بنر تبلیغاتی فارکس

آموزش روش saw

آموزش روش SAW

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

تکنیک SAW

روش وزن دهی ساده یا مجموع ساده وزنی (SAW)، ساده ترین روش تصمیم گیری چند معیاره است. این روش در سال 1981 توسط هدانگ و یون ارائه شده است (عطایی، 1389). روش Saw به دلیل سهولتی که دارد محبوب ترین و رایج ترین روش در MADM است. روش SAW را می توان ساده ترین و مستقيم ترین روش مواجهه با مسائل تصمیم گیری چند معیاره در نظر گرفت . چرا که در این روش از یک تابع افزایش خطی برای نمایش ترجیحات تصمیم گیرندگان استفاده میشود . با این حال این تکنیک زمانی کاربرد پیدا میکند که فرض کنیم ترجیحات مستقل یا مجزا از هم هستند.

در این روش جهت تصمیم گیری، تنها به ماتریس تصمیم گیری و بردار وزن شاخص های ارزیابی نیاز می باشد.

در این روش که با نام روش ترکیب خطی وزن دار نیز شناخته می شود، پس از بی مقیاس کردن ماتریس تصمیم، با استفاده از ضرایب وزنی معیارها، ماتریس تصمیم بی مقیاس وزن دار به دست آمده و با توجه به این ماتریس، امتیاز هر گزینه محاسبه می شود. در این آموزش ما به صورت ویدیویی روش saw را آموزش خواهیم داد و یک مقاله از این روش را در نرم افزار excel پیاده سازی خواهیم نمود.

مراحل روش وزن دهی ساده (SAW)

 1. اگر در یک مساله تصمیم گیری چند معیاره n معیار و m گزینه وجود داشته باشد، به منظور انتخاب بهترین گزینه با استفاده از روش وزن دهی ساده مراحل به شرح زیر می باشد:
 2. تشکیل ماتریس تصمیم: ماتریس تصمیم این روش شامل جدول است که ستون های آن را معیارها یا زیرمعیارها و سطرهای آن را گزینه ها تشکیل می دهند و هر سلول این ماتریس ارزیابی هر گزینه نسبت به هر معیار است.
 3. بی مقیاس کردن ماتریس تصمیم: برای بی مقیاس کردن ماتریس تصمیم در روش Saw به طریق زیر عمل می کنیم.
  اگر معیار مثبت باشد: تک تک اعداد آن ستون را بر بزرگترین عدد تقسیم می کنیم.
  اگر معیار منفی باشد: مینیمم آن ستون تقسیم بر تک تک اعداد می شود.
 4. تشکیل ماتریس وزن دار: در این گام با توجه به وزن های محاسبه شده از روشهای دیگر ماتریس وزن دار را بدست می آوریم.
 5. انتخاب گزینه برتر: با جمع سطری ماتریس وزن ها امتیاز هر گزینه محاسبه می شود. و بر اساس آن گزینه ها رتبه بندی می شوند.

مدل SAW و شرح مختصر آن

مثال روش SAW

یک شرکت میخواهد براي انجام کارهاي خود یک پیمانکار استخدام کند معیار هاي قیمت، ظرفیت، سختی کار ،وجه ملی، حسن شهرت پیمانکار مطرح هستند، 4 پیمانکار شرایط خود را براي شرکت در مناقصه اعلام نموده اند ماتریس تصمیم گیري زیر تشکیل شده است :

مثال روش SAW ماتریس تصمیم

همانطور که در ماتریس تصمیم مشاهده می شود تعدادی از معیارها از نوع کمی و تعدادی از نوع کیفی هستند همچنین وزن معیارها نیز آورده شده است. این وزن معیارها باید از روشهای دیگر نظیر AHP و یا آنتروپی شانون محاسبه شود. در گام بعد باید ماتریس تصمیم کمی شود زیرا بعضی از معیارها جنبه کیفی دارند. ماتریس کمی شده در شکل زیر آورده شده است.

