تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / مقاله-یادداشت / پیاده سازی تولید ناب و 5s
پیاده سازی تولید ناب و 5s

پیاده سازی تولید ناب و 5s

پیاده سازی تولید ناب و 5s
4 امتیاز در مجموع 3 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

فلسفه وجودی ابزار مدیریتی 5S

فلسفه وجودی ابزار مدیریتی 5S

یکی از ابزارهای ابتدایی پیاده سازی تولید ناب 5S می باشد که در علم مدیریت ابزار شناخته شده ای میباشد اما مطلب مهم در این خصوص نحوه پیاده سازی این ابزار و نهادینه کردن آن در فرهنگ جاری سازمان می باشد. عبارت 5S بر اساس حروف ابتدای پنج لغت ژاپنی برگزیده شده است:

  • Seiri : جداسازی
  • Seiton: مرتب سازی
  • Seiso: پاکیزه سازی
  • Sekitsu : استاندارد سازی
  • Shitsuke : مستمر سازی

برخلاف ظاهر ساده نظام 5S که در تصور اغلب افراد صرفا پاکیزه سازی محیط کار میباشد این ابزار بسیار کاربردی تر و همچنین پیاده سازی آن مستلزم صرف زمان زیاد، کار تیمی و حمایت مناسب مدیریت ارشد میباشد. در خصوص جداسازی که به منظور ساماندهی محیط کاری کارکنان میباشد می بایست اقلام ضروری و غیر ضروری مشخص گردند . نکته قابل تامل در این مورد این است که اجازه بدهید کارکنان خود تصمیم بگیرند که چه چیزهایی ضروری و غیر ضروری در محیط کاری هر فردی است و به هیچ عنوان نیازی نیست فرد دیگری در این زمینه برای کارکنان تصمیم گیری نماید. توجه داشته باشید هیچکس به اندازه فردی که دارد در آن محیط کار میکند به اقلام ضروری یا غیر ضروری اشراف ندارد و ثانیا با واگذاری این تصمیم گیری به فرد شما مشارکت کارکنان را جلب می نمایید و در مراحل بعدی این افراد با شما همگام خواهند بود.

مورد بعدی مرتب سازی میباشد، در این مرحله کارکنان باید برای اقلامی که در مرحله قبل ضروری و یا عدم ضرورت آن ها تشخیص داده شده جایگاهی پیدا کنند. در اغلب موارد کارکنان جهت مرتب سازی و اختصاص جایگاهی برای ابزارهای مورد نیاز امکانات لازم مانند قفسه، کمد، برچسب ها، فایل ها، ادوات جانمایی و غیره را در اختیار ندارند. بنابراین وظیفه مدیریت ارشد می باشد که در این خصوص به کمک کارکنان شتافته و با در اختیار قرار دادن امکانات مورد نیاز اهمیت موضوع نظام آراستگی و تعهد خود را به این امر به کارکنان نشان دهد.

گام بعدی پاکیزه سازی میباشد، در این مرحله کارکنان به تمیز کردن ابزارها، ماشین آلات، دستگاه ها و سایر اشیاء مورد استفاده میپردازند. اما این تمام ماجرا نیست باید توجه داشت این پاکیزه سازی در واقع بمنظور نگهداری استفاده میشود. تمیز نگهداشتن اجزا ماشین آلات و ابزارآلات بهترین راه جهت بازرسی و پیدا نمودن عیوبی است که در آینده رخ میدهد. بدین ترتیب شما از صحت عملکرد دستگاه ها و ابزارها اطمینان داشته و قادر خواهید بود در اغلب موارد از خرابی های احتمالی جلوگیری بعمل آورید. از لحاظ روانشناسی تیپ های شخصیتی متفاوتی در کارکنان وجود دارد، افرادی به تمیزی محیط کار علاقمند بوده و بصورت خودکار محیط کاری پاکیزه ای دارند و برای برخی دیگر بی اهمیت بوده و یا گاهی در این خصوص مقاومت هم نشان میدهند. این وظیفه مدیریت است که تعهد به تمیزی محیط کار و انگیزه لازم را در کارکنان ایجاد نماید تا همه کارکنان به داشتن اخلاق حرفه ای در محیط کار عادت کنند.

مورد بعدی استاندارد سازی است و به اجرای منظم سه اس قبلی اهتمام دارد. در این مرحله میبایست با تهیه چک لیست متناسب برای کارکنان فرایند سه اس قبلی جهت پیاده سازی استاندارد شده و کارکنان بتوانند با بهره گیری از این چک لیست ها وظایف خود را بنحو احسن انجام دهند. بعبارت دیگر این مرحله یعنی تعیین یک روال منظم و زمان های دقیق برای ایجاد نظم و ترتیب و نگهداری. توجه نمایید که لازمه موفقیت در این مرحله ایجاد انگیزه و حس مسئولیت پذیری و تعهدکاری در کارکنان میباشد و هدف نهایی این است که بکارگیری ابزار 5S منجر به نهادینه شدن فرهنگ اخلاق حرفه ای گردد. در اینصورت کارکنان بصورت خودجوش همواره در صدد پاکیزه نگاه داشتن محیط کاری، حفظ و نگهداری ادوات تحت کنترل خود خواهند بود.

مورد آخر مستمر سازی یا حفظ انضباط در اجرای 5 اس ، یک مسئولیت مدیریتی است. مدیریت میبایست ساز و کار بازرسی در سیستم ایجاد نماید که بتواند از اجرای صحیح ابزار 5S در سیستم اطمینان حاصل نماید. بازرسی های منظم و مستمر، گزارش مشکلات احتمالی و عزم مدیریت جهت برطرف سازی مشکلات و درگیر کردن کارکنان در این موضوع منجر به ایجاد نظام پایدار 5S میگردد و خیلی زود نتایج مثبت این ابزار برای کارکنان و مدیریت آشکار خواهد شد.

نویسنده: حامد عطایی نظری

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی صنایع

Ataei.eng@gmail.com

 

تولید ناب کلید افزایش بهره وری در ایران

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+