خانه / جزوات درسی / جزوه آموزش روش لینمپ LINMAP به همراه مثال
آموزش روش تصمیم گیری LINMAP

جزوه آموزش روش لینمپ LINMAP به همراه مثال

روش LINMAP

روش لینمپ از روش های تصمیم گیری چندمعیاره MCDM می باشد برای تعیین وزن معیارها و زیرمعیارها و رتبه بندی گزینه ها به کار می رود. در روش linmap تعداد m گزینه با n شاخص به وسیله m نقطه برداری در یک فضای n-بعدی نشان داده شده و فرض برآن است که DM گزینه های با کمترین فاصله به نقطه ایده آل را در این فضا انتخاب خواهد کرد. در این روش با حل یک مدل بهینه سازی ریاضی و تبدیل آن به مدل بهینه سازی خطی به اوزان عوامل پژوهش دست پیدا خواهیم کرد.

مثال روش linmap فرض بر آن است که DM از دو گزینه مفروض نزدیکترین به ایده آل را انتخاب خواهد کرد و فاصله از ایده آل به صورت فاصله اقلیدسی وزین (di) برای گزینه Ai مورد توجه قرار می گیرد، همچنین اوزان Wj به منظور تبدیل مقیاس های موجود به مقیاس های یکسان بوده که ضمنا درجه اهمیت از هر شاخص را هم نشان می دهند.

گام های روش لینمپ

گام اول: تشکیل ماتریس تصمیم

ابتدا ماتریس تصمیم را تشکیل می­دهیم. ماتریس تصمیم این روش معیار-گزینه است یعنی ماتریسی که ستون های آن معیارها و سطرهای آن را گزینه های پژوهش تشکیل می دهند. و هر سلول نیز امتیاز هر گزینه نسبت به هر معیار است. این ماتریس تصمیم می تواند به صورت همزمان هم معیارهای کیفی و هم کمی را اختیار کند برای معیارهای کمی از عدد واقعی و برای معیارهای کیفی بر اساس طیف پاسخ می دهیم.

گام دوم: تشکیل ماتریس مقایسه گزینه ­ها

در این گام با استفاده از نظرات خبرگان گزینه­ ها را دو به دو با هم مقایسه می­کنیم که در مجموعه زیر آورده شده است.

جزوه آموزش روش لینمپ LINMAP به همراه مثال

گام سوم: تشکیل مدل برنامه ریزی خطی

برای تشخیص برتری هر گزینه بر دیگری، فواصل اقلیدسی وزنی تا گزینه ایده ­ال فرضی A* مدنظر تصمیم ­گیرنده است که برای هر گزینه A1 به صورت زیر تعریف می­شود.

جزوه آموزش روش لینمپ LINMAP به همراه مثال

که در آن Wj ها و vj ها در ابتدا مجهولات یا متغیرعای مستقل مساله در تابع هدف به حساب می ­آیند. Vij ها نیز معلومات یا پارامترهای مدل محسوب می­ شوند.

گام چهارم: تشکیل مدل برنامه ریزی خطی

تابع هدف مدل برنامه­ ریزی لینمپ به صورت مینیمم سازی فاصله هر گزینه از مقدار ایده ­ال است و طبق آن محدودیت­ های مساله را می­ نویسیم.

فرمت جزوه linmap: یک فایل PDF شامل 16 صفحه


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید

جزوه آموزش روش لینمپ LINMAP به همراه مثال


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هشت =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+