بنر تبلیغاتی فارکس

خانه / کتاب / دانلود کتاب سیستم اطلاعات مدیریت MIS
کتاب سیستم اطلاعات مدیریت mis

دانلود کتاب سیستم اطلاعات مدیریت MIS

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

کتاب سیستم­ اطلاعات مدیریت MIS یا Management Information System  از سه واژه مدیریت، اطلاعات و سیستم تشکیل شده است. اطلاعات مبنای هر تصمیم ­گیری است. امروزه در رقابت­های صنعتی، اطلاعات دقیق­تر و مفیدتر، برگ برنده،­ محصوب می­شود. بر خلاف باور عامیانه، واژه ی اطلاعات (Information) با داده (Data) بسیار متفاوت است. برای فهم معنای حقیقی اطلاعات و عدم اختلاط آن با داده­ها، در آغاز تعریفی از این دو را ارائه می نماییم.

سیستم اطلاعات مدیریت (MIS)

 وقتی مدیر یک سازمان می­خواهد تصمیم بگیرد، داده ­های فراوانی که اغلب مفید نیستند، در اختیارش قرار می‌ گیرد. این داده ها باید پالایش و معنی‌ دار شوند و به اطلاعات مفید تبدیل شوند. دانش سیستم­ اطلاعات مدیریت، اطلاعات مربوط به زمان گذشته و حال را گردآوری می­کند، امكان پیش­بینی آینده را فراهم می آورد و اطلاعات مورد نیاز مدیران را در اختیار آن­ها قرار می­دهد تا بتوانند تصمیمات مقتضی را اتخاذ كنند. سیستم اطلاعات مدیریت، به مجموعه ­ی عناوین و ابزاری اطلاق می­شود كه اطلاعات مورد نیاز مدیران سازمان را در زمینه ­ها و حیطه­ های مسئولیت حرفه­ای آن­ها، بادقت، در زمان مناسب و شكلی مطلوب فراهم می­كند. هدف اساسی MIS حمایت از سطوح مدیریتی میانی سازمان از طریق عرضه­ ی اطلاعات در قالب­های متناسب با نوع بهره­ برداری مدیران است.

عوامل اثر بخشی سیستم های اطلاعات مدیریت

در این قسمت به عواملی می پردازیم که به عنوان عوامل کلیدی اثر بخشی در اجرای سیستم های اطلاعات مدیریت محسوب می شوند. در واقع، می خواهیم دریابیم که برای رسیدن به یک سیستم اطلاعات مدیریت موفق چه شرایطی مورد نیاز است. این شرایط عبارتند از:

مدیریت آشنا به عملکرد سیستم اطلاعاتی: یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر پیاده سازی موفقیت آمیز سیستم های اطلاعات مدیریت، پشتیبانی بالاترین مقام سازمان است که تصمیم به ایجاد آن می گیرد. لازمه این پشتیبانی این است که اولاً مدیر علاوه بر تعهد به سیستم، نسبت به توانایی ها و محدودیت های آن یک دید واقع بینانه داشته باشد. ثانیاً مدیریت عالی بر روند پیشرفت پروژه سیستم های اطلاعات مدیریت، نظارت مستقیم داشته باشد، در نتیجه، باید زمان کافی برای نظارت بر این پروژه را تخصیص دهد. همچنین لازم است که به طور مستمر میزان اثر بخشی آن را چک کند.

مدیریت مناسب پروژه: اجرای هر پروژه سیستم های اطلاعات مدیریت، یک زمان مشخص و محدود دارد و برای این که از این زمان حداکثر استفاده به عمل آید، لازم است که یک مدیر پروژه برای مدیریت جزئیات فعالیت های مربوط به اجرای پروژه تعیین گردد. این مدیر پروژه علاوه بر اینکه باید از لحاظ کاری با حمایت کننده اجرایی یا همان مدیر ارشد آشنا باشد، باید ارتباط نزدیکی نیز با کاربرها و تیم اجرا کننده پروژه داشته باشد. نکته دیگر این که مدیر پروژه باید به عنوان یک عامل میانی برای تطابق نیازهای شغلی با توانایی های تکنولوژیکی عمل کند، در واقع وی باید نیازهای کاربران را شناسایی کرده و به گروه طراحی انتقال دهد.

