روش میرکا (MAIRCA)

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

فهرست مطالب
(با کلیک بر روی هر عنوان به آن بخش منتقل می شوید)

1- مقدمه
2- مراحل روش mairca
3- فیلم آموزش روش mairca در اکسل

مقدمه

روش MAIRCA (تجزیه و تحلیل مقایسه ای چند شاخصه ایده آل-واقعی) یکی از تکنیک های جدید تصمیم گیری چند معیاره است که برای انتخاب مناسب ترین گزینه ارائه شده است. این روش در سال 2014 توسط مرکز تحقیقات لجستیک دانشگاه دفاع در بلگراد توسعه یافت (منبع).در واقع این تکنیک در زمره روش های گزینه محور قرار می گیرد و عملکردی مانند روش تاپسیس، ماباک و دیگر روشهای موجود در این خانواده دارد. فرض اصلی روش MAIRCA در تعیین فاصله بین وزن های ایده آل و تجربی است. به طور کلی شکاف ها برای هر معیار، شکاف کل را برای هر گزینه توصیف می کند. در پایان، به رتبه بندی گزینه ها پرداخته می شود.در واقع در این روش بهترین گزینه، موردی است که کمترین فاصله را تا وزن ایده آل داشته باشد. البته گزینه های با فاصله بیشتر هم وجود دارند که برای ما از ارزش و اهمیت کمتری در مقابل  گزینه هایی که ما را با فاصله کمتر به جواب نزدیک میکنند دارند.

در ویدیوی زیر توضیحات مختصری در مورد این روش آورده شده است نسخه کامل آموزش این روش در انتهای پست معرفی شده است.

ورودی های روش:

  1. ماتریس تصمیم
  2. وزن معیارها
  3. نوع معیارها (از جهت منفی و مثبت بودن)

مراحل روش میرکا

روش MAIRCA در شش مرحله انجام می شود:

گام اول: تشکیل ماتریس تصمیم

در واقع این گام در تمامی روشهای تصمیم گیری وجود دارد ماتریس تصمیم این روش یک ماتریس تصمیم معیار-گزینه ای می باشد یعنی ماتریسی که در سطرهای آن گزینه های پژوهش و در ستون های آن معیارها قرار دارند و هر سلول این ماتریس ارزیابی هر گزینه نسبت به هر معیار است. به عنوان مثال در شکل زیر یک نمونه ماتریس تصمیم آورده شده است. ماتریس تصمیم هم به وسلیه اعداد واقعی (کمی) و هم به وسیله طیف های کلامی (کیفی) می تواند تکمیل شود.

ماتریس تصمیم پروژه تصمیم گیری چند معیاره تاپسیس، SAW و AHP

گام دوم: تعیین ارجحیت بر اساس انتخاب گزینه ها (PAi)

در طول انتخاب گزینه، تصمیم گیرنده برای روند کار بی طرف است. در حقیقت ، او هیچ کدام از گزینه های پیشنهادی را ترجیح نمی دهد. فرض اصلی این است که تصمیم گیرنده احتمالات هر انتخاب گزینه را در نظر نمی گیرد. تصمیم گیرنده همچنین گزینه های دیگری را درک می کند که گویی هر یک از آنها می توانند از نظر ظاهری برابر باشند، بنابراین ترجیح برای انتخاب یکی از آنها از  m گزینه ممکن بر اساس رابطه زیر می باشد.

مقادیر انتخاب ارجحیت در میرکا mairca

در رابطه بالا m تعداد کل گزینه ها را مشخص می کند. در تجزیه و تحلیل تصمیم گیری ، با احتمالات ذکر شده فرض می کنیم که تصمیم گیرنده نسبت به ریسک بی طرف است. در این حالت، تمام ترجیحات با توجه به انتخاب گزینه های خاص برابر است یعنی تمام PAi ها با هم برابر می باشند.

گام سوم: محاسبات عناصر ماتریس ارزیابی نظری (Tp)

ماتریس ارزیابی نظری (Tp) با فرمت n*m ایجاد می شود (n تعداد معیارهای کل، m تعداد کل گزینه ها است). عناصر ماتریس ارزیابی نظری (tpij) به عنوان ضریب ارجحیت به عنوان گزینه های PAi و وزن معیارها (W) محاسبه می شود که در زیر آورده شده است.

رابطه 2 روش mairca

از آنجا که تصمیم گیرنده برای انتخاب اولیه گزینه ها بی طرف است ، همه ترجیحات (PAi) برای همه گزینه ها برابر است. سپس، معادله بالا را می توان در معادله زیر نشان داد:

رابطه 3 روش mairca

گام چهارم: تعیین معادله ارزیابی واقعی

محاسبه عناصر ماتریس ارزیابی واقعی (Tr) با ضرب عناصر ماتریس ارزیابی نظری (TP) و عناصر ماتریس تصمیم اولیه (X) با توجه به معاددلات زیر صورت می گیرد که معادله اول برای معیارهای مثبت و معادله دوم برای معیارهای منفی است.

تعیین معادله ارزیابی واقعی

گام پنجم: محاسبه ماتریس شکاف کل (G)

عناصر ماتریس G به عنوان تفاوت (فاصله) بین ارزیابی های نظری (tpij) و ارزیابی های واقعی (trij) محاسبه می شوند که بر اساس رابطه زیر بیان می شوند. در واقع هنگامی که  gij به سمت صفر میل کند به این دلیل است که گزینه با کمترین تفاوت بین نظری (tpij) و ارزیابی واقعی (trij) انتخاب می شود. به بیان دیگر برای گزینه Ai نسبت به معیار Ci اگر ارزیابی نظری با ارزیابی واقعی برابر باشد در معیار Ci گزینه Ai بهترین می باشد.

ماتریس شکاف کل mairca

گام ششم: محاسبه مجموع مقادیر نهایی شکاف کل (Q)

بر اساس رابطه زیر مقادیر نهایی را برای هر گزینه بدست می آوریم و بر اساس آن گزینه ها رتبه بندی می شوند در واقع هر چقدر مقادیر نهایی برای گزینه ای کمتر باشد آن گزینه رتبه برتر را کسب خواهد کرد.

امتیاز نهایی در روش mairca

گیف اشاره 2جهت مشاهده و تهیه فیلم کامل آموزش این روش در نرم افزار اکسل (excel) اینجا را کلیک کنید.


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید- 09338859181

روش ترکیبی QFD و ANP (فرایند تحلیل شبکه ای)


درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره و اجرای پروژه های تصمیم گیری و موارد مربوط به خرید از محصولات فروشگاه با شماره 09338859181 تماس و یا در واتساپ پیام دهید
+