خانه / جزوات درسی / آموزش روش AHP فازی بهبود یافته
آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

در آموزش‌های قبل روش AHP فازی چانگ را معرفی کردیم و روش پیاده سازی آن را در متلب به صورت کامل شرح دادیم. روش AHP یکی از روش های تصمیم گیری چند شاخصه می باشد. در این آموزش به توضیح روش AHP فازی بهبود یافته می‌پردازیم این روش به میانگین هندسی باکلی نیز معروف است. در روش AHP فازی آنالیز توسعه چانگ معایبی وجود داشت از جمله اینکه وزن معیارها ممکن بود صفر و یا منفی بشود که البته در ذات روش چانگ وجود داشت و نشان از اشتباه بودن روش نیست. بنابراین برای همپوشانی ضعف های روش چانگ این روش (AHP فازی بهبود یافته) را پیشنهاد می کنیم.

تئوری فازی

 مفاهيم نادقيق بسياري پيرامون ما وجود دارند كه آنها را به صورت روزمره در قالب عبارتهاي مختلف بيان مي كنيم. در واقع مغز انسان با در نظر گرفتن عوامل گوناگون و بر پايه تفكر استنتاجي جملات را تعريف و ارزش گذاري مي نمايد. منطق فازي تفكري است كه شيوه هاي نيازمند رياضيات براي طراحي و مدل سازي يك سيستم را با مقادير زباني و دانش فرد خبره جايگزين مي‌سازد. در واقع منطق فازی به عدم قطعیت برمی گردد. دیدگاههای مختلفی در رابطه با عدم قطعیت وجود دارد که در شکل زیر آورده شده است.

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

تفكر سنتي بر مبناي منطق دو تايي قرار دارد در واقع اعتقاد به نوعي نظام سياه و سفيد يا صفر و يک. در مقابل این دیدگاه صفر و یک، اغلب پدیده ­های واقعی همواره فازی، مبهم و غیردقیق هستند. منطق فازی جهان را آن طور که هست نشان می­ دهد. منطق فازی اولین بار توسط پروفسور زاده در سال 1960 ارائه شد وي به جاي اين فرض كه يك عنصر يا عضو يك دسته است و يا عضو يك دسته نيست، عضويت جزئي يك دسته را پيشنهاد نمود. وی این عقیده را داشت که اگر ما كنترل كننده هاي بازخورد را در سيستم ها طوري طراحي كنيم كه بتوانند داده هاي مبهم را دريافت كنند، اين داده ها مي توانند به طور ساده و موثرتري در اجرا به كار برده شوند.

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

يك مجموعه كلاسيك (قطعي)، در حالت معمولي به صورت مجموعه عناصر يا اشيايي تعريف مي شود كه ممكن است متناهي، شمارش پذير يا شمارش ناپذير باشند. در مجموعه هاي كلاسيك، تابع مشخصه هر عنصر داراي دو مقدار ممكن است كه اگرعنصر متعلق به مجموعه باشد برابر يك و در غير اين صورت برابر صفر خواهد بود. تفاوت اساسي مجموعه هاي فازي با مجموعه هاي كلاسيك از اين مفهوم نشات مي گيرد كه تابع مشخصه عناصر يك مجموعه فازي مي تواند مقاديري غير از صفر و يك را بپذيرد. اعضاي اين مجموعه ها براي عضويت در مجموعه داراي ارزش و درجه يكساني نيستند. درجه عضويت عناصر در مجموعه هاي فازي نرمال عددي در فاصله صفر و يك است.

در واقع دلایل شکل گیری منطق فازی را می توان به طور خلاصه در شکل زیر مشاهده کرد. در واقع دلایل شکل گیری را می توان از پارادوکس های برتراند راسل و عدم قطعیت هایزنبرگ دانست

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

انواع اعداد فازی در AHP

در روش ahp فازی به تقریبا می توان گفت 99 درصد مقالات از دو نوع عدد فازی استفاده کرده اند :1- عدد فازی مثلثی، 2-عدد فازی ذوزنقه ای.

