خانه / مقاله-یادداشت / دانلود مقالات AHP فازی (تحلیل سلسله مراتبی فازی)

دانلود مقالات AHP فازی (تحلیل سلسله مراتبی فازی)

دانلود مقالات AHP فازی (تحلیل سلسله مراتبی فازی)دانلود مقالات AHP فازی (تحلیل سلسله مراتبی فازی)

تکنیک AHP فازی از تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره می باشد که هدف آن وزن دهی به عوامل و یا رتبه بندی گزینه های پژوهش می باشد. این تکنیک به حل مدل های سلسله مراتبی می پردازد یعنی مدلهایی که یک هدف و سپس تعدادی عامل و زیر عامل و یا آلترناتیو (گزینه) دارند. بحث فازی بودن آن به دلیل عدم قطعیت ها و وجود ابهامات در تصمیم گیری می باشد که باعث می شود نتایج دقیق تر شوند. امروزه مقالات زیادی با استفاده از این تکنیک حل می شوند که به نوبه خود یکی از پر کاربردترین تکنیک های تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) است.

به صورت کلی سه نوع رویکرد برای حل مدل AHP فازی داریم که در بیشتر مقالات استفاده می شود.

1- رویکرد آنالیز توسعه چانگ : این تکنیک از قدیمی ترین و پرکاربردترین رویکردهای حل مدل AHP فازی است اما این تکنیک یکسری محدودیت هایی دارد که با جستجو در این سایت می توانید آن ها را مطالعه کنید.

2- رویکرد بهبود یافته AHP فازی (میانگین هندسی باکلی): این رویکرد از ساده ترین و پرکاربردترین رویکردهای حل این مدل می باشد که به جرات می توان گفت علاوه بر سادگی در محاسبات، نتایج بسیار دقیقی ارائه می دهد. (پیشنهاد سایت برا مقالات و پایان نامه ها).

3- رویکرد میخایلوف (اولویت بندی فازی): این رویکرد در سال 2004 ارائه شد که از یک مدل برنامه ریزی غیرخطی برای محاسبه اوزان روش AHP فازی استفاده می کند. از ویژگی های منحصر به فرد این روش این است که با حل مدل آن علاوه بر اوزان، نرخ ناسازگاری نیز ارائه می دهد. اما البته الگوریتم آن کمی مشکل و وقت گیر است.

در لینک زیر تعدادی مقاله که با رویکردهای مختلف AHP فازی انجام شده اند جهت دانلود قرار داده شده است.

دانلود فایل


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه های خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید

دانلود مقالات AHP فازی (تحلیل سلسله مراتبی فازی)


 

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =