آموزش روش آراس ARAS

آموزش روش آراس (ARAS)

روش آراس (ARAS) یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه است که در سال ۲۰۱۰ توسط آقای زاوادسکاس و ترکسیس معرفی شد. واژه ARAS مخفف جمله Additive Ratio Assessment به معنی ارزیابی نسبت جمعی می باشد. روش ARAS همانند روش های تاپسیس یا ویکور یا الکتره می باشد یعنی ماتریس تصمیم آن به صورت معیار-گزینه است. این روش برای انجام نیازمند وزن معیارها است پس باید ابتدا توسط روشهایی نظیر آنتروپی شانون و یا روش AHP وزن معیارها را محاسبه کرد سپس توسط این روش گزینه ها را رتبه بندی نمود. پرسشنامه روش ARAS همانند پرسشنامه روش تاپسیس می باشد. اگر با نحوه تهیه پرسشنامه آراس و تاپسیس آشنایی ندارید از لینک های زیر وارد آموزشها شوید.

گام های روش تصمیم گیری ARAS

  • تعیین مقدار ایده آل فرضی: مقدار ایده آل برای معیارهای مثبت برابر بیشترین مقدار و برای معیارهای منفی برابر کمترین مقدار.
  • نرمال کردن ماتریس تصمیم: برای معیارهای مثبت و منفی به صورت جداگانه باید نرمال شوند.
  • وزن دار کردن ماتریس تصمیم: کافیست وزن معیارهایی که از روش آنتروپی یا AHP بدست آمده اند در معیارهای نرمال شده ضرب شوند.
  • محاسبه مطلوبیت کل هر گزینه: کافیست اعداد نرمال شده وزین را به صورت سطری با هم جمع کنیم.
  • محاسبه مطلوبیت نسبی هر گزینه و رتبه بندی گزینه ها.

جهت تهیه فیلم آموزشی روش آراس و پیاده سازی آن در نرم افزار اکسل اینجا را کلیک کنید

چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه های خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید ۰۹۳۳۸۸۵۹۱۸۱


مطالب مشابه و مرتبط:

 

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزارهای سوپردسیژن و اکسپرت چویس/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *