تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / جزوات درسی / جزوه برنامه ریزی پویا در قالب مثال
جزوه آموزش برنامه ریزی پویا

جزوه برنامه ریزی پویا در قالب مثال

به این مطلب امتیاز دهید
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

در این جزوه انواع مثال های متعدد از بخش برنامه ریزی پویا (dynamic programming) مربوط به درس تحقیق در عملیات آورده شده است. درس تحقیق در عملیات یکی از دروس مهم و کاربردی رشته مهندسی صنایع می باشد و یادگیری مباحث آن کمک زیادی در مقطع ارشد و دکتری خواهد کرد. با توجه به اینکه چارچوب استاندارد و مشخصی برای فرموله کردن مساله برنامه ریزی پویا وجود ندارد لذا با حل مثال های متعدد می توان مساله برنامه ریزی پویا را فراگرفت. این جزوه در 90 صفحه PDF به صورت تایپ شده می باشد. در انتهای جزوه نیز تست های متنوع از این بخش حل شده است این بخش برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی صنایع حائز اهمیت می باشد.

مثال 1: یک حزب سیاسی مشغول برنامه ریزی تبلیغات انتخابات برای یک منطقه ی خاص می باشد. این حزب می تواند برای ۴ حوزهی انتخاباتی در منطقه ی مربوطه، از ۶ دستیار استفاده کند. مسئول حزب در منطقه، مایل است این افراد را طوری به ۴ حوزه بفرستد که حداکثر کارائی حاصل شود. با توجه به این که اگر یک دستیار در بیش از یک حوزه فعالیت نماید کارائی او کاهش می یابد لذا هر دستیار حداکثر به یک حوزه اختصاص می یابد. هم چنین امکان این امر وجود دارد که به یک حوزه، فردی اختصاص نیابد. طبق برآوردهای صورت گرفته، افزایش تعداد آرای نامزدهای هر حزب در هر حوزه با توجه به تعداد دستیاران در هر حوزه به شرح جدول زیر می باشد. با استفاده از برنامه ریزی پویا، چند دستیار به هر حوزه گمارده شود تا حداکثر افزایش در تعداد آرای کل ۴ حوزه به دست آید؟

مثال 2: صاحب یک فروشگاه زنجیره ای ۵ جعبه توت فرنگی برای فروش در ۳ شعبه خود خریداری کرده است. مقدار فروش توت فرنگی در این ۳ شعبه متفاوت است. بنابراین صاحب فروشگاه مایل است این ۵ جعبه را طوری به ۳ شعبه تخصیص دهد که امید ریاضی کل سود حاصل حداکثر شود. صاحب فروشگاه نمی خواهد محتوای یک جعبه را بین شعبه ها تقسیم کند. بنابراین مانعی نمی بیند اگر یکی از شعبه ها توت فرنگی نداشته باشند. جدول زیر امید ریاضی سود هر شعبه را با در نظر گرفتن تعداد جعبه که به این شعبه اختصاص می یابد را نشان می دهد. با استفاده از برنامه ریزی پویا چگونگی تخصیص این ۵ جعبه به ۳ شعبه را طوری تعیین کنید که امید ریاضی سود كل حداکثر شود.

برای دانلود کلیه مثال ها و تست ها به همراه پاسخ تشریحی از طریق لینک زیر اقدام کنید.


مطالب مشابه و مرتبط

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+