خانه / پروژه و پایان نامه / پایان نامه ارشد مهندسی صنایع، مسیر بحرانی پروژه
پایان نامه ارشد مهندسی صنایع مسیر بحرانی پروژه

پایان نامه ارشد مهندسی صنایع، مسیر بحرانی پروژه

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

دانلود رایگان پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی صنایع با عنوان تعیین مسیر بحرانی پروژه با روش ANP فازی و ویکور فازی.

در این پایان نامه با در نظر گرفتن عوامل موثر بر اجرای پروژه و با استفاده از ابزارهای تصمیم گیری چند معیاره (MADM) الگوریتمی برای تعیین مسیر بحرانی پروژه ها ارائه نموده است. سپس این الگوریتم را در یک شرکت نمونه موردی پیاده سازی کرده است.

مقدمه

با وجودي كه رشته مديريت در ميان ساير رشته هاي علمي، رشته اي جديد به شمار مي آيد. اما با نگاهي به تاريخ زندگي ملل و اقوام مختلف ميتوان دريافت كه مديريت پديده جديدي نيست و از دوران كهن وجود داشته است. ابنيه و آثار باستاني در هر گوشه اين جهان پهناور نتيجه كوشش ها و تلاش هاي هماهنگي است كه بدون وجود مديران و سرپرستان قابل و  كارآزموده احداث آنها ميسر نبوده است. از اواخر قرن هجدهم مديريت به عنوان يك رشته علمي توجه بسياري را بخود جلب كرد. در تمامي سيستم هاي مديريتي به مسئله برنامه ريزي توجه فراوان شده است و وظايف اساسي مدير، برنامه ريزي، سازماندهي، كنترل و نظارت عنوان گرديده است. فرآيند برنامه ريزي ، تعيين توالي و توازي فعاليت هاي لازم براي اجراي يك پروژه با در نظر گرفتن زمان مورد نياز براي اجراي هر فعاليت است و مديريت پروژه سعي دارد تا با استفاده درست از منابع، نتايج مشخص و موردانتظار را با هزينه توافق شده قبلي در موعد درست خود تحويل دهد. اما آنچه در اكثر پروژه ها شاهد آن هستيم، تأخير در روند اجراي بسياري از پروژه ها با وجود برنامه ريزي دقيق آنهاست كه نشانگر ضعف جدي در روش هاي برنامه ريزي و كاربرد آنها مي باشد و باعث افزايش هزينه مصرفي پروژه ها و كاهش سود شركت ها مي گردد. بنابراين همه روزه پژوهش گران بسياري درصدد ارائه روش هايي نوين در اين عرصه به منظور بهبود روش هاي برنامه ريزي هستند. در اين پژوهش نيز سعي شده است تا الگوريتمي جديد در اين زمينه به منظور تعيين مسير بحراني پروژه ها ارائه گردد.
در فصل اول كلياتي راجع به موضوع پروژه و اهداف آن عنوان شده است. در ادامه و در فصل دوم روشهاي تعيين مسير بحراني مورد بررسي قرار گرفته و نقايص و كمبودهاي آنها بيان گرديده است. ضمناً به دليل استفاده از روشهاي تصميم گيري چند معياره در اين پژوهش، در اين فصل كاربردهاي مختلف اين روشها در مديريت پروژه نيز مورد بررسي قرار گرفته است. در فصل سوم روش پيشنهادي پروژه عنوان گرديده و مراحل مختلف اين الگوريتم به تفصيل آورده شده است. سپس در فصل چهارم يك مثال موردي در رابطه با پروژه تأسيس يك فرستنده تلويزيوني در سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران عنوان شده و با روش پيشنهادي فوق حل گرديده است. نتايج بدست آمده از اين روش نيز به همراه نتايج برخي از روشهاي پيشين در اين زمينه، با شرايط واقعي در حين اجراي پروژه مقايسه شده و نهايتاً در فصل پنجم جمع- بندي نهايي به همراه نتايج پژوهش عنوان گرديده است.

اهداف تحقیق

  1. تعیین مسیر بحرانی پروژه به كمك روشهای تصمیم گیری چند معیاره (madm) با رویکرد فازی.
  2. تأكید بر روابط متقابل بین عوامل مؤثر بر تعیین مسیر بحرانی پروژه ها به گونه ای كه با واقعیت تطبیق بیشتری داشته باشد.
  3. بهره گیری از بهترین روش (روشی كه تاثیرگذاری بیشترین عوامل را درنظر گیرد.) در جهت تعیین واقعی تر مسیر بحرانی پروژه ها.
  4. تعمیم روش ارائه شده برای تعیین مسیر بحرانی با معیارهای گوناگون و اعمال محدودیت های مختلف در پروژه ها.

سوالات تحقیق
سوالات تحقیق عبارتند از:

  1. آیا امكان تعیین مسیر بحرانی به گونه ای كه بیشتر با واقعیت منطبق باشد، وجود دارد؟
  2. میزان تأثیر عوامل مؤثر در تعیین مسیر بحرانی به چه میزان است؟
  3. آیا این عوامل مستقل هستند یا بر یكدیگر تاثیر گذارند؟ در صورت وجود اثرات متقابل، روابط بین عوامل دخیل در تعیین مسیر، چگونه می تواند در تعیین مسیر بحرانی پروژه مدنظر قرار گیرد؟

دوستان عزیز یک سمینار کارشناسی ارشد مهندسی صنایع با عنوان “رویکردها و چالش های پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان های دانش بنیان پروژه محور” به صورت فایل  WORD و فایل پاورپوینت در لینک زیر قرار داده شده است که بعد از پرداخت آنلاین می توانید آن را دانلود کنید.


مطالب مرتبط و مشابه:

 

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش و مشاوره تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+