورد نیاز را شخصا محاسبه نمایید و از داده های قبلی کارگاه استفاده نکنید، همچنین در زمان پیمایش فرآیندها از یک کرنومتر استفاده کرده و تمامی زمان ها را برحسب ثانیه محاسبه نمایید. بطور کل هدف از نقشه برداری جریان ارزش شناسایی منابع و ریشه های اتلاف و حذف آن ها از طریق پیاده سازی وضع آینده میباشد. پس از ترسیم نقشه جریان ارزش حال نوبت رسم نقشه وضع آینده است. برای اینکه بتوانید نقشه وضع آینده را تهیه کنید خیلی خوب است که در جستجوی یافتن پاسخ پرسش های ذیل باشید:

 1. بر اساس زمان کار فرآیند پایین جریانی که از همه به مشتری نزدیک تر است، زمان تکت شما چیست؟
 2. آیا باید محصول را نخست به سوپرمارکت محصول نهایی بفرستید که تحت کشش مشتری کار میکند یا مستقیما محصول را برای مشتری ارسال کنید؟
 3. در کدام نقطه از جریان ارزش میتوانید محصول را در یک حرکت پیوسته پردازش کنید؟
 4. برای کنترل تولید فرآیندهای بالای جریان باید در چه نقاطی از سیستم کشش سوپرمارکتی استفاده کنید؟
 5. در کدام نقطه از زنجیره تولید میتوانید تولید را زمان بندی کنید؟
 6. چگونه میتوانید در فرآیند سرعت ساز ، ترکیب تولید را هموار کنید؟
 7. در فرآیند سرعت ساز باید بطور ثابت، چه حجمی از کار را وارد و خارج کنید؟
 8. کدام بهبود های فرآیندی لازم هستند تا بتوانید در جریان ارزش حرکتی را ایجاد کنید که در طراحی وضع آینده تعیین نموده اید؟

براساس پاسخ هایی که به این پرسش ها میدهید، ایده های مربوط به وضع آینده را بروی نقشه وضع موجود مشخص کنید. مهمترین نکته در خصوص برنامه تحقق وضع آینده این است که فکر نکنید دارید مجموعه ای از تکنیک ها را پیاده میکنید، بلکه این برنامه را چونان فرآیند ایجاد مجموعه ای از حرکت های مرتبط با هم تصور کنید که برای یک خانواده محصول صورت میگیرد.

نقشه جریان ارزش نشان میدهد که به کجا میخواهید بروید. با استفاده از نقشه وضع آینده ای که ترسیم میکنید می توانید برنامه سالانه جریان ارزش را تدوین نمایید، این برنامه شامل:

 • برنامه دقیق و مرحله به مرحله انجام کارهایی معین در زمانی معین.
 • اهداف قابل برنامه ریزی.
 • مقاطع دقیق کنترل با ضرب الاجل های واقعی و نام مسئولین بازبینی.

با استفاده از نکات فوق میتوانید بروی نقشه وضع آینده حلقه هایی رسم نمایید جهت جداسازی قسمت های مختلف نقشه و مطابق با اولویت بندی این حلقه ها را شماره گذاری نمایید. یک استراتژی کارآمد و موثر آن است که کار پیاده سازی را با حلقه سرعت ساز پایین جریان شروع کنید و سپس به وقت ضرورت بطرف بالای جریان پیش بروید. حلقه سرعت ساز که نزدیک ترین حلقه به مشتری نهایی است برای شما به عنوان یک مشتری داخلی عمل خواهد کرد و تمامی تقاضاها را در حلقه های بالای جریان تحت کنترل خود در خواهد آورد. هنگامی که در حلقه سرعت ساز حرکت محصول ناب شد و ثبات یافت آنگاه مشکلات بالای جریان که نیاز به توجه دارند آشکار خواهد شد. بطور مشخص بهتر است برای انجام بهبودها در یک حلقه از الگو ذیل پیروی نمایید:

 1. ایجاد حرکت پیوسته مبتنی بر زمان تکت.
 2. استقرار یک سیستم کششی برای کنترل تولید.
 3. هموارسازی.
 4. انجام کایزن برای حذف پیوسته اتلاف ها، کاهش اندازه دسته ها، کوچک کردن سوپرمارکت ها و وسعت بخشیدن به گستره حرکت پیوسته.

در پایان باید خاطر نشان کرد که پیاده سازی تولید ناب انجام یک کار گروهی است که تمامی افراد از مدیران ارشد تا کارگران ساده درگیر این سیستم میشوند و تنها در سایه همکاری، همدلی و پشتکار فراوان است که قادر خواهید بود تولید ناب را پیاده سازی کنید. جهت دستیابی به اهداف نقشه وضع آینده باید مدیر جریان ارزش تعیین شود که وظیفه اش رهبری افرادی است که فرآیند را اجرا میکنند، مدیر جریان ارزش مسئولیت هزینه و کیفیت محصول را در وضع حاضر و ترسیم نقشه وضع آینده و تحقق آن را به رهبری خود بر عهده خواهد داشت. آنچه در این نوشته آمده است مقدمه ای مختصر جهت آشنایی با نقشه جریان ارزش می باشد، علاقمندان میتوانند جهت آموزش و بررسی کامل نقشه جریان ارزش به کتاب مفید آموزش دیدن نوشته مایک رادر و جان شوک مراجعه نمایند.

منبع مورد استفاده : آموزش دیدن اثر مایک رادر و جان شوک، ترجمه آزاده رادنژاد و کاظم موتابیان.

نویسنده حامد عطایی نظری

کارشناس ارشد مهندسی صنایع

Ataei.eng@gmail.com


مطالب مشابه و مرتبط

 • تولید ناب lean production
 • پیاده سازی تولید ناب
 • نقشه برداری ارزش ناب

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفت =

توجه مهم: دوستان عزیز چنانچه هنگام خرید فایل با پیغام "قطع بودن درگاه پرداخت" مواجه شدید با شماره 09338859181 تماس بگیرید.تماس باما
+