تبلیغ دوم صنایع بیست
روش واسپاس WASPAS

آموزش روش واسپاس (WASPAS)

روش واسپاس (WASPAS) یکی از روشهای نوین تصمیم گیری چند شاخصه است. که در سال 2012 توسط آقای زاوادسکاس و همکاران در پژوهشی معرفی شد. این روش ترکیبی از دو مدل WSM (مدل مجموع وزنی) و WPM (مدل ضرب وزنی) می باشد. این روش دارای دقت بیشتر در مقایسه با روشهای مستقل است.

این روش همانند روشهای آراس ، کوپراس ، تاپسیس و یا ویکور است. یعنی شامل ماتریس معیار-گزینه می باشد. و برای رتبه بندی گزینه ها نیازمند وزن معیارها است. این وزن معیارها میتوان از روش AHP یا روشهایی نظیر آنتروپی شانون ، آنتروپی خاکستری و یا روش جدید بهترین بدترین (BWM) محاسبه کرد. پرسشنامه روش واسپاس نیز دقیقا همانند پرسشنامه تاپسیس و یا ویکور است. یعنی همان پرسشنامه هست بدون هیچ تغییری.

گام های روش WASPAS

1- نرمال کردن ماتریس تصمیم: در این گام با استفاده از فرمولهای زیر ماتریس تصمیم را نرمال میکنیم. نرمال کردن برای معیارهای مثبت از فرمول اول و برای معیارهای منفی از فرمول دوم استفاده می کنیم. معیارهای مثبت، معیارهایی هستند که افزایش آن ها برای سیستم مفید باشد به عنوان مثال معیار “کیفیت”. و معیارهای منفی معیارهایی هستند که کاهش آن ها برای سیستم مفید باشد مثل “هزینه”. در این روش نرمال سازی تمامی شاخص ها به معیار مثبت تبدیل می شوند.

فرمول اول روش واسپاس wspas2- محاسبه اهمیت نسبی گزینه ها بر اساس روش WSM از طریق فرمول شماره 3- در واقع این رابطه همان ماتریس وزن دار هست که ماتریس نرمال در وزن معیارها ضرب شده است.

فرمول دوم روش واسپاس wspas3- محاسبه اهمیت نسبی گزینه ها بر اساس روش WPM از طریق فرمول شماره 4 – این رابطه نیز بیان می کند که ماتریس نرمال باید به توان وزن معیارها برسد.

فرمول سوم روش واسپاس wspas4- محاسبه معیار مشترک: در این گام با به نسبت مساوی و از طریق فرمول 3 و 4 اهمیت گزینه ها محاسبه می شود.

فرمول چهارم روش واسپاس wspasبر اساس مقدار Qi میتوان گزینه ها را رتبه بندی نمود. اما دقت و تاثیرگذاری روش WASPAS در این است که اهیت نسبی گزینه iام از طریق محاسبه لاندا در فرمول زیر محاسبه شود

فرمول پنجم روش واسپاس wspasبرای محاسبه لاندای بهینه بر مبنای انحراف معیارها از فرمول های زیراستفاده می شود.

فرمول ششم روش واسپاس wspas فرمول هفتم روش واسپاس wspasتوجه:متاسفانه تعدادی از مقالات فارسی که در این زمینه کار شده است در فرمول ها و محاسبات دچار اشتباهات فاحش شده اند لذا بیس کار خود را فقط مقاله اصلی این روش قرار دهید.

در زیر فیلم آموزش روش waspas قرار داده است

تمامی این مراحل در نرم افزار WASPAS تنها با یک کلیک به صورت خودکار انجام می شود. برای ورود به صفحه دانلود این نرم افزار اینجا را کلیک کنید


اگر نیازمند مشاوره و انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

انجام پروژه Ahp- anp- تاپسیس-ویکور-الکتره-دیمتل-فازی


مطالب مشابه و مرتبط:

  • آموزش روش WASPAS
  • گام های تکنیک واسپاس
4٫9

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 13 =

مشاوره و انجام تخصصصی پروژه ها، مقالات و پایان نامه های تصمیم گیری چند معیاره | تماس 09338859181
+