تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / آموزش روش پرومته (promethee) و نرم افزار ویژوال پرومته
آموزش روش پرومته promethee

آموزش روش پرومته (promethee) و نرم افزار ویژوال پرومته

آموزش روش پرومته (promethee) و نرم افزار ویژوال پرومته
4.3 امتیاز در مجموع 4 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

معرفی روش پرومته (promethee)

این روش یکی از روشهای تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) می باشد که هدف آن رتبه بندی گزینه ها می باشد. روش پرومته چندین نسخه دارد از جمله: پرومته 1 آلترناتیوها را به صورت جزیی رتبه بندی می کند. پرومته 2 آلترناتیوهای گسسته را به صورت کامل رتبه بندی می کند. پرومته 3 روابط ترجيح و غيرترجيح را براساس ميانگين و انحراف معيار شاخص های ترجیح تعریف می کند. پرومته 4 می تواند برای گزینه های نامحدود کاربرد داشته باشد. پرومته 5 یک روش چندمعياره براي انتخاب گزينه ها همراه با لحاظ كردن محدودیت ها تعریف میکند و پرومته 6 الگویی از مغز انسان است. در روش پرومته 3 رتبه بندی بر اساس بازه ها و در روش پرومته 4 رتبه بندی در مقیاس پیوسته صورت می گیرد. و برای آلترناتیوها گسسته کارا نیستند. براي ارزيابي و اولويت بندي گزينه هاي گسسته و انتخاب بهترين گزينه روش پرومته 2 بکار می رود.

در فیلم زیر روش پرومته (PROMETHEE) به همراه توضیح توابع و آستانه ها آورده شده است همچنین در مورد نرم افزار ویژوال پرومته نیز موارد گفته شد. پیشنهاد می شود حتما این ویدیو را مشاهده کنید.

گام های روش پرومته

روش پرومته دارای چندین گام می باشد.

1- اولین گام آن تشکیل ماتریس تصمیم می باشد ماتریس تصمیم این روش از نوع معیار- گزینه می باشد. و همانند ماتریس تصمیم روش تاپسیس و یا ویکور است. یعنی برای تهیه پرسشنامه روش پرومته کافیست همانند تهیه پرسشنامه تاپسیس و یا ویکور اقدام کرد.

2- دومین گام تبدیل شاخص های کیفی به کمی می باشد. این تبدیل می تواند از طریق طیف 9 تایی نیز صورت بگیرد.

3- سومین گام: بدست آوردن وزن معیارها از روشهایی چون آنتروپی شانون و یا روش AHP. که فیلم آموزش محاسبه وزن معیارها از طریق آنتروپی شانون را نیز می توانید از این لینک تهیه کنید.

4- چهارمین گام: تعیین توابع ارجحیت برای هر کدام از معیارها- در این گام با توجه با ماهیت معیارها می توان یکی از 6 نوع توابع معروف مخصوص روش Promethee را انتخاب کرد.

5- محاسبه مقادیر phi+ و phi- برای گزینه ها (روش پرومته 1): در این گام با استفاده از روش Promethee 1 می توان گزینه ها را رتبه بندی نمود. این رتبه بندی با استفاده از روابط زیر صورت می گیرد.

پرامتی مثبت پرامتی منفی

6- محاسبه مقادیر phi خالص گزینه ها (روش پرومته 2): در گام 5 که رتبه بندی به روش پرومته 1 می باشد رتبه بندی از نوع جزیی است و ممکن است بسیاری از گزینه ها با هم تداخل داشته باشند و نتوان به رتبه بندی جامع دست یافت لذا از روش Promethee 2 که رتبه بندی کامل است به یک جمع بندی کامل در مورد رتبه گزینه ها دست خواهیم یافت.

پرامتی خالص

معرفی نرم افزار ویژوال پرومته (Visual Promethee)

نرم افزار ویژوال پرومته یکی از نرم افزارهای تصمیم گیری چند شاخصه است و همانطور که از نامش پیداست برای تکنیک پرومته استفاده می شود. این نرم افزار قادر به حل نسخه های مختلف پرومته از جمله Promethee 1,2 و Promethee 5 است. پرومته 5 نیز شامل اعمال محدودیت ها در معیارها می باشد به عنوان مثال اگر معیاری به نام هزینه و یا بودجه داشته باشیم قادر به ایجاد محدودیت بر روی این معیار هستیم. این نرم افزار رایگان می باشد و به راحتی از سایت سازنده قابل دانلود و نصب است. شکل زیر نمایی کلی از صفحه اصلی این نرم افزار است:

نرم افزار ویژوال پرومته visual Promethee

در ادامه فیلم آموزش روش پرومته 1 و 2 قرار داده شده است که به همراه یک مثال حل شده هم به صورت تئوری و هم در نرم افزار ویژال پرومته (visual Promethee) انجام گرفته است. جهت دانلود این فیلم آموزشی اینجا را کلیک کنید


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید
انجام پروژه تصمیم گیری چند معیاره mcdm

مطالب مشابه و مرتبط:

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس (مشاوره و تحلیل)
تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+