نرم افزار تاپسیس فازی

نرم افزار تاپسیس فازی

نرم افزار تاپسیس فازینرم افزار تاپسیس فازی

نرم افزار تاپسیس فازی

در این پست به آموزش نرم افزار تاپسیس فازی (fuzzy topsis) خواهیم پرداخت. روش تاپسیس فازی از روشهای تصمیم گیری چند معیاره است که هدف آن رتبه بندی گزینه ها بر اساس تعدادی معیار یا شاخص است. نرم افزار تاپسیس فازی نیز تمام مراحل این روش را به صورت خودکار انجام داده و خروجی نهایی را در نرم افزار اکسل نمایش می دهد. یعنی برای مساله خود تنها کافیست که ماتریس تصمیم اولیه را وارد کنید سپس دکمه اجرا را بزنید تمام خروجی ها در اکسل قرار خواهند گرفت. در لینک زیر علاوه بر این نرم افزار، فیلم آموزش  تئوری تاپسیس فازی نیز قرار داده شده است تا دوستان عزیز با گام های آن آشنا شوند و بتوانند به صورت دستی نیز محاسبات را پیش ببرند.

مراحل اجرای نرم افزار تاپسیس فازی

بعد از تهیه این نرم افزار از لینک زیر، در فایل اکسل همراه فایل، ماتریس تصمیم اولیه خود را وارد کنید وزن معیارها و نیز نوع معیارها (از نظر مثبت و منفی) را وارد کنید سپس یک فایل با پسوند p وجود دارد آن را با نرم افزار متلب باز کنید (این نرم افزار در قالب متلب نوشته شده است اما نیاز به یادگیری متلب برای شما ندارد) فقط کافیست فایل نرم افزار را با متلب باز کنید و سپس گزینه Run را کلیک کنید. نرم افزار به صورت خودکار اطلاعات را از فایل اکسل همراه میخواند و محاسبات را انجام داده و در خروجی اکسل چاپ می کند. چنانچه نیازمند مشاوره دارید با ما تماس بگیرید.

ماتریس تصمیم روش تاپسیس فازی شامل ماتریس معیار-گزینه است یعنی سطرها گزینه وستون ها معیار یا زیرمعیار. همچنین باید وزن معیارها از روشهای دیگری نظیر آنتروپی شانون یا AHP یا روش BWM محاسبه شود و به روش تاپسیس داده شود.

جهت ورود به صفحه نرم افزار تاپسیس فازی اینجا را کلیک کنید


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =