پرسشنامه تاپسیس فازی

پرسشنامه تاپسیس فازی

روش تاپسیس فازی (fuzzy topsis) یکی از روشهای تصمیم گیری چند معیاره است که در مقالات و پایان نامه های رشته های علوم انسانی و مهندسی صنایع بسیار استفاده می شود. در گام اول باید پرسشنامه تاپسیس فازی طراحی شود تا در اختیار خبرگان قرار گیرد و نظرات اخذ گردد و در گام های بعد گام های این روش پیاده سازی شود. پرسشنامه این روش شامل یک ماتریس معیار-گزینه است. که هر سلول امتیاز هر گزینه نسبت به هر معیار است. در گام بعد این امتیازات به عدد فازی تبدیل می شود. حتما به یاد داشته باشید که روش تاپسیس و یا تاپسیس فازی فقط و فقط برای رتبه بندی گزینه (آلترناتیو) است و در مواقعی که مدل شما فقط دارای معیار و زیرمعیار است از این روش به هیچ عنوان نمی توان استفاده نمود.

طیف کلامی در تاپسیس فازی

هنگام پر کردن پرسشنامه تاپسیس فازی دو مدل معیار داریم معیارهای کمی و کیفی. برای معیارهای کمی عدد واقعی که در دسترس است را قرار میدهیم و برای معیارهای کیفی باید بر اساس یک طیف امیتازات داده شده را اختصاص دهیم. به عنوان مثال در زیر دو طیف 5تایی و 7 تایی آورده شده است.

جدول1: طیف 7 تایی تاپسیس فازی

پرسشنامه تاپسیس فازی

جدول2: طیف 5 تایی تاپسیس فازی

پرسشنامه تاپسیس فازی

ادغام پرسشنامه های تاپسیس فازی

بعد از قرار دادن پرسشنامه ها در اختیار پاسخ دهندگان و سپس پاسخگویی آنها باید همه پپرسشنامه ها تبدیل به یک پرسشنامه ادغام شده شود در روش تاپسیس فازی برای ادغام پرسشنامه ها از روش میانگین حسابی استفاده می شود یعنی برای چند عدد فازی کافیست از درایه های اول و دوم و سوم به صورت جدا میانگین حسابی گرفته شود تا ماتریس تصمیم ادغام شده نهایی حاصل گردد. و سپس کلیه گام های تاپسیس فازی بر روی ماتریس ادغام شده صورت گیرد.

از طریق لینک زیر می توانید فیلم آموزش نحوه تهیه پرسشنامه تاپسیس را به صورت کامل فرابگیرید


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

پرسشنامه تاپسیس فازی


مطالب مشابه و مرتبط

  • توضیحات پرسشنامه تاپسیس
  • ادغام پرسشنامه های تاپسیس فازی
4٫8

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

توجه مهم: دوستان عزیز چنانچه هنگام خرید فایل با پیغام "قطع بودن درگاه پرداخت" مواجه شدید با شماره 09338859181 تماس بگیرید.تماس باما
+