تبلیغ دوم صنایع بیست
خانه / آموزش های نرم افزاری و غیر نرم افزاری / روش ماباک (MABAC) قطعی و فازی
آموزش روش ماباک (MABAC) تصمیم گیری چند معیاره

روش ماباک (MABAC) قطعی و فازی

روش ماباک (MABAC) قطعی و فازی
3.7 امتیاز در مجموع 3 رای از 1 تا 5
جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

روش ماباک (MABAC)

در روش های تصمیم گیری چند شاخصه (MADM)، گاهی هدف وزن دهی به عوامل پژوهش و گاهی رتبه بندی گزینه های پژوهش است روشی که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت در زمره روشهای رتبه بندی گزینه است. روش ماباک (MABAC) از جدیدترین تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره است که جهت رتبه بندی گزینه ها در مدل های تصمیم گیری چند معیاره استفاده می شود این روش اولین بار توسط Pacumar & Cirovic (2015) ارائه شد. گام های این روش به صورت خلاصه در شکل زیر آورده شده است.

الگوریتم روش ماباک (MABAC) تصمیم گیری چند معیاره

گام های روش ماباک (MABAC)

1- تعیین معیارها و گزینه های پژوهش

اولین گام در این روش تعیین عوامل و گزینه های پژوهش است. در این قسمت می توان از مرور ادبیات و یا روشهایی همچون روش دلفی و یا دلفی فازی استفاده نمود تا عوامل پژوهش به درستی استخراج شوند.

2- تشکیل ماتریس تصمیم

دومین گام تشکیل ماتریس تصمیم است ماتریس تصمیمدر این روش به صورت معیار-گزینه است یعنی یک ماتریس که ستون های آن را معیارهای مساله و سطرها را گزینه ها تشکیل می دهند. و هر سلول نیز در واقع امتیاز هر گزینه نسبت به هر معیار است. این امتیاز می توان از طریق اعداد واقعی و یا از طریق طیف های کلامی داده شود.

3- نرمال سازی ماتریس تصمیم

در این گام باید ماتریس تصمیم مرحله دوم را نرمال کرد نرمال سازی با استفاده از روابط زیر صورت می گیرد چنانچه معیارها جنبه مثبت داشته باشند از رابطه اول و چنانچه معیارها جنبه منفی داشته باشند از رابطه دوم استفاده می شود.

نرمال سازی ماتریس تصمیم ماباک mabac

4- وزن دار کردن ماتریس نرمال

در این گام با استفاده از رابطه زیر ماتریس نرمال را وزن دار میکنیم. در رابطه زیر W وزن معیارها است که باید از روشهای دیگر نظیر روش آنتروپی شانون، روش AHP و یا تکنیک های جدیدتر همانند روش BWM و یا روش SWARA بدست آید.

وزن دار کردن ماتریس ماباک mabac

5- تعیین مرز ناحیه شباهت ماتریس (g)

در این بخش با استفاده از رابطه زیر برای هر معیار یک مرز ناحیه شباهت مشخص می شود در واقع باید از امتیازات هر معیار میانگین هندسی گرفته شود تا مرز ناحیه شباهت بدست آید.

تعیین ناحیه مرز شباهت ماتریس ماباک

6- محاسبه فاصله گزینه ها تا مرز ناحیه شباهت

در این بخش با استفاده از رابطه زیر فاصله گزینه ها را تا ناحیه g بدست می آید. در واقع باید ماتریس وزن دار را از ماتریس g کم کرد.

فاصله گزینه ها از ناحیه g در ماباک mabac

پس از مشخص شدن ماتریس Q، می توان با استفاده از حد بالایی مساحت (+G) و حد پایین مساحت (-G) وضعیت هر گزینه را مشخص کرد بر این اساس گزینه Ai متعلق به اجتماع مجموعه مذکور است که در شکل زیر نمایش داده شده است. بر این اساس حد بالای مساحت (+G) ناحیه ای است که گزینه ایده آل مثبت در آن قرار دارد و حد پایین مساحت (-G) ناحیه ای است که گزینه ضد ایده آل در آن قرار دارد.

بردار تعلق در روش ماباک mabac

میزان تعلق گزینه Ai به اجتماع بالا بر اساس رابطه زیر بدست می آید. بر اساس منطق روش ماباک، برای این که گزینه ای بهتر از بقیه باشد می بایست در منطقه بالای تخمین قرار بگیرد.

ناحیه تعلق در روش ماباک mabac

7- رتبه بندی نهایی گزینه ها

در این گام با استفاده از رابطه زیر امتیاز نهایی هر گزینه را مشخص کرده و بر اساس آن گزینه ها رتبه بندی می شوند.

رتبه بندی نهایی در روش ماباک mabac

روش ماباک فازی و خاکستری

پیاده سازی روشهای تصمیم گیری چند معیاره در محیط های فازی و خاکستری، باعث غلبه بر عدم قطعیت های تصمیم گیری و ابهامات آن می شود پس نتایج دقیق تری برای مدل خواهند داشت روش ماباک (MABAC) نیز به راحتی قابل پیاده سازی در محیط های فازی (fuzzy) و خاکستری (Grey) است.در این محیط ها قوانین مرتبط با این روشها استفاده می شود.


چنانچه نیازمند مشاوره رایگان و یا انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

انجام پروژه تصمیم گیری چند معیاره


مطالب مشابه و مرتبط

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 85 درصدی فیلم آموزش زمان سنجی به مناسبت سال جدید به مدت محدودجهت دانلود کلیک کنید
+