تبلیغ دوم صنایع بیست
آموزش روش آراس ARAS

آموزش روش آراس (ARAS)

روش آراس (ARAS) یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه است که در سال 2010 توسط آقای زاوادسکاس و ترکسیس معرفی شد. واژه ARAS مخفف جمله Additive Ratio Assessment به معنی ارزیابی نسبت جمعی می باشد. روش ARAS همانند روش های تاپسیس یا ویکور یا الکتره می باشد یعنی ماتریس تصمیم آن به صورت معیار-گزینه است. این روش برای انجام نیازمند وزن معیارها است پس باید ابتدا توسط روشهایی نظیر آنتروپی شانون و یا روش AHP وزن معیارها را محاسبه کرد سپس توسط این روش گزینه ها را رتبه بندی نمود. پرسشنامه روش ARAS همانند پرسشنامه روش تاپسیس می باشد. اگر با نحوه تهیه پرسشنامه آراس و تاپسیس آشنایی ندارید از لینک های زیر وارد آموزشها شوید.

گام های روش تصمیم گیری ARAS

1- در اولین گام این روش باید ماتریس تصمیم را تشکیل داد. ماتریس تصمیم این روش جهت ارزیابی گزینه های مساله مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین ماتریسی است که سطرهای آن را گزینه ها و ستون های آن را معیارهای پژوهش تشکیل می دهد.

2- تعیین مقدار ایده آل فرضی: مقدار ایده آل برای معیارهای مثبت برابر بیشترین مقدار و برای معیارهای منفی برابر کمترین مقدار.

رابطه تکنیک ARAS

3- نرمال کردن ماتریس تصمیم: برای معیارهای مثبت و منفی به صورت جداگانه باید نرمال شوند که از دو رابطه زیر این فرایند صورت می گیرد.

نرمال سازی ARAS

4- وزن دار کردن ماتریس تصمیم: کافیست وزن معیارهایی که از روش آنتروپی یا AHP بدست آمده اند در معیارهای نرمال شده ضرب شوند تا ماتریس وزن دار حاصل شود.

5- محاسبه مطلوبیت کل هر گزینه: کافیست اعداد نرمال شده وزین را به صورت سطری با هم جمع کنیم.

مطلوبیت ARAS

6- محاسبه مطلوبیت نسبی هر گزینه و رتبه بندی گزینه ها.

مطلوبیت نسبی در ARAS

گیف اشاره 2جهت تهیه فیلم آموزشی روش آراس و پیاده سازی آن در نرم افزار اکسل اینجا را کلیک کنید


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه های خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید 09338859181

انجام پروژه تصمیم گیری چند معیاره mcdm


مطالب مشابه و مرتبط:

 

  • آموزش روش آراس
  • گام های پیاده سازی ARAS
  • مثال روش ARAS
4٫9

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 6 =

مشاوره و انجام تخصصصی پروژه ها، مقالات و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+