مثال روش anp-topsis

مثال روش ترکیبی ANP-TOPSIS

در این مثال هدف تعیین استراتژی ماتریس SWOT با استفاده از ترکیب روش ANP و تاپسیس است. در مدل های تصمیم گیری چند معیاره استفاده از روشهای ترکیبی همواره بسیار حائز اهمیت است در مدل SWOT نیز ابتدا با استفاده از شناسایی نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید، استراتژی های تصمیم گیری تعیین می شود سپس به تعیین اهمیت این استراتژی ها پرداخته می شود.

روش ANP در سال 1996 توسط ساعتی معرفی شد این روش فرم کامل تر روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) است در روش ANP حالت شبکه ای بین عوامل پژوهش ایجاد می شود و روابط درونی نیز در نظر گرفته می شود.روش شباهت به گزینه ایده آل (TOPSIS) در سال 1981 توسط یون و هوانگ ارائه شد. هدف این روش رتبه بندی گزینه های پژوهش می باشد.

در مثالی که در این پست آورده شده است مساله در دو حالت بررسی می شود یکی استفاده از روش ANP برای رتبه بندی نهایی گزینه ها و دوم استفاده از روش ترکیبی ANP-topsis برای رتبه بندی گزینه ها. در حالت دوم ابتدا با استفاده از روش ANP اوزان معیارها و زیرمعیارها محاسبه می شود و سپس با استفاده از این اوزان ماتریس تصمیم تاپسیس تشکیل می شود تا گزینه های پژوهش که در اینجا 4 استراتژی هستند رتبه بندی شوند.

مثال: مدیرعامل شرکتی میخواهد با توجه به عوامل قوت، ضعف، فرصت و تهدید بهترین استراتژی را برای شرکت انتخاب کند این میعارها و زیر معیارها به صورت زیر می باشند.

معیارزیرمعیارگزینه
نقاط قوت (S)سرمایه فکری (S1)

تیم مدیریت متخصص (S2)

کارگران ماهر (S3)

کیفیت بالای محصولات (S4)

پیوستن به بازارهای فروش پر رونق (SO)

فاصله گرفتن از مشتریان اروپایی (WO)

سرمایه گذاری در کشورهای بلوک شرق (ST)

عقد قرار دادهای  سبک (WT)

نقاط ضعف (W)عدم مقبولیت عمومی کالای داخلی (w1)

هزینه های بالای انرژی (w2)

فاصله زیاد تا مراکز فروش محصول (w3)

فرصت (O)استقلال کشور (o1)

دستیابی به بازارهای جدید خارجی (o2)

جذب منابع برای سرمایه گذاری (o3)

تهدید (T)خطر محصولات ارزان قیمت چینی (t1)

نرخ بالای ارز (t2)

نامعلوم بودن وضع سیاسی و اقتصادی (t3)

مشکلات فعلی و ممکن در خاورمیانه (t4)

همچنین روابط درونی بین معیارهای اصلی در شکل زیر آورده شده است. همچنین این مساله مدل ANP آن در نرم افزار سوپر دسیژن (Super decision) و مدل تاپسیس آن در اکسل پیاده سازی شده است.

مثال روش ترکیبی ANP-TOPSIS

حل مساله با استفاده از روش ANP

در گام اول باید مدل پژوهش را در نرم افزار سوپر دسیژن رسم نمود مدل ANP به همراه روابط درونی در نرم افزار سوپر دسیژن در شکل زیر آورده شده است. در این شکل همانطور که نشان داده شده است یک کلاستر هدف، یک کلاستر معیار، زیر معیار و Alternative داریم. سپس در هر کلاستر گره های معیار قرار دارند. در شکل زیر در بالای کلاستر معیار یک حلقه دیده می شود که این نشان دهنده روابط درونی بین معیارهای اصلی است.

مثال روش ترکیبی ANP-TOPSIS

در گام دوم باید مقایسات زوجی را انجام داد این مقایسات زوجی در تمامی سطوح ANP انجام می شود سپس با توجه به این مقایسات زوجی، سوپر ماتریس های ANP تشکیل می شود و با استفاده از سوپر ماتریس حدی (نهایی) وزن نهایی گزینه ها حاصل می شود که در شکل زیر آورده شده است.

مثال روش ترکیبی ANP-TOPSIS

همانطور که در شکل بالا آورده شده است استراتژی پیوستن به بازارهای فروش پر رونق (SO) رتبه اول را کسب کرده است. استراتژی های فاصله گرفتن از مشتریان اروپایی (WO)، سرمایه گذاری در کشورهای بلوک شرق (ST) و عقد قرار دادهای سبک (WT) به ترتیب رتبه های دوم تا چهارم را کسب کرده اند.

حل مساله با استفاده از روش ANP-TOPSIS

در این بخش که از روش ترکیبی استفاده می شود باید تنها مدل را تا سطح معیارها و زیرمعیارها در نرم افزار سوپر دسیژن (superdecision) رسم کرد. و سپس مقایسات زوجی را انجام داد و اوزان نهایی زیرمعیارها را استخراج نمود که در شکل زیر آورده شده است.

مثال روش ترکیبی ANP-TOPSIS

در گام دوم با استفاده از این اوزان نهایی معیارها، ماتریس تصمیم تاپسیس را تشکیل می دهیم ماتریس تصمیم تاپسیس یک ماتریس معیار-گزینه است یعنی زیرمعیارها در ستون ماتریس و گزینه ها در سطر قرار میگیرند و هر سلول نیز امتیاز هر گزینه نسبت به هر زیرمعیار است. سپس با پیاده سازی گام های روش تاپسیس (topsis)، رتبه بندی نهایی گزینه ها حاصل می شود که در شکل زیر آورده شده است.

مثال روش ترکیبی ANP-TOPSIS

توجه: در این مثال دو روش مهم و پرکاربرد تصمیم گیری چند معیاره اشاره شد که آموزشهای گام به گام این روشها در این سایت نیز قرار دارد که با یک سرچ ساده قابل دستیابی است.


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه های خود با این روش را دارید با ما تماس بگیرید| 09338859181

مثال روش ترکیبی ANP-TOPSIS


مطالب مشابه و مرتبط

  • روش ترکیبی ANP و تاپسیس
  • مثال روش anp-topsis
  • پیاده سازی Anp در سوپر دسیژن
4٫8

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 7 =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+