تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / پروژه و پایان نامه / پروژه با نرم افزار کامفار (COMFAR)
دانلود نمونه پروژه طرح توجیهی در نرم افزار کامفار COMFAR

پروژه با نرم افزار کامفار (COMFAR)

پروژه با نرم افزار کامفار (COMFAR)
4.4 امتیاز در مجموع 12 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

در انتهای این پست پروژه امکان سنجی طرح توجیهی تولید شکلات در نرم افزار کامفار (comfar) قرار داده شده است. که جهت ارجاع به انتهای پست اینجا را کلیک کنید

مقدمه و معرفی نرم افزارکامفار (Comfar)

کامفار نرم افزاری است که توسط UNIDO (بخش توسعه صنایع سازمان ملل متحد برای تهیه و ارزیابی طرح های اقتصادی،و پیاده سازی تکنیک های اقتصاد مهندسی برای کشورهای در حال توسعه ارائه شده است اسم کامفار برگرفته از Feasibility Analysis & Reporting Computer Model For  به معنای مدل کامپیوتری برای آنالیز امکان سنجی و گزارش گیری میباشد. این برنامه توسط واحد ارزیابی اقتصادی بخش عملیات صنایع UNID0 در سال ۱۹۷۹ در نیویورک تهیه و تدوین شده است. مدل اصلی این برنامه با استفاده از زبان برنامه نویسی پاسکال و C که قریب به ۵۰۰۰ خط می شود که توسط یک تیم ۷ نفر ، در مدت یکسال و نیم طراحی شده است . در تهیه این برنامه کامپیوتری از تجربیات بیش از ۳۰ کمیته ارزیابی کشورهای مختلف بهره گرفته شده است و پس از طراحی ۳ سال دوران آزمایشی و رفع اشکالات برای اولین بار در سال ۱۹۸۳ به بازار عرشه گردیده است. هزینه این برنامه بالغ بر یک و نیم میلیون دلار بوده و هم اکنون بیش از نیم میلیون نسخه از آن در سراسر جهان و به ۱۵ زبان در حال بهره برداری می باشد.

 کامفار (Comfar)

برنامه کامپیوتری کامفار برنامه انعطاف پذیری برای ارزیابی و اقتصادی پروژه های صنعتی سرمایه ای می باشد که مدیران ارشد را قادر میسازد: – جریان نقدینگی را آنالیز کنند. – فرصت های موجود را بشناسند. – برای طرح های آینده برنامه ریزی استراتژیک انجام دهند.- در طرح های بزرگ صنعتی از امکانات سرمایه گذاران به نحو مطلوب بهره برداری نمایند. – سهامداران را در راستای اهداف معين ترغیب نمایند. – محل های تأمین منابع مالی و اقتصادی را برگزینند.| – از طولانی شدن عمر پروژه ها و سرمایه گذاری و ایجاد ظرفیت های بیش از حد نیاز اجتناب می نمایند. از محاسبات پیچیده و جزئی دوری جسته و مطالب را به سادگی درک نمایند. کامفار برای طرح خاصی تهیه نشده بلکه نرم افزار انعطاف پذیری است که میتوان با استفاده از آن طرح های جدید با توسعه، طرح های صنعتی ، توریسم، معدن و … را تهیه و تجزیه و تحلیل نمود. همچنین این برنامه محدود به آنالیز و پیش بینی مالی برای ارزیابی اقتصادی نمی شود بلکه استفاده از منابع داخلی را با منابع خارجی مورد مقایسه قرار داده و برای منابع هزینه های دوران ساخت و تولید برنامه مجزائی ارائه می دهد و نقطه سر به سر برای محصول یا محصولات از نقطه نظر تعداد تولید و هزینه تولید در مقایسه با زمان ، هزینه ، سرمایه منابع مالی و همچنین IRR , NPV ، آنالیز هزینه – فایده ، تعیین نقاط تصمیم ساز را محاسبه کرده و به صورت جداول و نمودارهای ختلف ارائه می نماید. ورودی کامفار اطلاعات حاصل از بررسی های بازاریابی و مطالعات امکان سنجی و فنی است که قبلا توسط کارشناسان انجام گرفته است ، بنابراین این نرم افزار هیچگونه توانایی در ارائه راهکار برای اجرای پروژه ها ندارد. همچنین کامفار پروژه ها را تنها از نظر مالی و اقتصادی ارزیابی می کند و بررسی های فنی و تکنولوژیکی و دیگر بررسی خارج از حیطه این نرم افزار می باشد. استفاده از نرم افزار کامفار به علت انعطاف پذیری زیاد در برابر انواع پر وزه ها و قابلیت های بالای این برنامه در انجام محاسبات و اجرای آنالیز های حساسیت رو به گسترش است. لازم به ذکر است که استفاده از این نرم افزار نیاز به آشنایی اولیه با روش های تهیه طرح های توجیهی، ارزیابی پروژه ها و نیز آشنایی با شاخص های اقتصاد مهندسی نظیر ارزش زمانی پول، ارزش فعلی، نرخ تنزیل، زمان برگشت سرمایه و … دارد.

