تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / پروژه و پایان نامه / مثال برنامه ریزی خطی در نرم افزار گمز
مثال برنامه ریزی خطی در گمز

مثال برنامه ریزی خطی در نرم افزار گمز

به این مطلب امتیاز دهید
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

برنامه ریزی خطی (linear programing) یکی از مباحث تحقیق در عملیات می باشد که هدف آن ماکزیمم یا مینیمم کردن توابع هدف بر اساس تعدادی محدودیت است. در رياضيات برنامه ريزي خطي (LP) ، تكنيكي است براي بهينه سازي تابع هدف هاي خطي ، با توجه به قيدهاي تساوي و قيدهاي نامساوي خطي . برنامه ريزي خطي روش حصول به بهترين نتيجه را براي يك مدل رياضياتي معلوم ، مشخص مي كند برنامه ريزي خطي ، نقطه اي را در تابع چند جمله اي بالا پيدا ميكند كه داراي كمترين ( يا بيشترين) مقدار است . چنين نقطه اي ممكن است وجود نداشته باشد ، اما اگر وجود داشته باشد ، جستجوي از طريق قله هاي مرزهاي تابع ، تضمين ميكند كه حداقل يكي از آنها را مي يابيم. فرم کلی مدل برنامه ریزی خطی در شکل زیر آورده شده است.

مدل برنامه ریزی خطی

در اینجا ضرایب C_i  را ضرایب بهره وری و ضرایب a_ij را ضرایب فنی (تکنولوژیک) و b_i ها را ثابتهای مدل می نامیم.منظور از حل یک مدل LP یافتن مقادیر x_i ها(متغیرهای تصمیم می باشد) به صورتیکه این مقادیر در محدودیتهای مدل صدق کند(جواب ممکن) و همچنین تابع هدف را به حداکثر مطلوبیت خود برساند (جواب بهینه) در اینجا مفاهیم مرتبط با حل مدل را در قالب مثالی بیان می کنیم .

گیف اشاره 2در این پروژه یک مثال از کارخانه سنگ آورده شده است و قرار است این مثال توسط مدل برنامه ریزی خطی در نرم افزار گمز (Gams) حل شود. گمز از نرم افزارهای قدرتمند تحقیق در عملیات است که به حل مدل های خطی و غیرخطی می پردازد.

این پروژه شامل فایل نرم افزاری گمز، فایل پاورپوینت جهت ارائه و یک فایل PDF می باشد. که در فایل های همراه ابتدا تابع هدف و محدودیت ها نوشته می شود و سپس گام به گام از تعریف محصول تا خروجی نهایی پیش می رود. تعداد صفحات گزارش این پروژه 12 صفحه است.

مثالی که در این پروژه آورده شده است به صورت زیر است:

یک کارخانه سنگ چهار مدل سنگ تولید میکند و سیستم تولید آن شامل 5 قسمت می باشد (برش کاری، رزین کاری، ساب نواری، طولی بر، قله بر). فقط 2000 تن از نوع سنگ مورد استفاده در محصول 2 و 4 موجود بوده و محصول 2 احتیاج به 2 تن و محصول 4 احتیاج به 1.2 تن سنگ دارد. اطلاعات بیشتر در جدول زیر آورده شده است:

مثال نرم افزار گمز

قیمت: 15,000 تومان

نحوه خرید: از طریق لینک زیر به درگاه بانک متصل شوید پرداخت آنلاین انجام می شود و سپس لینک دانلود نمایش داده می شود.

پرداخت آنلاین مهندسی صنایع

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+