تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / جزوات درسی / پاورپوینت مساله مکان یابی هاب
پاورپوینت مساله مکان یابی هاب

پاورپوینت مساله مکان یابی هاب

پاورپوینت مساله مکان یابی هاب
3.8 امتیاز در مجموع 5 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

در انتهای این پست پروژه مکان یابی هاب در قالب WORD و PDF قرار داده شده است که جهت ارجاع به انتهای صفحه میتوانید اینجا را کلیک کنید

این پاورپوینت به مساله مکان یابی هاب (hub location problem) می پردازد. مکان یابی هاب از مطالب درس طراحی سیستم های صنعتی مهندسی صنایع می باشد. هاب (محور) محلی که کالا یا اطلاعات فراهم شده از چندین منبع در آنجا جمع شده و سپس به سوی دیگر هاب‌های شبکه یا مقصد نهایی انتقال داده می‌شود. هاب‌ها تسهیلات ویژه‌ای هستند که به عنوان نقاط تعویض، انتقال و طبقه‌بندی در بسیاری از سیستم‌های توزیع به کار گرفته می‌شوند. در انتهای این پست پروژه کامل مکان یابی هاب در قالب WORD و PDF آورده شده است.

فهرست مطالب پاورپوینت:

 • مقدمه
 • کاربردها
 • پیشینه موضوع
 • مدل‌های مسأله
 • نتیجه‌گیری

هدف از حل مساله مکان یابی هاب

یافتن محورها و مسیرها برای فرستادن جریان از یک سری مبدا به یک سری مقصد می‌‌باشد به گونه‌ای که فرایند توزیع و پخش جریان بهینه شود. در جدول زیر مقالات انجام شده به همراه تکنیک های حل برای مکان یابی هاب آورده شده است.

روش حلافراد انجام دهنده 
برنامه‌ریزی عدد صحیح درجه دوOkelly(1992a)تخصیص یگانه
ارائه اولین فرمول عدد صحیح خطیCampbell(1994b)
فرمول درجه دو جدید و استفاده از الگوریتم ژنتیکAbdinnour-Helm &Venkataramanan(1998)
الگوریتم ترکیبی جدیدAbdinnour-Helm(1998)
الگوریتم ژنتیکTopcuoglu et al(2005)
الگوریتم ژنتیک ترکیبیCunha & Silva(2007)
الگوریتم هیوریستیک ترکیبیChen(2007)
ارائه اولین فرمول عدد صحیح خطیCampbell(1994)تخصیص چندگانه
الگوریتم B & BKlincewicz(1996)
الگوریتم B & B (تعیین مکان محورها)Mayer & Wagner(2002)
محدودیت‌های مناسب و رویه‌های پیش فرآیندیBoland et al(2004)
فرموله کردن جدیدHamacher et al(2004)
فرموله کردن جدیدMarin et al(2006)
الگوریتم B & B مناسب‌تر و هیوریستیکی بر اساس صعود دوگانهCa´novas et al(2007)

هنگامی که یک هاب نصب شود، ممکن است تاثیراتی در ترافیک تولید شده داشته باشد، که به عنوان اثر هابی شناخته می‌شود. بدون در نظر گرفتن اثر هابی بر ترافیک تولید شده، هیچ دلیلی بر بهره‌گیری ازمزایای مقیاس صرفه‌جویی وجود ندارد. به عنوان مثال، در شبکه‌های خطوط هوایی، اثر هابی بر رفاه مسافر یک مسئله‌ی حیاتی برای تصمیم گیرندگان است. که هیچ تحقیقی با این مطلب در مقالات قبلی وجود ندارد، این می تواند یک مسئله‌ی مهم برای کارهای آینده باشد.

در حوزه‌ی مکان‌یابی هاب، ملاک از مدل‌های ارائه شده معمولا معامله با هزینه هاست. با این حال در بسیاری از آن‌ها فاکتور تنزیل (تخفیف) تنها برای عبور جریان بین گره‌های هاب در نظر گرفته شده است. در واقع هیچ بررسی روی عوامل موثر بر جریان بین گره‌های غیرهابی وگره‌های هاب وجود ندارد. این مهم است که هیچ تضمینی وجود ندارد که یک اتصال غیرهابی به هاب ترافیکی بیشتر از برخی اتصالات هاب نخواهد داشت.

