تبلیغ دوم صنایع بیست
نرم افزار AHP فازی

دانلود نرم افزار AHP فازی

دانلود نرم افزار AHP فازی
4 امتیاز در مجموع 2 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش AHP فازی یکی از روشهای تصمیم گیری چند معیاره است که هدف آن محاسبه وزن معیارها و گزینه ها در محیط فازی است. محیط فازی برا غلبه بر عدم قطعیت ها و ابهامات موجود در تصمیم گیری اجرا می شود که اولین بار توسط آقای لطفعلی زاده ارائه شد. روش AHP فازی توسط سه تکنیک حل می شود که در این پست علاوه بر توضیح این سه تکنیک، نرم افزار AHP فازی آموزش داده می شود. در این نرم افزار فقط کافیست اطلاعات اولیه پرسشنامه را وارد نمایید به صورت خودکار پرسشنامه ها را ادغام میکند و ماتریس مقایسه زوجی ادغامی را نمایش می دهد و وزن ها را تعیین میکند.

در روش AHP فازی ابتدا باید بر اساس مدل سلسله مراتبی مقایسات زوجی را تشکیل داد این مقایسات زوجی توسط طیف های مختلف فازی پاسخ داده می شوند یکی از طیف های مهم فازی طیف 9 تایی است که در شکل زیر آورده شده است.

مقیاس AHP فازی

از کدام تکنیک AHP فازی استفاده کنیم؟

سه تکنیک حل روش AHP فازی در این قسمت معرفی می شود

1- روش آنالیز توسعه چانگ

2- روش بهبود یافته AHP فازی

3- روش اولویت بندی فازی

از بین این سه روش، روش بهبود یافته AHP فازی از الگوریتم و محاسبات ساده ترین نسبت به دو روش دیگر برخوردار است. روش آنالیز توسعه چانگ در بسیاری از مواقع وزن صفر یا منفی برای معیارهای پژوهش ارائه می دهد که این جواب اشتباه نیست اما وزن صفر در تصمیم گیری عرف نیست بنابراین برای رفع این مشکل در بعضی مواقع باید تکنیک تصمیم گیری به بهبود یافته و یا اولویت بندی فازی تغییر دهیم. دو روش آنالیز توسعه چانگ و بهبود یافته نرخ ناسازگاری را به صورت خودکار حساب نمیکنند و باید توسط الگوریتم های دیگر ابتدا نرخ ناسازگاری را محاسبه کنیم و سپس اوزان توسط این دو روش بدست آیند. روش اولویت بندی فازی علاوه بر محاسبه اوزان، نرخ ناسازگاری را در درون مدل خود بدست می آورد.

حل مدل AHP فازی توسط نرم افزارروش آنالیز توسعه چانگ

روش چانگ یکی از تکنیک های حل مدل AHP فازی است. در لینک زیر این آموزش این روش و نرم افزار ویژه روش AHP فازی چانگ قرار داده شده است. دو نرم افزار از این روش قرار داده شده است یکی در اکسل و یکی در متلب، فقط کافیست طبق فیلم زیر ماتریسهای اولیه را وارد کنید.

دانلود آموزش و نرم افزار روش AHP فازی چانگ

حل مدل AHP فازی توسط نرم افزار روش اولویت بندی فازی

این روش توسط آقای میخایلوف در سال 2004 ارائه شد. در این روش ماتریس مقایسات زوجی روش AHP فازی به یک مدل بهینه سازی تبدیل شده و سپس توسط نرم فزارهای بهینه سازی مانند لینگو و یا گمز حل می شود. نرم افزار این روش نیز تحت اکسل تهیه شده است در این روش نیز فقط کافیست ماتریس اولیه را وارد کنید خود کار ماتریس ادغام شده را نمایش می دهد و سپس با یک عملیات کپی و paste ساده وزن تمامی معیارها نمایش داده می شود. در فیلم زیر توضیحات این روش و نحوه کار آمده است.

دانلود آموزش و نرم افزار روش اولویت بندی فازی میخایلو

تکنیک بهبود یافته (بسط یافته) برای حل مدل AHP فازی

اصل این تکنیک توسط آقای باکلی ارائه شد. این روش موسوم به روش میانگین هندسی باکلی است. نرم افزار این روش در قالب اکسل نیز قرار داده شده است فقط کافیست تعداد معیار خود را انتخاب کنید و ماتریس را وارد نمایید خودکار محاسبات انجام می شود و وزن نهایی نمایش داده می شود.

دانلود آموزش و نرم افزار روش AHP فازی بهبود یافته (بسط یافته)


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید


 

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+