تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / تکنیک BSC (کارت امتیازی متوازن) و تاپسیس

تکنیک BSC (کارت امتیازی متوازن) و تاپسیس

تکنیک BSC (کارت امتیازی متوازن) و تاپسیس
2.5 امتیاز در مجموع 4 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش BSC و تاپسیس

استفاده از روشهای ترکیبی در مدل های تصمیم گیری همیشه باعث ساده تر شدن و کاربردی تر شدن مساله می شود. تکنیک BCS یا کارت امتیازی متوازن یکی از مدل های معروف ارزیابی عملکرد است از این مدل دارای 4 بعد؛ مشتری، فرایندهای داخلی، مالی، آموزش و یادگیری است. ترکیب این مدل با روش تاپسیس (TOPSIS) از پرطرفدارترین مدل های ترکیبی ارزیابی عملکرد با تکنیک های تصمیم گیری چند شاخصه است. روش تاپسیس رتبه بندی گزینه ها را بر اساس شباهت به راه حل ایده‌آل انجام می دهد. در این روش ترکیبی ابتدا بر اساس ابعاد اصلی BSC، معیارهای و زیرمعیارهایی مناسب با موضوع پژوهش احصاء می کنیم.

مثال روش BSC و تاپسیس

فرض کنیم میخواهیم ارزیابی عملکرد تعدادی از شعبات بانک را با روش ترکیبی کارت امتیازی متوان و روش تاپسیس بررسی کنیم. پس در گام اول عوامل BSC را برای بانک از منابع موجود استخراج می کنیم:

ارزیابی عملکرد BSC بانک

در گام بعد باید وزن معیارها و زیرمعیارها را با استفاده از روشهایی همچون روش AHP یا روش ANP محاسبه نمود. برای این کار ابتدا باید مقایسات زوجی معیارها و سپس مقایسات زوجی زیرمعیارها نسبت به هر معیار را ایجاد کرد و وزن آن ها را محاسبه نمود. در گتم بعد باید ماتریس تصمیم تاپسیس را ایجاد کرد سطرهای این ماتریس را گزینه ها (شعبات بانک) و ستون های آن را زیرمعیارها تشکیل می دهد همچنین یکی از ورودی های این تکنیک این است که وزن نهایی زیرمعیارها را وارد کنیم (همان وزن هایی که از روش AHP یا ANP بدست آمده اند).

ماتریس تصمیم تاپسیس

در گام بعد باید ماتریس تصمیم را نرمال کرد برای نرمال سازی باید هر عدد را بر جذر مجموع مربعات اعداد آن ستون تقسیم کرد تا عملیات بی بعد سازی صورت بگیرد.

ماتریس نرمال تاپسیس

در گام بعد باید ماتریس نرمال وزن دار را ایجاد کرد. این ماتریس از ضرب وزن زیرمعیارها که از روش AHP و یا ANP بدست آمده است را در ماتریس نرمال ضرب میکنیم.

ماتریس وزن دار تاپسیس

در این گام باید ایده آلهای مثبت و منفی زیرمعیارها را مشخص کرد اگر زیرمعیاری از نوع مثبت باشد ایده آل مثبت برابر با بزرگترین درایه آن ستون و اگر معیار منفی باشد ایده آل مثبت برابر با کوچکترین درایه آن ستون. برای ایده آل های منفی به صورت بالعکس.

ایده آل های مثبت و منفی

در گام بعد باید فاصله هر گزینه را از ایده آل مثبت و ایده آل منفی بدست آوریم. فاصله گزینه ها از ایده آل مثبت را با d+ و فاصله گزینه ها تا ایده آل منفی را با d- نشان می دهیم.

فاصله در تاپسیس

در گام نهایی باید شاخص شباهت گزینه ها را بدست آوریم. و بر اساس آن گزینه ها را رتبه بندی کنیم. هر چقدر شاخص شباهت یک گزینه بزرگتر باشد نشان دهنده برتری آن گزینه است.

ضریب نزدیکی تاپسیس


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

صفر تا 100 گسترش عملکرد کیفیت (QFD)


مطالب مشابه و مرتبط:

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 75% فیلم آموزش HSE | مدت زمان: 180 دقیقه | فقط 35هزار تومان | به مدت محدود |جهت دانلود کلیک کنید
+