کادر متناسب پروژه: کیفیت کادر سیستم های اطلاعات مدیریت در پیاده سازی اثر بخش آن حائز اهمیت است. این کادر هم باید در برقراری ارتباط با مدیر ارشد، کار کشته باشد و هم قادر به کارکردن با تکنولوژی مورد نیاز سیستم باشد. کادر سیستم های اطلاعات مدیریت می تواند شامل تامین کنندگان داده، تحلیل گران اطلاعات کسب و کار، مدیر توسعه فن آوری اطلاعات، تحلیل گران سیستم، حمایت کننده های فنی درون سازمان و مشاوران خارجی باشد. نکته قابل توجه در مورد کادر سیستم های اطلاعات مدیریت، این است که آن ها در ایجاد یک سیستم اطلاعات مدیریت اثر بخش به نوعی مکمل یکدیگرند، همان گونه که تحقیقات نشان می دهد سازمان هایی که تنها بخشی از این کادر را به کار گرفته اند، در پیاده سازی اثر بخش این سیستم با شکست مواجه شده اند.

تکنولوژی مناسب: انتخاب سخت افزار و نرم افزار مناسب در مورد این که یک سیستم مورد قبول واقع می شود یا نه، بسیار تعیین کننده است. در گذشته، یکی از مهم ترین مواردی که باعث گردیده بود تا پشتیبانی مناسبی از مدیران ارشد به عمل نیاید، فقدان سخت افزار و نرم افزار متناسب با ضرورت روش های کاری متغیر و محیط در حال تغییر بود، ولی در حال حاضر به کمک پیشرفت های تکنولوژیکی از طریق انتخاب مناسب ترین تکنولوژی به این نیازها به خوبی پاسخ داده می شود. تکنولوژی مناسب را تا حدود زیادی می توان با در نظر گرفتن مواردی چون قابلیت سازگاری، ظرفیت و مدت زمان پاسخگویی آن، تعیین کرد که به وسیله کاربران مشخص می گردد.

مدیریت داده ها: توانایی این که تا چه حد، داده های معتبری را می توان از منابع درونی و بیرونی مهیا کرد، یک عامل تعیین کننده در موفقیت یک سیستم اطلاعاتی است. مشکل جمع آوری، دسترسی و استخراج داده ها از چند پایگاه داده فرعی می تواند مانعی بزرگ برای اجرای اثر بخش سیستم های اطلاعات مدیریت مناسب برای مدیران اجرایی باشد. به علاوه، یکی از مهم ترین فعالیت هایی که در مدیریت داده ها باید مد نظر قرار داد، به روز کردن اطلاعات است، چون اگر اطلاعات به روز نباشد
از درجه اعتبار آن ها کاسته می شود و ممکن است در نتیجه تصمیم گیری بر اساش اطلاعات غلط،زیان های سنگینی متوجه سازمان شود. به همین دلیل قبل از پیاده سازی یک سیستم اطلاعاتی مدیریت، باید اطلاعات مورد نیاز و منابع آن ها شناسایی شود و تدابیری برای جمع آوری، انسجام و به روز کردن اطلاعات اندیشیده شود.

ارتباط واضح با اهداف کسب و کار: سیستم های اطلاعات مدیریت باید مشکلات تعریف شده کسب و کار را حل کند و پیاده سازی آن با در نظر گرفتن یک نیاز یا مشکل مربوط به کسب و کار آغاز شود. در کل، این سیستم به همراه تمامی اجزایش باید به صورت آشکار با اهداف کسب و کار مرتبط باشند و اهداف و منافع به کارگیری این سیستم، برای کلیه کاربران به درستی تشریح شده باشد.

تعریف دقیق نیازهای اطلاعاتی کاربران سیستم: یک امر حیاتی در طراحی و پیاده سازی اثربخش سیستم های اطلاعات مدیریت، تشخیص نیازهای اطلاعاتی افرادی است که قصد استفاده از آن را دارند. البته چون نیازهای اطلاعاتی کاربران متفاوت است، تشخیص آنها بسیار مشکل است و می توان از آن به عنوان بزرگترین چالش نام برد که تیم های طراحی و توسعه سیستم با آن ها روبرو هستند. از گزارش های موجود مدیریت و مصاحبه با مدیران ارشد، به عنوان راهنمایی برای تشخیص این نیازها می توان استفاده کرد.

توسعه سیستم اطلاعات مدیریت (MIS)

تا دهه ۱۹۹۰ سیستم های اطلاعاتی عمدتا برای پردازش عملیات از قبیل خرید، فروش، پرداخت دستمزد و… به کار می رفتند، سپس با ظهور رایانه هایی که از مدار سیلیکون استفاده می کردند، امکان پردازش بیشتر برای آنها فراهم گشت. به موازات ارتقاء سیستم پردازش رایانه ها از سوی سازندگان رایانه ها، مدیران سازمانی هم شروع به تجسم روشی نمودند که در آن رایانه ها می توانستند به آنها در اخذ تصمیمات مهم کمک کنند، از این رو، سیستم های اطلاعات مدیریت یا سیستم گزارشات مدیریت متولد شدند. MIS تقریبا شکل توسعه یافته سیستم پردازش عملیات (TPS) است و به دنبال آن قرار می گیرد. پس از پردازش داده های عملیاتی توسط تی.پی.اس، خلاصه اطلاعات عملکردی سازمان توسط سیستم اطلاعات مدیریت محاسبه و در اختیار مدیران قرار می گیرد. به عبارت دیگر، سیستم اطلاعات مدیریت حاصل اطلاعات سیستم پردازش عملیات (TPS) را خلاصه بندی و دستکاری می کند و سپس نتایج را به شکل گزارش های خلاصه شده ساخت یافته به مدیران ارائه می دهد. بنابراین هدف TPS دریافت داده ها و پردازش داده های عملیاتی سازمان است. تهیه خلاصه گزارش ها به عنوان گام بعدی، وظیفه سیستم اطلاعات مدیریت می باشد. سیستم اطلاعات مدیریت سیستمی یکپارچه برای فراهم آوردن اطلاعات به منظور پشتیبانی از برنامه ریزی و کنترل عملیات یک سازمان است. این سیستم با فراهم آوردن اطلاعات مربوط به گذشته، حال و آینده سازمان به تصمیم گیری مدیران کمک می کند. بنابراین سیستم اطلاعات مدیریت نوعی از سیستم های اطلاعاتی می باشد که جهت پشتیبانی از تصمیم گیری های مدیریتی ایجاد شده است و اطلاعاتی را جهت پشتیبانی از تصمیمات روزمره با ساخت یافته مدیران و افراد حرفه ای در سازمان ارائه می کند. چنین اطلاعات از قبل تعریف شده ای نیازهای اطلاعاتی تصمیم گیرندگان را در سطوح میانی و عملیاتی سازمان برآورده می سازد.

سیستم اطلاعات مدیریت به دو طریق به حل مسئله کمک می کند: اولا، یک منبع اطلاعاتی در پهنه سازمان فراهم می نماید. ثانیا به شناسایی و درک مسئله کمک می کند. سیستم اطلاعات مدیریت احتمال وقوع مسایل را به مدیران گوشزد می نماید. ضعف عمده آن این است که نمی تواند نیازهای خاص هر فردی را برطرف کند. اغلب مواقع سیستم اطلاعات مدیریت، اطلاعات دقیق موردنیاز را فراهم نمی کند مفهوم سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) در پاسخ به چنین نیازی به وجود آمد.

جهت دانلود کتاب سیستم اطلاعات مدیریت MIS با فرمت pdf از طریق لینک زیر اقدام کنید.


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

2 دیدگاه

  1. سلام
    فایل از حالت فشرده که خارج میکنم، pdf نیست.

    • مدیر سایت

      سلام. فایل بررسی شد. مشکلی نداره. داخل فایل فشرده یک فایل PDF کتاب قرار داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره و اجرای پروژه های تصمیم گیری و موارد مربوط به خرید از محصولات فروشگاه با شماره 09338859181 تماس و یا در واتساپ پیام دهید
+