کمی کردن روش SAW

بعد از کمی کردن، باید ماتریس را نرمال نمود جهت نرمال سازی اگر معیار منفی باشد مینیمم هر ستون بر کلیه اعداد آن ستون تقسیم می شود که در این پژوهش معیارهای قیمت و سختی کار از نوع منفی هستند و برای معیارهای مثبت کافیست هر درایه بر ماکزیمم درایه های ستون تقسیم شود. ماتریس نرمال در شکل زیر آورده شده است.

نرمال سازی روش SAW

بعد از نرمال سازی، باید ماتریس وزن دار را تشکیل داد کافیست وزن معیارها را در ماتریس نرمال ضرب کرد به عنوان مثال وزن معیار قیمت 0.2 می باشد که در کلیه اعداد ستون “قیمت” در ماتریس نرمال ضرب می شود. این فرایند برای کلیه معیارها صورت می گیرد. سپس از ماتریس وزن دار حاصل جمع سطری گرفته می شود تا بر اساس آن گزینه ها رتبه بندی شوند.

وزن دار کردن و رتبه بندی SAW

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید پیمانکار سوم (A3) رتبه اول را در روش SAW کسب کرده است. و رتبه دیگر پیمانکاران نیز نشان داده شده است. کلیه مراحل روش SAW به صورت کامل در فیلم زیر آورده شده است.


چنانچه نیازمند مشاوره و یا انجام پروژه خود با این روش هستید با ما تماس بگیرید| 09338859181

فیلم آموزش روش SAW و پیاده سازی در نرم افزار اکسل

دانلود فایل اکسل محاسبات


مطالب مشابه و مرتبط

درباره ی مدیر سایت

کارشناسی مهندسی صنایع/کارشناسی ارشد مهندسی صنایع-صنایع/مسلط به مباحث تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) در محیط های قطعی و فازی و خاکستری/ مسلط به نرم افزار های Super Decision - Expert Choice - Visual Promethee

8 دیدگاه

 1. عالی بود ممنون. مانا و سربلند باشید

 2. رامین حسینی

  سلام اگر قیمت عدد صفر بود چطور نرمالش کنیم؟؟

  • مدیر سایت

   سلام. در ماتریس تصمیم به جای عدد صفر، عددی نزدیک به صفر بگذارید مثل مثلا 0.1. و به عنوان مثال اگر قیمت بقیه موارداختلاف زیادی با صفر دارد حتی عدد صفر را می توان مثلا1 یا 2 یا 5 یا 10 قرار داد یعنی یک قیمت خیلی کم بذارید

 3. رامین حسینی

  سلام وقت بخیر . آیا در کمی کردن معیار ها نباید شاخص های منفی رو معکوس وزن بدیم؟؟ یعنی اگر زمان خیلی ریادی نیاز دارد به شاخص زمان نمره 1 بدیم؟؟ و اگر سختی کارش خیلی کم باشه نمره 5 بدیم؟؟

  • مدیر سایت

   سلام اگر چنین کاری کردید تمام معیارها جنبه مثبت پیدا میکنن و در مرحله دوم که نرمال سازی است باید با رابطه معیارهای مثبت ماتریس تصمیم را نرمال کرد. پیشنهاد می کنیم چنین کاری انجام ندهید چون هم احتمال اشتباه وجود دارد هم کار را پیچیده میکند.

 4. سلام.
  آیا از چنین روش هایی هم میشه برای وزن دهی به جای اولویت بندی استفاده کرد؟ یعنی یه جای گزینه ها تعداد معیارها رو قرار بدیم و یک ماتریس مربع تشکیل بشه.فقط وزن ابتدایی نظرات محققین باشه. آیا این کار نادرسته؟
  البته نمیدونم در آخر آیا جمع معیارها یک میشه یا نه

  • مدیر سایت

   سلام این کار جالب نیست. از روشهای محاسبه وزن استفاده کنید که هم منطقی هستند و هم قابل پیاده سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره و اجرای پروژه های تصمیم گیری و موارد مربوط به خرید از محصولات فروشگاه با شماره 09338859181 تماس و یا در واتساپ پیام دهید
+