در برخی از کاربردهای مسائل مکان‌یابی هاب نظیر خطوط هوایی بین المللی، تحویل سریع سیستم‌های  بسته‌بندی و پراکنش‌های (توزیع‌های) جهانی دیگر و سیستم‌های ارتباطاتی (نظیر، ارتباطات ماهواره‌ای ارسال سیگنال‌ها به تعدادی از دریافت کننده‌های زمینی که به طور گسترده پراکنده شده بودند) تصور می‌شود امکانات موجود خدمات منطقه‌ای نسبتا گسترده‌ای را پوشش دهد. از این رو، شبکه و مفروضات گسسته‌ی دامنه جواب دیگر قابل اجرا نیستند. بنابراین فرموله کردن این مشکل در خطوط هوایی یک فرض مهم است و برای اتخاذ این موارد واقعی‌تر است. و تاکنون هیچ تحقیقی در سال‌های اخیر وجود نداشته است.

مکان‌یابی هاب به وسیله تصمیم‌گیری با معیارهای چندگانه به طور گسترده درمطالعات قبلی مورد بررسی نبوده است. بسیاری از ادبیات کنونی (مقالات حاضر) روی به حداکثررساندن سود و حداقل رساندن هزینه (یا زمان وفاصله) تمرکز کرده اند، معیارهایی که توابع سنتی هدف هستند. با این حال در برخی از کاربردهایی شبیه صنایع هوایی، ما با دیگر توابع هدف همانند حداکثر سهم بازار برخورد می‌کنیم. با درنظر گرفتن اهداف متناقض بیشتر، می‌توان حداکثر مسائل دنیای واقعی را موثرتر تجزیه وتحلیل نمود.

کاربردهای مسائل مکان‌یابی هاب

 • مسافرت و حمل و نقل هوایی
 • حمل و نقل زمینی
 • مراکز پستی
 • شبکه‌های کامپیوتری و ارتباطات
 • فروشگاه‌های زنجیره‌ای
 • طراحی سلسه مراتب

تقسیم بندی مدل های هاب

 • فضای حل: شبکه‌ای (انتخاب گره هاب از بین تمامی گره‌های شبکه انجام می‌شود)، گسسته (انتخاب گره هاب از بین تعدادی از گره‌های مخصوص و یا منحصر به فرد انجام ‌می‌گیرد)، پیوسته (انتخاب گره هاب از یک سطح یا محیط انتخاب می‌شود).
 • معیار: مینی-ماکس (کاهش هزینه بیشترین حمل و نقل از گره مبدأ به گره مقصد)، مینی-سام (کاهش هزینه‌ها از جمع مکان‌یابی گره هاب و تخصیص گره‌های غیرهابی به گره‌های هابی)
 • اتخاذ تصمیم برای تعداد هاب‌هایی که باید مکان‌یابی شوند:
  برونزاد (تعداد هاب‌هایی که باید مکان‌یابی شوند از قبل مشخص است)، درونزاد (تعداد هاب‌هایی که باید مکان‌یابی شوند از قبل مشخص نیست اما به عنوان قسمتی از حل مدل مطرح هستند).
 • تعداد گره‌های هاب: یک هاب و چندین هاب.
 • ظرفیت هاب: بدون ظرفیت (نامحدود) و دارای ظرفیت (محدود).
 • تخصیص یک گره غیرهابی به گره‌های هابی: به یک هاب (تخصیص یگانه)، بیش از یک هاب (تخصیص چند گانه).

دریافت فایل پاورپوینت


گیف اشاره 2 دوستان عزیز از طریق لینک زیر می توان پروژه کامل مکانیابی هاب در قالب WORD را تهیه نمایید پاورپوینتی که قرار داده شده است از روی این پروژه تهیه شده است.ابتدا فایل توضیحات را دانلود کنید تا فهرست مطالب را مشاهده نمایید و در صورت لزوم فایل اصلی را خریداری نمایید.

قیمت: 35.000 تومان

فایلهای دانلود: پروژه کامل در قالب WORD

دانلود فایل توضیحات

پرداخت آنلاین و دانلود فایل

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+