مطالعات پیش از سرمایه گذاری

پیش از سرمایه گذاری روی هر طرحی به منظور مشخص نمودن دستاوردهای نهایی طرح و همچنین کاهش دامنه ریسک در دست یابی به اهداف، مطالعات پیش از سرمایه گذاری صورت می پذیرد. این فاز پیش از سرمایه گذاری خود شامل مجموعه فعالیت هایی نظیر شناسائی فرصت های سرمایه گذاری. شناسائی فرصت های سرمایه گذاری نقطه آغازین در یک سری از فعالیت های مرتبط با سرمایه گذاری مرتبط با سرمایه گذاری می باشد . بعبارت دیگر در مطالعات فرصت می بایست به دنبال شناسائی اولیه فرصت های عمومی سرمایه گذاری بود. از آن جا که مطالعات فرصت یک پروژه معین، قصد دارد تا جنبه های اصلی سرمایه گذاری بر روی یک پیشنهاد ممکن را پر رنگ کند، اطلاعاتی که به آن می رسند نباید درگیر با هزینه های قابل توجه و اساسی در مرحله آماده سازی این پروژه باشد. هدف از چنین مطالعه ای تعیین سریع و ارزان حقایق برجسته و بارز یک قابلیت سرمایه گذاری می باشد.

مطالعات امکان سنجی

ایده پروژه می بایست با مطالعه جزئی تر و دقیق تر شرح و بسط داده شود. با این وجود فرموله کردن مطالعه امکان سنجی برای اتخاذ یک تصمیم معین بر روی پروژه کاری پر هزینه و وقت گیر می باشد. بنابراین ، پیش از اتخاذ مبالغ بیشتر برای چنین مطالعه ای ممکن است که ارزیابی و بررسی بیشتری از ایده پروژه در مطالعه “ پیش امکان سنجی انجام شود.

آیا همه گزینه های مختلف پروژه مورد بررسی قرار گرفته اند؟

آیا مفهوم پروژه مطالعات امکان سنجی را توجیه می کند؟

آیا همه جنبه های پروژه برای امکان سنجی بحرانی هستند و آیا تحقیق عمیق تر از طریق مطالعات کارکردی یا پشتیبانی مانند بررسی بازار، تست های آزمایشگاهی و تست های کارخانه آزمایشی ضروری می باشد ؟

بر پایه اطلاعات در دسترس موجود، آیا ایده پروژه می بایست غیر اجرائی و غیر عملی انگاشته شود و یا برای سرمایه گذار یا گروهی از سرمایه گذاران مشخص ، به قدر کافی جذاب می باشد ؟

آیا شرایط زیست محیطی در مکان طرح ریزی شده و تأثیر بالقوه فرآیندهای تولیدی پیش بینی شده، با استانداردهای ملی هم جهت است؟


گیف اشاره 2با استفاده از لینک زیر می توانید پروژه امکان سنجی که در نرم افزار کامفار (COMFAR) پیاده سازی شده است را تهیه نمایید در این پروژه تمامی فاکتورهای مروبط به اقتصادی بودن پروژه بررسی شده است. فایل pdf طرح توجیهی این پروژه به رایگان قرار داده شده است که میتوانید از اینجا دانلود کنید. سپس بعد از مطالعه این فایل pdf، در صورت تمایل فایل پیاده سازی شده توسط نرم افزار کامفار را از لینک زیر خریداری نمایید.

عنوان پروژه: امکان سنجی طرح توجیهی در نرم افزار کامفار

قیمت: 30,000 تومان

لینک خرید و دانلود


مطالب مشابه و مرتبط:

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس (مشاوره و تحلیل)
تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+