خانه / پروژه و پایان نامه / شناسايي، تدوين و مهندسي مجدد فرآیندهای استراتژیک شرکت برق
پروژه مهندسی مجدد در شرکت برق

شناسايي، تدوين و مهندسي مجدد فرآیندهای استراتژیک شرکت برق

دانلود رایگان پروژه مهندسی مجدد (BPR) در شرکت برق. در این پروژه به شناسایی و تدوین و مهندسی مجدد فرایندهای استراتژیک در شرکت برق استان هرمزگان برداخته می شود.

دلایل و ضرورت استفاده از مهندسی مجدد فرآیندها

بررسی و تحلیل وضعیت حداقل چهار شرکت برق منطقه­ ای و شرکت­های زیر مجموعه آن­ها و به تبع آن شرایط کلان صنعت برق کشور، حاکی از آن است که دلایل موجهی برای جدی تلقی شدن موضوع فرآیندهای سازمانی در شرکت­های برق منطقه­ ای وجود دارد که در ادامه به آن­ها اشاره می­شود:

1- کهولت سازمان:

سازمان­ها نیز همانند هر موجود زنده­ای دوره عمر دارند. توالی این دوره شامل مراحل پیدایش، طفولیت، رشد سریع، بلوغ، تکامل و … است. تجربه نشان می­دهد که بیشتر سازمان­ها پس از دوره تکامل و ثبات به ورطه عدم خلاقیت و روزمرگی در انجام فرآیند­ها و وظایف خود می­ افتند. این حقیقت را می­توان در کیفیت و تنوع محصولات و خدمات این گونه سازمان­ها مشاهده کرد.

شرکت­های برق منطقه ­ای در دوره اشرافیت و بوروکراسی چرخه عمر خود قرار داشته و کرختی و سنگینی آن­ها در ارائه خدمت به مشتریان، بازطراحی فرآیندهای کلیدی­شان را گوشزد می­نماید.

از جمله ویژگی­ های بارز و نامبارک شرکت­ های برق منطقه ­ای که عوارض ناشی از این دوره عمر آنهاست، می­توان به عدم توسعه سیستم­ها و فرآیندهای سازمان در مقایسه با زیرساخت­های سخت افزاری آن اشاره کرد. به عبارتی ابزارها، تکنولوژی و سایر زیرساخت های سخت افزاری سازمان ( با توجه به مشهود بودنشان) با گذشت زمان به طور نسبی توسعه یافته، ولی شیوه انجام کار­ها و ارائه خدمات و زیرساخت­های نرم­ افزاری ( به واسطه نامشهود بودن آن­ها) به تناسب بهبود نیافته­ اند.

2- گرفتاری در چنبره قوانین و مقررات:

شرکت­های برق منطقه­ ای به عنوان شرکت­های زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی توانیر به ارائه خدمات عمومی تولید، انتقال و توزیع انرژی برق مشغول هستند. نظر به طیف گسترده سازمان­ها  و نهادهای ناظر بر فعالیت­های شرکت­های برق از جمله وزارت نیرو، توانیر، سازمان­های نظارتی و … ارائه خدمات به مشتریان ( فروش انشعاب و انرژی) در بیشتر موارد با فرآینــدهای پیچیده، ناکارا، سـرشار از فعالیت­های کنترلی غیر ارزش­ افزا و … انجام می­پذیرد. وجود چنین شرایطی، الزام و بهانه کافی برای استفاده از ابزاری برای ساده سازی فرآیند­های پیچیده را، ارائه می­ دهند.

3- ارائه خدمات عمومی به جامعه:

با توجه به ویژگی­های مفهومی و ذاتی ابزار BPR، کارکرد آن در سازمان­هایی که ماهیت خدمت رسانی دارند (در مقایسه با سازمان­های تولیدی) بسیار مشهود است. این موضوع در شرکت­های برق منطقه­ای ( نظر به ارائه خدماتی عمومی به تمام افراد جامعه) بسیار قابل توجه است.

4- مشکل نقدینگی و هزینه­ های سرسام­ آور:

کمبود نقدینگی، یگانه مشکل عمومی بیشتر شرکت­های فعال، در صنعت برق ایران است. این مهم علاوه بر حدود 100 شرکت دولتی فعال در این عرصه، گریبان گیر شرکت­ های پیمانکاری این صنعت نیز شده است. این مشکل در چند سال اخیر و با تثبیت نرخ تعرفه فروش برق در کشور از شدت دو چندانی برخوردار شده است. شدت هر چه بیشتر این درد و ارزش یافتن هر ریال بودجه شرکت­های برق منطقه ­ای، موجب وثوق آن­ها به این مفاهیم و الزام کاهش جدی­ تر هزینه­ ها با استفاده از ابزار­هایی چون BPR می­شود.

5- عملیاتی شدن اصل 44 قانون اساسی:

اراده جدی دولت به خصوصی ­سازی شرکت ­های دولتی و آماده شدن تدریجی شرایط برای فعالیت بخش خصوصی در زمینه­ هایی است، که پیش ­تر امکان عرض اندام کمتری در آن­ها برای این بخش وجود داشت. صنعت برق ایران ( به ویژه نیروگاه­ ها و شرکت­ های توزیع) نیز از این روند جدا نیستند و بدیهی است که تحقق این مهم، نیاز به بنگاهی کارآمد با فرآیندهایی چابک و حساس به هزینه دارد.

وجود و تحقق تدریجی تمام یا بخشی از موضوعات مورد اشاره در فوق، عزم جدی شرکت­های برق منطقه­ ای را برای بازنگری در شیوه انجام فرآیندهای خود با هدف نیل به فرآیندهایی چابک و کاهش حداکثری هزینه­ های عملیاتی برانگیخت.

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 4 =

مشاوره و انجام تخصصصی پروژه ها، مقالات و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+