تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / تکنیک تاپسیس (TOPSIS) توسعه یافته
تاپسیس توسعه یافته

تکنیک تاپسیس (TOPSIS) توسعه یافته

تکنیک تاپسیس (TOPSIS) توسعه یافته
4.2 امتیاز در مجموع 9 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

مقدمه

روش تاپسیس (TOPSIS) از تکنیک های مشهور و پرطرفدار در تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) است به صورت دقیقتر بخواهیم بیان کنیم این تکنیک در زمره رویکرد تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) است یعنی با هدف رتبه بندی چند گزینه با استفاده از تعدادی شاخص می باشد. در سالهای مختلف محققان زیادی بر روی روش تاپسیس فعالیت های مختلفی را انجام دادند از جمله ترکیب این روش با تکنیک های دیگر تصمیم گیری چند معیاره مانند ترکیب روش تاپسیس با روش AHP و یا پیاده سازی این روش در محیط های فازی و یا خاکستری.

در مطالب پیشین به یک مدل از تکنیک های گسترش یافته شامل تاپسیس بهبود یافته پرداختیم که برای مطالعه می توانید وارد لینک روش تاپسیس بهبود یافته رجوع کنید. روش تاپسیس بهبود یافته با افزودن سه دو فاصله جدید به روش تاپسیس از جمله فاصله همینگ و فاصله خاکستری باعث بهبود نتایج روش تاپسیس شده است که به صورت مفصل به آن پرداخته شد. در این مطلب نیز حالت دیگری نیز از گسترش روش تاپسیس بنام تاپسیس توسعه یافته می پردازیم و گام های آن را ذکر خواهیم کرد.

گام های روش تاپسیس توسعه یافته

بر اساس مقاله Shih 2007 گام های توسعه یافته تاپسیس (topsis) به صورت زیر می باشد.

نکته: این روش در مواقعی استفاده می شود که در مدل تاپسیس از نظر چند تصمیم گیرنده استفاده شود. در صورتی که داده های تاپسیس به صورت داده واقعی و کمی باشد و یا نظر یک تصمیم گیرنده اعمال شود از این تکنیک توان استفاده کرد و پیشنهاد می شود از روش تاپسیس سنتی و یا تاپسیس بهبود یافته استفاده شود.

گام اول: تشکیل ماتریس تصمیم

اولین گام در تمامی مدل های تصمیم کیری چند معیاره تشکیل ماتریس تصمیم است این ماتریس در روش تاپسیس به صورت یک ماتریس بیان می شود که از معیارها و گزینه های مساله تشکیل شده است این ماتریس تصمیم در اختیار چند خبره قرار داده می شود تا نظرات خود را در مورد امتیاز هر گزینه نسبت به هر معیار بر اساس طیف های مختلف کلامی بیان کنند.

گام دوم: نرمال سازی ماتریس تصمیم

در این گام ماتریس تصمیم هر پاسخ دهنده را بر اساس رابطه زیر نرمال می کنیم. در رابطه زیر xij در واقع ارزیابی گزینه i بر اساس معیار j است.

نرمال سازی تاپسیسگام سوم: وزن دار کردن ماتریس نرمال

در این گام باید وزن معیارها را در ماتریس نرمال ضرب کرد. این وزن معیارها باید توسط تکنیک های دیگر از جمله روش آنتروپی، روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی AHP ، روش SWARA و … محاسبه می شود و سپس وارد تاپسیس می شود آموزش تمامی این روشهای محاسبه وزن در این سایت آورده شده است.

گام چهارم: تعیین ایده آل های مثبت (A+) و منفی (A-)

در این گام بر اساس نوع معیارها ایده آل مثبت و منفی را بر اساس رابطه زیر مشخص می کنیم این رابطه بیان می کند چنانچه معیار جنبه سود داشته باشد ایده آل مثبت برابر با max درایه و ایده آل منفی برابر با min درایه است. و برای معیارهایی که جنبه هزینه دارند به صورت بالعکس.

محاسبه ایده آل تاپسیس بهبود یافته

گام پنجم: تعیین فاصله گزینه ها از ایده آل ها

در این گام فاصله گزینه ها را از ایده آل ها مشخص می کنیم. که با استفاده از رابطه زیر انجام می گیرد. همانطور که ملاحظه می شود تمامی گام ها تا اینجا همانند روش تاپسیس سنتی است با این تفاوت که تک تک گام ها برای هر پاسخ دهنده باید صورت بگیرد.

فاصله در تاپسیس

گام ششم: ادغام فواصل گزینه ها

در این گام با استفاده از رابطه زیر فواصل گزینه ها از ایده آل ها را که توسط هر پاسخ دهنده محاسبه شده است را ادغام می کنیم. در واقع این رابطه بیان می کند برای دستیابی به یک فاصله ادغام شده باید از فواصل بدست آمده از نظرات همه پاسخ دهندگان میانگین هندسی گرفته شود.

ادغام در روش تاپسیس توسعه یافتهگام هفتم: محاسبه امتیاز هر گزینه

در این گام با استفاده از رابطه زیر امتیاز هر گزینه را بدست می آوریم و بر اساس آن گرینه ها را رتبه بندی میکنیم. امتیاز هر گزینه عددی بین صفر و یک است و هرچقدر به یک نزدیکتر باشد نشان از برتر بودن گزینه دارد.


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

انجام پروژه تصمیم گیری چند معیاره mcdm

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس (مشاوره و تحلیل)
تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+