خانه / جزوات درسی / دانلود جزوه درس مدیریت و زمانبندی پروژه (مباحث منتخب در مهندسی صنایع)
جزوه مدیریت و زمانبندی پروژه

دانلود جزوه درس مدیریت و زمانبندی پروژه (مباحث منتخب در مهندسی صنایع)

درس مدیریت و زمان بندی پروژه از دورس کارشناسی ارشد مهندسی صنایع می باشد که تحت عنوان واحد مباحث منتخب در مهندسی صنایع انتخاب می گردد. این جزوه در 12 جلسه در 251 صفحه و در قالب فایل pdf تهیه شده است.

مطالبی که در جزوه مدیریت و زمانبندی پروژه بیان می شود:

مسائل زمانبندی پروژه را تقسیم میکنیم. بعد سراغ مسائل زمانبندی unconstrain (مسائل بدون محدودیت منابع)، یعنی ما برای اینکه زمانبندی پروژه را شروع کنیم اولش مساله را راحت شروع میکنیم یعنی فرض می کنیم محدودیت منابع نداریم بعد از اینکه همه آیتم ها را صحبت کردیم به سراغ resource constrain می رویم. (زمانبندی پروژه با منابع محدود) خود این مساله نسخه های مختلفی دارد که در باره آنها صحبت خواهیم نمود. روش های دقیق، ابتکاری و فراابتکاری بیان می شود.

RCPSPزمانبندی پروژه با محدودیت منابع

یک اصطلاح خلاصه و بسیار به جا می باشد.

MRCPSP⇐ بعد از مساله RCPSP در مورد مساله زمانبندی پروژه با Multi mode بحث می شود. M به خاطر Multi mode بودن است.

مثلا میخواهیم کانالی برای لوله گذاری، تاسیسات حفر کنیم. این کانال به طول 30متر، عمق 0.5 متر و 50 سانت عرض دارد. با استفاده از 2 کارگر مثلا 3 روز طول می کشد با استفاده از 5 کارگر یک روز طول می کشد.

RCPSP یعنی هر فعالیت فقط یک روش اجرا دارد

MRCPSP یعنی هر فعالیت چندین روش برای انجام آن وجود دارد.

حالا فقط بحث کارگر نیست. این پنجره هایی که اینجا نصب می شود می تواند چطوری باشد؟

Mode یا حالت های آن را بگویید.

این پنجره ها می توانست گالوانیزه، آلومینیم، PVC و.. باشد. مثلا اگر آلومینیم 800 هزار تومان و اگر گالوانیزه 200 هزارتومان در اینجا یعنی کیفیت خوب ولی گران تر.

حالا در مساله RCPSP ما باید این mode ها را چه کار کنیم؟ انتخاب یک mode بر اساس سود و نفع. الان در مثال دو کارگر کدام را ترجیح میدهید؟

نمی توانیم دقیق بگوییم چون هر کدام یک مزیت و یک بدی دارد.اولی تعداد کارگر کمی میخواهد اما زمان بیشتری نیاز دارد دومی تعداد کارگر بیشتر است و زمان انجام فعالیت کم است.به این مسائل Time cost traid off می گویند. traid off یعنی موازنه، موازنه زمان و هزینه. در واقع عین ترازو می باشد یک کفه که پایین روش کفه دیگر بالا می آید. یعنی در MRCPSP ما دنبال این هستیم که این mode ها را طوری انتخاب کنیم که این موازنه بین زمان و هزینه برقرار شود.

آخرین بحثی که در این جزوه مطرح می شود:

زمان پروژه احتمالی (Stocastic scheduling project)

زمانبندی پایه (React Scheduling)

دوستان عزیز همچنین میتوانند جهت دانلود کتاب مجموعه پروژه های کنترل پروژه توسط MSP اینجا را کلیک کنند

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

مشاوره و انجام تخصصصی پروژه ها، مقالات و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+