عدد فازی ذوزنقه ای به صورت یک عدد با 4 درایه مطرح می شود که تابع عضویت آن در شکل زیر آورده شده است در واقع در این تابع عضویت مقادیر بین m1 و m2 دارای درجه عضویت 1 هستند فرض کنید فردی را ما جوان در نظر بگیریم که بین 20 تا 30 باشد حالا دو حد وسط را اگر 22 تا 28 در نظر بگیریم در این بازه صددرصد جوان هست.

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

ساده ترین و در عین حال پرکاربردترین عدد فازی، مثلثی می باشد این عدد فازی دارای 3 درایه می باشد که تابع عضویت آن در شکل زیر آورده شده است. این مدل عدد فازی در بیش از 90 درصد مقالات و پایان نامه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدل عدد m  دارای مقدار تابع عضویت 1 است.

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

گام های روش AHP فازی

گام 1- تعیین عوامل پژوهش

اولین گام در روش ahp فازی، تعیین عوامل پژوهش است. این عوامل با استفاده از روشهای مختلفی استخراج می شوند از جمله مرور ادبیات و پیشینه پژوهش، روش دلفی فازی. در واقع مهمترین گام تعیین معیارهای موثر بر هدف پژوهش است که در این گام به آن می پردازیم.

گام 2- تشکیل تیم خبرگان و پاسخگویی به سوالات پرسشنامه

در این گام ابتدا باید با استفاده از مدلی که در گام یک تشکیل شد مقایسات زوجی را تشکیل داد مقایسه زوجی یعنی بررسی دو به دوی معیارهای پژوهش. سپس با استفاده از طیف های فازی AHP به سوالات پرسشنامه پاسخ داده می شود یکی از این طیف ها که طیف 9تایی می باشد در زیر آورده شده است.

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

گام 2- بررسی نرخ ناسازگاری مقایسات فازی

یکی از گام های مهم در روش AHP فازی این است که نرخ ناسازگاری محاسبه شود این نرخ همواره باید از 0.1 کوچکتر باشد تا مقایسات دارای سازگاری مناسب باشند و چنانچه این نرخ از 0.1 بزرگتر بود باید در مقایسات تجدیدنظر شود. نرخ ناسازگاری بیان می کند که آیا این مقایسه زوجی به درستی انجام شده است یا خیر.

گام 3- ادغام ماتریس های مقایسات زوجی با استفاده از روش میانگین هندسی

بعد از اینکه نرخ ناسازگاری مقایسات زوجی خبرگان بررسی شد و همه سازگار بودند حال باید مقایسات را ادغام و تبدیل به یک مقایسه زوجی نمود هنگامی که از نظر چندین پاسخ دهنده استفاده می شود برای ادغام نظرات و تبدیل به یک ماتریس از روش میانگین هندسی استفاده می شود.

گام 4- بدست آوردن میانگین هندسی سطرها

این گام در واقع اولین گام روش بهبود یافته AHP فازی است. در این گام باید بر اساس رابطه زیر میانگین هندسی سطرها را محاسبه نمود.

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

گام 5- ضرب میانگین هندسی سطرها در معکوس مجموع میانگین هندسی

در این گام ابتدا میانگین هندسی که در مرحله قبل محاسبه شده است را با هم جمع میکنیم سپس هر میانگین هندسی را در معکوس این مجموع ضرب میکنیم.

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

گام 6- دیفازی کردن وزن های فازی

در این گام باید وزن های فازی مرجله قبل را دیفازی کرد برای دیفازی کردن می توان از رابطه زیر استفاده کرد.

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته

گام 7- نرمال کردن وزن معیارها با روش نرمال سازی خطی

در این گام کافیست هر وزن دیفازی شده مرحله قبل را بر مجموع اوزان تقسیم کرد تا وزن نرمال شده حاصل شود.

فیلم آموزش این روش تهیه شده است که میتوانید از لینک زیر آنرا تهیه کنیدآموزش روش AHP فازی بهبود یافتهفیلم آموزشی روش AHP فازی بهبود یافته


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روشها هستید با ما تماس بگیرید

آموزش روش AHP فازی بهبود یافته


مطالب مرتبط و مشابه:

  • روش Ahp فازی
  • Ahp فازی بهبود یافته
5٫0

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شش =

انجام تخصصی پروژه، پایان نامه و مقاله تصمیم گیری چند معیاره-- کمترین هزینه بالاترین کیفیت ==> تماس یا تلگرام 09338859181تماس باما
+