آموزش رایگان زمان سنجی

آموزش رایگان زمان سنجی

آموزش رایگان زمان سنجیآموزش رایگان زمان سنجی

زمان سنجی چیست

در این پست به آموزش رایگان انواع روشهای زمان سنجی می پردازیم. زمان سنجی یکی از سرفصل های درس ارزیابی کار و زمان مربوط به رشته مهندسی صنایع می باشد. در زمان سنجي در پي يافتن زمان استاندارد انجام كارها هستيم به نحوي كه هر اپراتور متوسطي قادر باشد در مدت زمان استاندارد كار مربوطه را به انجام برساند. در صنعت بیشتر از سه مدل زمان سنجی زیر استفاده می شود گه البته شمار 1 و 2 بیشترین کاربرد را دارند.

 1. آموزش زمان سنجی با کرنومتر (Stop watch)
 2. زمان سنجی با روش MOST و Basic most
 3. زمان سنجی با روش MTM

کاربردهای زمان سنجی

در شرکت ها و کارخانجات اگر زمان سنجی انجام نشود مدیران اطلاعات لازم برای میزان نیروی کار و کلیه برنامه های تولیدی و کلیه عملیات دستگاه ها را در دسترس ندارند و باعث کاهش بهره وری و ضرر و  زیان می شودبنابراین زمان سنجی که هدف نهایی آن محاسبه زمان استاندارد است مزایای زیر را دارد:

 1. محاسبه تعداد ماشين آلات مورد نياز
  برای محاسبه تعداد ماشین آلات باید فعالیت های دستی و ماشینی زمان سنجی شوند
 2. مقایسه روشهای مختلف انجام کار
  وقتی کاری میخواهد صورت گیرد چندین روش انجام آن بررسی می شوند و روشی که کمترین زمان را دارد انتخاب می شود.
 3. برنامه ریزی و کنترل توليد
 4. بالانس خط تولید و مونتاژ
 5. برنامه ریزی نیروی انسانی مورد نیاز
 6. تعیین قیمت تمام شده محصول

روشهای مختلف زمان سنجی

1- روش های مشاهده مستقیم: در این روشها با مشاهده مستقیم کار و یادداشت زمان ها میتوان زمان استاندارد را تعیین کرد.
این روش به دو صورت زیر انجام می شود:
الف) زمان سنجی با کرنومتر
ب) زمان سنجی با نمونه برداری از کار

2- روشهای ترکیبی: در این روشها بدون مشاهده مستقیم کار، زمان سنجی انجام می شود. در واقع با استفاده از زمان های از پیش تعیین شده و جداول مخصوص زمان سنجی صورت می گیرد. این روش نیز به دو دسته تقسیم می شود:
الف) سیستم زمان از پیش تعیین شده حرکات (MTM)
ب) سیستم داده های استاندارد (Basic most)

انواع زمان ها در زمان سنجی

در زمان سنجی مخصوصا زمان سنجی با کرنومتر ما سه مدل زمان تعریف میکنیم:

1- زمان مشاهده: زمان مشاهده عبارتست ازمدت زمان انجام يك كار بدون در نظر گرفتن مهارت و كارائي اپراتور و عواملي نظير تأخيرات اجتناب پذير و اجتناب‌ناپذير كه در محيط هاي كاري حادث مي شوند . چون زمان مشاهده در واقع توسط هر اپراتور با توجه به خبرگی وی ممکن است کم یا زیاد شو بنابراین نمی توان آن را به عنوان زمان استاندارد در نظر گرفت.

2- زمان نرمال: زمان مشاهده شده در ضریب عملکرد اپراتور ضرب می شود تا به زمان نرمال تبدیل شود ضریب عملکرد اپراتور نیز از طریق روش وستینگهاوس محاسبه می شود. که بر اساس تجربه، مهارت، سازگاری اپراتور به وی درصد امتیازاتی داده می شود.

3- زمان استاندارد: این زمان استاندار از جمع زمان نرمال با اضافات مجاز کاری لحاظ می شود به عنوان مثال بیکاری های مجاز با زمان نرمال جمع شود زمان استاندارد زمان سنجی حاصل می شود. بیکاری های مجاز برای فعالیت های مختلف نیز درصدی دارند که باید در زمان استاندارد لحاظ شود.


دوستان عزیز فیلم آموزش روشهای زمان سنجی با تاکید بر نیاز صنعت تهیه شده است مدت زمان این فیلم آموزشی 3 ساعت می باشد و به صورت کامل روشهای مهم زمان سنجی که در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد را آموزش می دهد و سپس با ارائه مثال های جامع در نرم افزار اکسل پیاده سازی می شود. از طریق لینک زیر می توانید این فیلم آموزشی ویژه را تهیه نمایید.

 آموزش رایگان زمان سنجیفیلم آموزش زمان سنجی


مطالب مشابه و مرتبط:

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 9 =